Izraelská novinářka s českými kořeny Tatiana Hoffmanová.

Izraelská novinářka s českými kořeny Tatiana Hoffmanová.

Izraelská novinářka: Český postoj média zdůrazňují, teď ale musí přijít činy

  • 42
Novinářka Tatiana Hoffmanová žije od roku 1968 v Izraeli a v současnosti pracuje jako editorka místní televizní stanice Channel 2. Konflikt v pásmu Gazy denně sleduje z televizního newsroomu a zpracovává reakce ze světa. Zpravodajskému portálu iDNES.cz poskytla mezi dvěma přímými vstupy krátký rozhovor.

Schvalují Izraelci pozemní vojenskou operaci?
Operaci schvalovala veřejnost už dříve a po vedení země ji vyžadovala. Lidé si mysleli, že ji zdrží nadcházející volby. Nyní ji podporuje drtivá většina obyvatel země.

O život přišel jeden izraelský voják. Kdyby bylo obětí více, může se veřejné mínění obrátit proti vedení země?
To by se stalo pouze v případě, že by Izrael nevyhrál jako v případě vpádu do Libanonu. Vítězstvím se při této akci rozumí, kdyby Hamas přestal s útoky a příměří vydrželo alespoň rok.

Jak konflikt vnímají obyčejní Izraelci? Panuje mezi nimi strach a obavy?
Strach má těch 750 tisíc lidí, kteří žijí na jihu Izraele a jsou na dostřel raket Hamasu. Otevřené jsou tu pouze kryty a nemocnice, lidé musejí pětkrát denně do krytu. Bojí se také rodiny vojáků základní služby a záložníků, kteří jsou do akce nasazeni.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V GAZE

Hamas chce jednat. Poprvé od začátku izraelských útoků na Gazu

Izraelská operace byla dobře naplánována a načasována, aby se co nejvíce oddálil tlak mezinárodního společenství. Co je skutečným cílem akce?
Ze začátku bylo cílem svrhnout Hamas. To se nyní změnilo na požadavek zničit možnosti Hamasu ostřelovat izraelská území.

A jak může akce dopadnout?
Buď dvoustranným příměřím, anebo jednostranným ze strany Izraele. K tomu by mohl přispět tlak světové veřejnosti.

Hamas poprvé připustil, že by chtěl vyjednávat. Za jakých podmínek by příměří Izraele s Hamasem mělo smysl?
Jen v případě, že se Hamas vzdá úmyslu útočit na izraelské oblasti.

Vidíte trvalé řešení izraelsko-palestinského konfliktu?
Po čtyřiceti letech života v Izraeli jsou podle mě možnosti na definitivní řešení velmi malé.

Na Blízkém východě je nyní český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jak o jeho návštěvě informují místní média?
Všechna zdůrazňují české stanovisko k celé záležitosti. Teď se ukáže, jestli budou následovat i konkrétní kroky.

Izraelci jsou často obviňováni, že blokádou hraničních přechodů zavinili humanitární krizi v Gaze. Jak se vedení země staví k tomuto nařčení?
Podle humanitárních organizací krize v Gaze až do začátku pozemní operace nebyla. Teď je situace složitější. Izraelci do pásma posílají pomoc na rozdíl od Egypta, který své hranice neprodyšně uzavřel.

Jak o celé operaci informují izraelská média? Jsou jejich informace objektivní?
Izraelská média vysílají informace o operaci 24 hodin denně, v podstatě je ostatní vysílání zrušeno. Izraelská média informují o události objektivně a zdůrazňují pohled Izraele. Asi tak jako Al-Džazíra vysílá 80 procent zpravodajství z Gazy, tak Izraelci vysílají 80 procent informací z Izraele.

Vy osobně zprávy z pásma Gazy zpracováváte?
Já zpracovávám reakce ze světa a monitoruji, jak o konfliktu informují ostatní média. Sleduji všechno, na co si jen vzpomenete.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video