Izraelská policie zbila i Izraelce, tvrdí Češka vyhoštěná z palestinského území

Propalestinská aktivistka Eva Nováková odpovídala čtenářům iDNES.cz. Izraelské úřady ji v pondělí vyhostily, protože zůstala v zemi déle, než jí umožňovalo vízum. Čtenářům iDNES.cz líčila, jak se běžní Palestinci snaží nenásilně protestovat proti okupaci území Izraelem.

Osmadvacetiletou Novákovou zadrželi v noci na pondělí v Ramalláhu na palestinském území na Západním břehu Jordánu.

Působila tam v rámci hnutí International Solidarity Movement (ISM). Jejím úkolem prý bylo podávat vnějšímu světu informace o dění v oblasti.

odpovědi evy Novákové najdete zde

Vážení čtenáři, od pondělí 18. ledna budou moci otázky v on-line rozhovorech s osobnostmi klást jen zaregistrovaní uživatelé. Více o tomto opatření se dočtete zde

"Izrael podstupuje veškeré kroky proti tomu, aby se Jeruzalém stal hlavním městem budoucího palestinského státu. Ne mnoho lidí ví, že náměstí vedle Zdi nářků bylo postaveno na ruinách palestinských domů, které izraelská armáda zdemolovala hned po obsazení Jeruzaléma," vysvětlovala Nováková čtenářům, proč není Izrael v právu.

Policie židovského státu podle ní zatkla a brutálně zbila přes 50 svých občanů, kteří přišli podpořit palestinské rodiny násilně vystěhované z jejich domovů. Na otázku, zda je nutné se po příjezdu do Palestiny bát o život, Nováková odvětila: "Jediné, čeho se můžete bát, je násilí ze strany izraelské armády."

Izraelci si pro mě přišli na palestinské území

Ještě před on-line rozhovorem poskytla interview redakci iDNES.cz. Přiznala, že její vízum skončilo už v září, ale s argumenty pro zadržení nesouhlasí.

Jak vypadal izraelský zásah proti vám v noci na pondělí?
Probudilo mě bušení v domě. Izraelští vojáci a příslušníci cizinecké policie, asi dvacet či víc, prohledávali dům byt po bytu a kontrolovali doklady. Odvezli však nakonec pouze mě.

Měla jste propadlé povolení k pobytu...
Ano, ale byla jsem na okupovaných palestinských územích, ne na území Izraele. Navíc místo, kde jsem byla zatčena, je v takzvané zóně A, to je na území, nad nímž má mít plnou svrchovanost palestinská samospráva. Ještě nikdy si do této oblasti nepřišli pro cizince kvůli propadlému vízu. Pouze si takto už několikrát přišli pro Palestince - vždy to je perfektně připravená vojenská akce.

Co následovalo poté?
Byla jsem odvezena k výslechu. Tam mi podstrčili dva papíry, na jednom stálo, že chci odletět ze země co nejdřív, a na druhém, že budu předvedena před soudce. Zároveň mi vyšetřovatel řekl, že za chvíli odejde a pak už nebudu mít šanci tu žádost o odlet podepsat. Vůbec mi neumožnili poradit se s právníkem. Až poté, co jsem žádost o odlet podepsala, jsem mohla s právníkem mluvit, přišel mě navštívit i český konzul v Tel Avivu Dušan Králík. Ale to už bylo pozdě něco měnit.

Jak jste se na Západní břeh Jordánu vlastně dostala?
Posledních pět let jsem pracovala v ústředí jedné nevládní organizace v Londýně. Nikdy jsem neměla nějaké spojení s Blízkým východem. Po loňské izraelské ofenzivě v Gaze jsem si však řekla, že k tomu, jak izraelská armáda jedná s Palestinci, už nemůžu zůstat lhostejná.

Měla jste už tehdy nějaké blízké z oblasti?
Ne, do té doby jsem lidi odtud neznala. Až poté, co jsem odjela na palestinská území, jsem se seznámila se svým nynějším přítelem.

Co jste na palestinských územích dělala?
Zapojila jsem se do aktivit ISM (International Solidarity Movement). Účastnila jsem se nenásilných protestů proti okupaci palestinských území, nikdy jsem však nebyla zatčena či vyslýchána. Ve východním Jeruzalémě jsem například bydlela v domě, kde žili palestinští úředníci a který se chystaly úřady vyklidit, aby ho uvolnily pro Izraelce. Dům spadal do oblasti, kam uprchli Palestinci v roce 1948, a budovu pro ně vystavěla tehdejší organizace OSN pro uprchlíky - UNRWA. Židé však na něj uplatňovali územní nároky někdy z konce 19. století. Nakonec loni 2. srpna přišly stovky příslušníků hraniční policie a všech 53 obyvatel domu vystěhovali.

Co hodláte nyní dělat v Česku?
Budu se snažit co nejvíce předávat zde své zkušenosti z okupovaných palestinských území. Na to, že bych se tam teď mohla vrátit, asi nemůžu ani pomýšlet... A vůbec netuším, kdy se znovu setkám se svým přítelem.

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k urážkám, které už nešlo mazat jednotlivě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video