Izraelští policisté a novináři doprovázející izraelského ministra zahraničí a...

Izraelští policisté a novináři doprovázející izraelského ministra zahraničí a jeho norský protějšek na cestě do Aškelonu si za zvuku sirén lehají na ulici na zem (16 července 2014). | foto: Reuters

Když Izraelcům zavelí sirény, zbývají do dopadu raket pouhé vteřiny

  • 439
Chrání je supermoderní protiraketový systém, přesto nejsou a patrně ani v blízké budoucnosti nebudou jejich sny klidné. Tisíce Izraelců až příliš dobře vědí, co to znamená, když se ozve kvílení sirén. Ti, jejichž domovy leží na dostřel raket radikálů z Gazy, mají pouhé vteřiny na to najít si úkryt.

Přestože vyspělý systém protivzdušné obrany Iron Dome od svého plného uvedení do provozu v roce 2011 eliminoval množství dopadajících střel palestinských radikálů na minimum, ani on neskýtá stoprocentní ochranu. Strach tak provází životy mnoha obyvatel židovského státu, zvláště pak těch při hranicích s Pásmem Gazy. 

Telefonát, zaťukání raketou, pak zkáza. Tak Izraelci bombardují Gazu

Řada bytových domů v Izraeli má sice kryt a každá novostavba na jihu země jím dokonce musí být vybavena povinně, ani to ale není záruka bezpečí. V okamžiku, kdy se izraelskými městy rozezní sirény, zbývají jejich obyvatelům vteřiny na to, aby si našli úkryt. To je žalostně málo, zejména pro ty s dětmi, nebo pro ty, kdo se starají o nemohoucí příbuzné. Řada rodičů si tak dvakrát rozmyslí, jestli vzít své děti do rozlehlého parku bez šance na úkryt, píše list The Times.

V závislosti na vzdálenosti od místa odpalu mají obyvatelé měst na jihu Izraele leckdy i pouhých patnáct vteřin na schování se na bezpečné místo od chvíle, kdy začnou ampliony ohlašovat dopadající rakety. 

„Patnáct vteřin. Přesně tolik času máte na to, abyste utíkali jako o život,“ prohlásil minulý týden na zasedání Rady bezpečnosti OSN izraelský velvyslanec Ron Prosor směrem k diplomatům, když jim demonstrativně přehrával zvuk sirén ze svého mobilního telefonu. „Zatímco tu mluvím, odpaluje teroristická organizace Hamas smršť raket z Gazy.“

Hamas vs. Izrael

Ti, kdo to do nejbližšího krytu nebo sklepa už nestíhají, dobře vědí, že zavděk musí vzít jakýmkoli úkrytem. Třeba tím pod zárubněmi dveří, kde se obvykle nachází nejvíce zesílené zdivo, vysvětluje britský list.

Hned, jak bezprostřední nebezpečí pomine, vrací se život v ulicích izraelských měst k normálu. Tedy k relativnímu normálu - pro jejich obyvatele, zvyklé na to, že kvílení sirén se může ozvat kdykoli znovu. Za dvě minuty, za dva měsíce, nebo dva roky.

Nálety v éře moderních technologií

V 21. století se ale řada Izraelců odmítá spoléhat jen na varování veřejných zvukových hlásičů, a tak se těší stoupající oblibě různé aplikace do chytrých telefonů napojené na informace ze systému protivzdušné obrany.

Pokaždé, když protiraketový systém Iron Dome (Železná kopule) rozpozná nepřátelskou střelu mířící na izraelské území, jedna z aplikací například spustí zvukové varování. Telefony uživatelů rozezní s upřesněním, jaké oblasti se nálet dotýká. V reálném čase, tedy ve stejnou chvíli, kdy se rozezní i sirény na místě předpokládaného dopadu.

Zatímco jedni tak její vývojáře v recenzích proklínají za to, že co chvíli jejich telefon rozezvoní zvuk sirén, jiní je chválí za to, že tak mohou snadno i lidé mimo Izrael získat představu, jaké je to žít na území s permanentní hrozbou ostřelování.

„Jsem ze Spojených států a mám v Izraeli přítelkyni a kamarády. Zjistil jsem, že je to velmi osvětlující dostávat tahle upozornění. Frekvence a načasování všech těch raket je ohromující,“ hodnotí aplikaci v recenzi jeden z jejích uživatelů. „Nenastavil jsem jsem si to nahlas, přesto sebou pokaždé škubnu, když to slyším,“ dodává.

08.července 2014 v 18:30, příspěvek archivován: 16.července 2014 v 17:14

Color Red Alert: Ashkelon area - incoming rocket attack. pic.twitter.com/Qd5aTkjEs8

Nynější napětí také přispělo k vývoji doplňku k této aplikaci, kdy se o útocích na izraelské cíle mohou dozvědět uživatelé po celém světě v reálném čase i bez zvuku sirén. Řada z těch, kdo mají v Izraeli příbuzné a přátele, nebo těch, s jehož obyvateli je pojí stejná víra, vyzývají v těchto okamžicích k modlitbě. „Stal se z toho tak prostředek, jak lidé napříč Izraelem i po celém světě vyjadřují svoji empatii s Izraelem,“ vysvětluje obrovský boom aplikace jeden z jejích spoluautorů Ari Sprung pro server The Times of Israel.

Železná kopule

Izraelský protiraketový systém Iron Dome zasahuje nedaleko města Ašdod proti...

Podrobnosti o tom, jak funguje protiraketový systém Iron Dome, si můžete přečíst zde.

Koncem června se populární aplikace na apel izraelského velvyslance ve Spojených státech dočkala anglické verze. Sprung a jeho kolega Kobi Snir podle svých slov nyní pracují na jejím překladu i do dalších jazyků.

Prakticky ihned se na sociálních sítích Twitter a Facebook také zájemcům objevují podrobné informace o aktivitě protiraketové obrany Iron Dome nebo místě dopadu střel.

Nejnázornější ukázku toho, čemu čelí tisíce Izraelců na jihu země, si ale přichystal někdo jiný (vyzkoušet si to můžete na této stránce).

Takto na izraelské cíle útočí radikální palestinské hnutí Hamas:

12. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video