"Pokoušíme se z Izraele vytvořit stát jako každý jiný, ne stát patřící všem židům na světě," vysvětlil aktivista Uri Avnery. (Ilustrační foto)

"Pokoušíme se z Izraele vytvořit stát jako každý jiný, ne stát patřící všem židům na světě," vysvětlil aktivista Uri Avnery. (Ilustrační foto) | foto: AP

Izraelci neexistují. Židovská národnost musí stačit, rozhodl soud

  • 25
Jeruzalémský nejvyšší soud zamítl žádost jednadvaceti občanů, kteří se chtěli v oficiálních dokumentech přihlásit k izraelské národnosti. Taková ovšem podle soudců neexistuje, takže se nemůže objevit ani v registru obyvatel. Kolonka "národnost" zná zkrátka pouze Židy a Araby.

Skupina jednadvaceti občanů Izraele, z nichž většina oficiálně patří mezi etnické Židy, soud žádala o uznání izraelské národnosti. Kromě samotných Židů by měla zastřešit i tamní Araby a ostatní menšiny, jako jsou například drúzové. Současná praxe podle žadatelů diskriminuje nežidovské obyvatele židovského státu, kterých v zemi žije asi čtvrtina.

Aktivisté pod vedením devadesátiletého židovského lingvisty Uzziho Ornana se hlásí k hnutí "I am Israeli" (Jsem Izraelec), které o uznání izraelské národnosti usiluje dlouhodobě. Příznivci izraelské národnosti se odvolávají na deklaraci nezávislosti Izraele, která zaručuje rovnoprávnost všech občanů bez ohledu na původ či náboženské vyznání.

Problematika národností je v Izraeli poněkud složitá. Když stát v roce 1948 vyhlásil nezávislost, umožnil každému, koho někdejší Hitlerův režim v Evropě označil za Žida a vystavil jej perzekuci, aby přišel do Izraele a získal tamní občanství. K tomu, aby nacisté ve čtyřicátých letech člověka ocejchovali žlutou hvězdou, přitom stačil třeba jen jeden židovský prarodič.

Výrok soudců je zbabělý, brání se aktivisté

Politika nastolená Izraelem po vyhlášení nezávislosti vyústila v přijetí takzvaného Zákona o návratu. Ten opravňuje každého s židovskými kořeny k tomu, aby přijel do Izraele a získal tamní občanství. I zde platí, že k prohlášení za Žida stačí, aby byl Židem jeden ze žadatelových prarodičů. Dotyčný přitom vůbec nemusí být vyznavačem judaismu.

Vedle etnických Židů ovšem existují i židé "halachičtí". Tím se může stát i každý, kdo se rozhodne podle určených pravidel k judaismu konvertovat. I v takovém případě získává konvertita právo přijet do Izraele a stát se jeho občanem. Jak totiž ostatně tvrdí i samotní soudci ve svém šestadvacetistránkovém odůvodnění, "Izrael je státem všech židů na světě".

Právě tento princip, na němž zakladatelé Izraele celý stát postavili, by uznání izraelské národnosti podle soudců ohrozilo. Jak cituje agentura AP, "takový krok by měl pro charakter Izraele jako židovského státu dalekosáhlé důsledky."

Právě o to ovšem aktivistům jde. "Pokoušíme se z Izraele vytvořit stát jako každý jiný, ne stát patřící všem židům na světě," vysvětlil britskému listu The Independent jeden z nich, devětaosmdesátiletý veterán Uri Avnery. Zamítavý rozsudek je podle něj "zbabělý".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video