Izrael nepřeruší přísun humanitární pomoci Palestině, řekl Ehud Olmert.

Izrael nepřeruší přísun humanitární pomoci Palestině, řekl Ehud Olmert. | foto: Reuters

Izraelci zavedli sankce vůči palestinské samosprávě

  • 409
Izraelská vláda schválila v neděli ekonomické sankce vůči palestinské samosprávě, kterou ovládlo radikální hnutí Hamas. Úřadující izraelský premiér Ehud Olmert zároveň vyloučil jakékoli kontakty s Hamasem.

Na zasedání Olmert kabinetu ale zároveň řekl, že Izrael bude nadále umožňovat přísun humanitární pomoci na palestinská území. Nový palestinský parlament izraelské ekonomické sankce ostře odsoudil.

Izraelský kabinet s ohledem na možnou reakci mezinárodního společenství zamítl drastičtější ekonomická opatření doporučovaná ministerstvem obrany. To požadovalo mimo jiné zákaz vstupu palestinských pracujících do Izraele či rozsáhlou blokádu palestinského exportu.

"Palestinská samospráva se stala de facto teroristickou, a to Izrael nepřijme," řekl Olmert. Dodal ještě, že Izrael nehodlá udržovat kontakty s vládou, v níž bude zastoupen Hamas.

Izraelská vláda také rozhodla, že přestane převádět palestinské samosprávě vybrané clo a daně z přidané hodnoty z výrobků určených pro západní břeh Jordánu a pásmo Gazy.

Tyto položky činí asi 50 milionů dolarů měsíčně. Samospráva tak přijde o zhruba třetinu svého rozpočtu. To by mohlo ochromit její schopnost fungovat jako největší zaměstnavatel v pásmu Gazy a na Západním břehu.

Zároveň by bylo ohroženo vyplácení mezd. Samospráva by tak musela patrně dát výpověď desetitisícům lidí. V oblasti, která se už nyní topí v bídě, by tak zavládla ještě výbušnější situace.

Posílí se kontroly hranic
Hospodářské sankce jsou mírnější, než se čekalo. Izraelská vláda ale rozhodla o posílení kontrol na hraničních přechodech mezi pásmem Gazy a Izraelem. Izraelská armáda rovněž omezí pohyb členů Hamasu po západním břehu Jordánu s cílem oslabil jeho podporu mezi Palestinci.

Mluvčí palestinského zákonodárného sboru Azíz Duvajk usnesení izraelského kabinetu ostře odsoudil. Označil ho za taktický manévr motivovaný politickými obavami před izraelskými volbami plánovanými na 28. března.

"Je to špatné rozhodnutí a Izraelci ho musí znovu uvážit," řekl.

Hamas také oznámil, že se pokusí obrátit se na arabský a muslimský svět se žádostí o finanční pomoc, díky níž by vyplnil schodek v příjmech. Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Amr Músá řekl, že arabské vlády uvažují o tom, že poskytnou novému palestinskému kabinetu vedenému Hamasem dostatek peněz, které by nahradily ztrátu způsobenou izraelskými sankcemi.

Peníze možná nepošle ani západ
Západ pohrozil přerušit proud stamilionů dolarů, které každoročně Palestincům dává, pokud Hamas neuzná Izrael a nezřekne se násilí.

Izraelský kabinet se také rozhodl požádat mezinárodní společenství, aby přerušilo podporu Palestincům. Humanitární pomoc by podle něj měla pokračovat, pokud se dárci zaručí, že peněz nebude využito k teroristickým útokům.

Hamas má nyní většinu v palestinském parlamentu. Ten se v sobotu sešel na své ustavující schůzi. Vůdce Hamasu v pásmu Gazy Ismáíl Haníja, nominovaný na funkci palestinského premiéra, oznámil, že delegace Hamasu zahájí v pondělí konzultace s možnými koaličními partnery.

USA volí vyčkávací postoj
Americká vláda v reakci na nový palestinský parlament zvolila spíše vyčkávací postoj. "Naše pozice vůči Hamasu je jasná. Musí odzbrojit, vzdát se násilí a uznat Izrael," řekl mluvčí Národní rady pro bezpečnost Frederick Jones.

Spojené státy, které mají Hamas stejně jako Evropská unie na seznamu teroristických organizací, budou podle něj situaci "zblízka sledovat".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video