Izraelská vláda dnes schválila odsun ze západního břehu Jordánu

- Izraelská vláda dnes schválila první fázi stažení svých vojáků ze západního břehu Jordánu, které předpokládá izraelsko-palestinská mírová dohoda podepsaná v říjnu v americkém Wye Plantation. Kabinet odsun schválil poté, co uznal, že Palestinci plní své závazky vyplývající z dohody. Podle izraelského rozhlasu pro stažení hlasovalo sedm členů vlády, proti bylo pět a tři se hlasování zdrželi.

Izraelsko-palestinskou smlouvu o druhé fázi stažení izraelských sil ze západního břehu ve středu ratifikoval izraelský parlament bezprecedentní většinou. Odpadla tím poslední formální překážka k zahájení odsunu.
Zatímco se izraelské bezpečnostní síly připravují na stahování, které má pravděpodobně začít v pátek, židovští osadníci zahájili řadu nelegálních kroků, jejichž cílem je zkomplikovat situaci a zabránit hladkému průběhu odsunu.
Izrael se připravuje k předání 7,1 procenta území v oblasti Dženín a Nábulus Palestincům. Toto území bylo až dosud pod společnou palestinsko-izraelskou kontrolou. Dále Izrael předá 2,1 procenta ze svého území pod společnou správu. Kvůli těmto teritoriálním změnám se několik židovských osad na západním břehu stane izolovanými enklávami vzdálenými jen několik stovek metrů od palestinského území. Podle mínění Pinkase Valeršteina, představitele Výboru židovských osad, znamená stažení "smrtící ránu" nejméně pro deset osad.
Ještě před naplněním smlouvy se proto židovští osadníci snaží zabrat další území v blízkosti existujících osad, a tak nelegálně zvětšit svůj životní prostor. K tomu je ostatně vyzval před několika dny sám ministr zahraničí Ariel Šaron, když řekl: "Běžte a obsaďte každou hůrku. Území, které neobsadíme, přejde do rukou Palestinců."
Podle bezpečnostních sil je vlastní stažení otázkou jednoho dne. Izraelské síly již začaly s instalací pěti set betonových bloků se značkami, které upozorní řidiče, zda se pohybují na palestinské, či izraelské půdě.
Začaly i práce na obchvatech, které umožní přístup do židovských osad, aniž budou osadníci muset projíždět palestinskými vesnicemi.

Dosavadní vývoj
Izraelský rozhlas v pondělí oznámil, že Izrael nedodrží termín, v němž mělo být zahájeno stahování jeho armádních jednotek z území západního břehu řeky Jordánu.
Podle dohody mělo být stahování vojáků zahájeno 16. listopadu, po ratifikaci izraelsko-palestinské dohody podepsané 23. října ve Washingtonu, izraelskou vládou a parlamentem. Ratifikace dohody původně vázla na bezpečnostních požadavcích Izraele a vláda přerušila na neurčito jednání o tomto tématu v pátek po útoku na jeruzalémském tržišti. O život při něm přišli dva palestinští sebevražední útočníci a 28 Izraelců bylo zraněno.
Premiér Benjamin Netanjahu je rozhodnut požadovat od palestinské samosprávy rozhodný krok proti extremistickým organizacím a odhlasování změny článků palestinské charty, vyzývající ke zničení Izraele, palestinským exilovým parlamentem. Dohoda z Wye Plantation měla původně vstoupit v platnost minulé pondělí, ale Palestinci přijali Netanjahuovu žádost o odklad na ratifikaci.
Hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát se domnívá, že Netanjahu průtahy a kladením dalších podmínek zakrývá potíže, s nimiž se po přijetí dohody setkal na domácí politické scéně. Irikát kritizoval rovněž USA za to, že neprosazují plnění dohody. Podle Irikáta o tom svědčí odklady cesty vyjednavače amerického ministerstva zahraničí Dennise Rosse, který měl do Izraele a na palestinská autonomní území přicestovat již minulý týden, ale cestu několikrát odložil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video