Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelská armáda opustila pásmo Gazy, Obama volal Palestincům

  7:34aktualizováno  19:28
Izraelské vojenské jednotky dokončily stahování z pásma Gazy. Oddíly ale zůstávají ve stavu pohotovosti na vnější straně hranice. Skončila tak třítýdenní vojenská akce, při níž zahynulo více než 1 400 Palestinců a 13 Izraelců. Radikálnímu hnutí Hamas to ale nestačí.

Izraelští vojáci opouští pásmo Gazy. (20. leden 2009) | foto: Reuters

Mnohá světová média psala s odvoláním na členy izraelské armády či vlády o Obamově včerejší prezidentské přísaze jako o konečné lhůtě pro stažení veškerých izraelských jednotek z Gazy. A židovský stát také většinu svých vojáků z pásma stáhl ještě před slavnostní inaugurací ve Washingtonu.

Podle analytiků se chtěl vyhnout jakémukoliv možnému napětí mezi ním a novou americkou administrativou, která byla vždy jeho klíčovým spojencem. Obamův předchůdce George Bush Izrael v ofenzivě podpořil.

Obama volal Abbásovi, zástupcům Izraele i Egypta

Americký prezident už dnes telefonoval šéfovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi, jehož hnutí Fatah ovládá Západní břeh Jordánu, a slíbil, že se bude snažit o mír na Blízkém východě.

"Obama řekl, že on a jeho administrativa budou spolupracovat s prezidentem Abbásem, aby v regionu zavládl mír," přiblížil palestinský mírový vyjednavač Sajíb Erekat.

Později během prvního dne volal Barack Obama i zástupcům Izraele, Egypta a Jordánska. Všem slíbil, že se aktivně zapojí do mírového procesu na Blízkém východě.

Hamas trvá na svých požadavcích

Radikální hnutí Hamas prohlásilo, že odchod izraelské armády z pásma k příměří nestačí.

"Už na začátku jsme jasně řekli, že ukončení agrese, zrušení blokády a otevření hraničních přechodů musí předcházet veškerému jednání o dalších tématech, a to včetně příměří," řekl mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm.

Prohamasovské shromáždění Palestinců před domem zabitého vůdce radikálního hnutí Nizára Rajána. (20. leden 2009)

Představitelé Izraele a Hamasu se mají v příštích dnech vydat do Egypta, který zprostředkovává jednání s cílem uzavření oboustranné dohody o smíru. Izrael i Hamas totiž vyhlásily o víkendu jen jednostranná podmínečná příměří. Egypt se podílel už na loňském půlročním příměří mezi Izraelci a Hamasem, které vypršelo v prosinci.

Hamas už v prvních hodinách po odchodu izraelských vojsk oznámil, že začíná opět nabývat nad pásmem kontrolu a vládní úředníci, jejichž budovy nebyly během bojů zničeny, se vracejí do práce. Militantní hnutí s postupným nabýváním kontroly nad pásmem začalo ale také pátrat po Palestincích, kteří podle něj kolaborovali s izraelskou armádou.

"Zatkli jsme desítky kolaborantů, kteří se pokusili poškodit odpor tím, že poskytovali informace o našich bojovnících okupantům," řekl mluvčí ministra vnitra Hamasu Ehab Al-Ghsajn.

Další palestinské hnutí - Fatah - okamžitě Hamas obvinilo z toho, že se zaměřuje na jeho členy a mučí je. Hnutí Fatah vládne na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy nemá prakticky žádný vliv. Hamas ovládl Gazu loni v červnu po volbách a bojích právě se členy Fatahu.

Izrael začal prošetřovat použití bílého fosforu

Izraelské obranné složky také začaly vyšetřovat, jestli rezervisté svévolně nezneužili bílý fosfor během bojů v Gaze. Na použití kontroverzní zbraně upozorňovali Palestinci. Deník Haarec napsal, že jeden oddíl záložníků v severní části pásma vystřelil 17. ledna asi 20 granátů s bílým fosforem ve městě Bejt Lahíja. Palestinští zdravotníci tvrdí, že poté zahynuly dvě děti a dalších 14 lidí utrpělo vážné popáleniny.

Armáda uvádí, že kromě tohoto případu byla zbraň použita zřídka a v souladu s mezinárodním právem. Podle deníku Haarec použil Izrael během třítýdenní operace v Gaze na 200 granátů s touto látkou, ve 180 případech zasáhly granáty ozbrojence v neobydlených oblastech, kteří odpalovali rakety na jih židovského státu.

Zprávy o použití bílého fosforu se objevily před deseti dny a izraelská armáda jeho použití nejprve striktně odmítla. Šéf pohotovostní služby v Gaze ale uvedl, že nebezpečnou zbraň Izrael při své ofenzivě do Gazy použil již dříve.

BÍLÝ FOSFOR

Bílý fosfor je toxická látka, která může vyvolat popálení kůže a poškodit játra, srdce a ledviny. Jeho použití nezakazuje žádná mezinárodní smlouva, nicméně podle protokolu III. konvence o konvenčních zbraních z roku 1980 nesmí být použit proti civilistům.

Obvinění se navíc neobjevilo poprvé, před časem na něj upozornil i britský deník The Times. - více o použití bílého fosforu v Gaze se dočtete zde

Zástupci izraelské armády tehdy uvedli, že látku používají k vytváření kouřových clon nebo k zaměřování střel. Reportéři deníku pak ale u izraelských jednotek objevili bomby americké výroby s touto látkou.

Křehké příměří porušují ojedinělé incidenty

Izrael zahájil ofenzivu proti militantnímu hnutí Hamas 27. prosince leteckými útoky. O několik dní později vstoupily do pásma i pozemní jednotky. Židovský stát vyslal do boje tisíce vojáků poté, co Hamas odmítl v prosinci prodloužit půlroční příměří a na jihoizraelská města z pásma Gazy stále dopadaly rakety a minometné granáty.

Křehké příměří, uzavřené o víkendu, až na ojedinělé incidenty obě strany víceméně dodržují. Izrael varoval, že odpoví silou na jakékoliv další útoky Hamasu. Radikální hnutí podmínilo křehký smír stáhnutím izraelských vojsk z pásma do jednoho týdne. Izraelská armáda včera začala také propouštět záložníky povolané kvůli ofenzivě do služby.

Zatímco v pondělí utichly zbraně v pásmu úplně, včera informoval deník Haarec o osmi minometných granátech vystřelených z pásma na jihoizraelská města. Izrael odpověděl leteckým náletem na místo, odkud radikálové stříleli. Palestinci uvedli, že izraelští vojáci zastřelili dva farmáře. V Gaze stříleli radikálové po izraelských jednotkách, v jednom případě Izraelci palbu opětovali. - přečtěte si Do Gazy dorazil generální tajemník OSN, Hamas prý vystřelil na Izrael

válka v gaze 27. 12. 2008 - 21. 1. 2009

27. prosince - Bombardováním pásma Gazy zahájil Izrael operaci Lité olovo. První den zemřelo 230 Palestinců, většinou policistů z Hamasu. Izrael bombardoval postupně sídla Hamasu v pásmu Gazy, výrobny raket, skladiště zbraní či asi 40 tunelů mezi Gazou a Egyptem, které byly užívány k pašování zbraní Palestincům, zasažena byla ale i civilní infrastruktura včetně mešit či obytných domů. - více zde
30. prosince - Jedna z raket odpálených z Gazy doletěla až do izraelského města Beerševa, 42 kilometrů od hranice s pásmem; dosud rakety padaly asi deset kilometrů od hranic pásma. (Další raketa Hamasu doletěla 6. ledna do vzdálenosti 45 km od hranic pásma.) - více zde
1. ledna - Při náletu v pásmu Gazy zahynul jeden z předáků Hamasu Nízár Riján. (Další předák Hamasu - abú Zakaríja Džamál - byl zabit 3. ledna). - více zde
3. ledna - Izraelské síly večer zahájily pozemní ofenzivu do pásma, které bylo rozděleno na dvě, později na tři části. (Na jih pásma byla ofenziva rozšířena 7. ledna.) - více zde
6. ledna - Izraelský útok na školu spravovanou OSN v Džabáliji, odkud se dle Izraele střílelo na jeho vojáky: zahynulo až 43 lidí, z toho mnoho dětí. - více zde
7. ledna - Izrael schválil každodenní tříhodinové přerušení bojů, které mělo civilistům umožnit doplnění zásob. - více zde
8. ledna
- Na sever Izraele dopadly čtyři rakety vypálené z jižního Libanonu (Další tři rakety následovaly 14. ledna). - více zde
14. ledna
- Vůdce teroristické sítě Al-Kajda Usáma bin Ládin vyzval muslimy ke svaté válce, která podle něho s boji v Gaze skoncuje. - více zde
15. ledna - Izraelské letectvo zabilo třetího nejvýše postaveného muže hnutí Hamas a exministra vnitra Saída Sijáma. - více zde
17. ledna - Izrael vyhlásil jednostranné příměří. - více zde
18. ledna - Příměří vyhlásilo i radikální hnutí Hamas, které vyzvalo Izrael, aby se do týdne z pásma stáhl. - více zde
21. ledna - Izrael stáhl vojáky z pásma Gazy.

Zdroj: ČTK

Bilance posledních bojů v gaze

Oběti
V pásmu Gazy zemřelo přes 1 400 Palestinců a dalších asi 5 300 lidí bylo zraněno. Rakety Hamasu zabily v Izraeli tři civilisty; v pásmu Gazy zemřelo deset izraelských vojáků; celkem na 420 zraněných.

Materiální škody
Podle palestinského statistického úřadu způsobila izraelská ofenziva palestinské ekonomice ztrátu 1,9 miliardy dolarů; podle Hamasu bylo v pásmu zcela zničeno 4-5 tisíc domů, 16 vládních budov a 20 mešit, při náletech byly zničeny také veřejné stavby včetně škol, univerzitních budov, silnic, mostů, elektrického a vodovodního vedení.

Humanitární situace
Situace v Gaze je podle humanitárních organizací "katastrofální", asi 50 tisíc obyvatel pásma je bez domova, 400 tisíc bez tekoucí vody a statisíce bez elektřiny. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) obvinila obě strany konfliktu ze zneužívání civilistů jako lidských štítů.

Diplomacie
V oblasti byla řada delegací, od 5. do 6. ledna například delegace EU vedená ministrem zahraničí předsedající země Unie Karlem Schwarzenbergem, poté i delegace francouzského prezidenta Nikolase Sarkozyho. Egypt a Francie navrhly 6. ledna příměří, které se nerealizovalo. Rada bezpečnosti OSN schválila 8. ledna rezoluci požadující okamžité zastavení bojů v pásmu a stažení izraelských jednotek; Izrael i Hamas označily dokument za nevyhovující.

Zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Severokorejské rakety v sobotu na vojenské přehlídce na centrálním Kim...
KLDR je jasným nebezpečím, ale Čína větší hrozbou, říká japonský expert

S rostoucím napětím mezi USA a Severní Koreou, kdy Pchjongjang hrozí útokem mezikontinentálními střelami, se pozapomíná na klíčového spojence severokorejského...  celý článek

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Prezident USA Donald Trump při projevu o strategii pro Afghánistán na základně...
Trump představil strategii pro Afghánistán, chce tajit plány i počty vojáků

Spojené státy budou pokračovat v boji proti teroristům v Afghánistánu, aby se vyhnuly nepřijatelným důsledkům rychlého stažení americké armády ze země. Řekl to...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.