Izraelci utáhli smyčku kolem Gazy, tanky stojí na hranicích města

  • 929
Izraelská armáda obklíčila město Gaza. Podle svědků stojí tanky na hranicích města a pozemní jednotky svádějí tvrdé boje s radikály z Hamasu. Televizní stanice CNN hlásí, že už se bojuje i v ulicích města. Do oblasti zamířil generální tajemník OSN Pan Ki-Mun. Obě strany vyzval k okamžitému příměří.

Izraelské jednotky podpořené tisíci záložníky pronikly během osmnáctého dne bojů hlouběji do pásma Gazy. Podle obyvatel stojí tanky na hranicích města, ale do ulic zatím nevjely. Televizní stanice CNN ale uvedla, že už v ulicích města operují pozemní jednotky. O intenzivních bojích v ulicích informuje i server BBC.

V pásmu Gazy už muselo opustit své domovy 90 tisíc lidí. Tisíce vystrašených Palestinců se ale neustále ukrývají ve svých domovech. "Museli jsme si vypnout mobilní telefony, protože se bojíme, že je vojáci v tancích uslyší," popsal situaci třicetiletý Talad Jad, který žije na předměstí Gazy. "Někteří z nás recitují z Koránu a ostatní se modlí, aby už ustaly výbuchy," říká.

Izraelští vojáci během noci a dnešního dopoledne obklíčili pětisettisícovou Gazu z jihu a východu. Ze západu město ostřelují izraelské lodě. "Utahujeme smyčku kolem města," řekl k současné vojenské operaci brigádní generál Eyal Eisenberg.

Radikálové z Hamasu se nevzdávají. Podařilo se jim odpálit výbušniny poblíž izraelské jednotky, která pak svedla s radikály nejtěžší bitvu od začátku pozemní operace. Podle agentur dnes Izraelci zabili v pásmu Gazy 30 islámských radikálů, mezi nimiž byl poprvé cizinec, údajně Saúdský Arab.

Izraelští vojáci tvrdí, že při prohledávání jednotlivých domů nenarážejí na velký vojenský odpor, ale v mnoha budovách jsou nastražené výbušniny nebo zalepená okna a puštěný plyn. Právě nálož v jednom z prohledávaných domů na severu pásma těžce zranila izraelského důstojníka.

Výbuchy se ozývají i během příměří

Pásmo už má za sebou dnešní dohodnutý tříhodinový klid zbraní. Podle BBC do pásma vjely kamiony s humanitární pomocí, přesto se ale z oblasti během celé přestávky v bojích ozývaly výbuchy.

Do neprodyšně uzavřené Gazy se dnes pokusila dostat i íránská loď s humanitární pomocí a léky pro Palestince. Námořnictvo židovského státu ji ale zastavilo asi dvacet kilometrů před pobřežím pásma Gazy.

Izraelská bomba zasáhla ve městě Rafáh na jihu pásma Gazy nádrže s benzinem.

Výbuchy se ozývají i během tříhodinového klidu zbraní.

Izraelský vojenský útok pokračoval i v noci. Podle armádních zdrojů jednotky ostřelovaly v pásmu Gazy v noci na dnešek více než šedesát cílů včetně tunelů na hranicích pásma Gazy s Egyptem. Dnes už Izraelci v pásmu podnikli padesát náletů. V raketových útocích nepřestávají ani radikálové z Hamasu. Na Izrael dnes vypálili podle serveru BBC minimálně pětadvacet raket.

Vůdce Hamasu Ismáíl Haníja navíc v pondělí řekl, že Hamas má vítězství na dosah. Vysoký představitel Hamasu Músá Muhammad abú Marzúk dnes podle agentury Reuters v televizi Al-Džazíra řekl, že jakýkoliv návrh příměří musí splňovat požadavky hnutí na stažení Izraelců z pásma Gazy a na úplné otevření hraničních přechodů.

PŘEČTĚTE SI

Válka se vede i on-line: izraelský YouTube proti palestinskému PalTube

Podle izraelského listu Haarec čelí Izrael útokům i jinde než v Gaze. Po raketovém ostřelování z Libanonu z minulého týdne a nedělním incidentu na hranici se Sýrií byli dnes napadeni izraelští strážci na jordánské hranici. V Izraeli byl mezitím odsouzen první záložní voják, který odmítl sloužit v pásmu Gazy. - přečtěte si Izraelský rezervista odmítl narukovat do Gazy, skončil ve vězení

Ve světle současných bojů se v Izraeli neustále spekuluje o spuštění třetí fáze bojů, při které by se izraelské jednotky měly vydat do hustě obydlených oblastí. Agentura Reuters píše, že od ní premiér Ehud Olmert, šéfka diplomacie Cipi Livniová i ministr obrany Ehud Barak prozatím upustili.

Otevření třetí fáze by totiž zkomplikovalo mírové rozhovory a znamenalo by větší ztráty na životech. Měsíc před volbami, po kterých by se Cipi Livniová mohla stát premiérkou, politici nechtějí riskovat ztrátu podpory veřejného mínění.

K situaci se vyjádřila i budoucí americká šéfka diplomacie. Při svém slyšení v americkém Senátu prohlásila, že Spojené státy budou respektovat bezpečnostní požadavky Izraele i legitimní politické a ekonomické nároky Palestinců.

Do oblasti zamířil šéf OSN

Na Blízký východ dnes zamířil šéf OSN Pan Ki-Mun. Během týdenní návštěvy bude jednat v Egyptě, Izraeli, Jordánsku, Turecku, Libanonu, Kuvajtu a Sýrii. "Moje zpráva je jasná: boje musí okamžitě skončit," řekl Pan Ki-Mun před odletem na Blízký východ.

Otázkou zůstává, co se mu podaří domluvit. Obě válčící strany totiž minulý týden odmítly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která je vyzývala k okamžitému příměří.

Izraelci hodlají s ofenzivou skončit, až Hamas přestane ohrožovat jih Izraele raketami. Navíc chtějí záruky, že se tunely mezi Egyptem a pásmem Gazy nebudou do oblasti pašovat zbraně. Hamas si k jednacímu stolu sedne až ve chvíli, kdy Izraelci zastaví vojenskou operaci.

Ulice města Gaza.

Ulice na okraji města Gaza

O ukončení bojů se vyjednává v Egyptě. Tam se podle zdrojů agentury AP z izraelského ministerstva obrany chystá ve čtvrtek hlavní vyjednávač, poradce ministra obrany Amos Gilad.

Půjde prý o rozhodující jednání a podle jeho výsledku se Izrael buď rozhodne pokročit na cestě k příměří, nebo spustit novou, ještě tvrdší fázi své ofenzivy, řekli agentuře AP nejmenovaní představitelé ministerstva.

Káhira navrhla okamžité ukončení bojů, zahájení rozhovorů o trvalém příměří a ve třetí fázi také jednání, která mají smířit Hamas se soupeřícím Fatahem, vládnoucím na Západním břehu Jordánu. Sporným bodem zůstává kontrola pašeráckých tunelů mezi Gazou a Egyptem.

Tříhodinový klid zbraní nestačí

Od začátku konfliktu v pásmu Gazy zemřelo 952 Palestinců. Izraelci ztratili deset vojáků a tři civilisty. V pásmu zuří humanitární krize. Zmírnit by ji měl každodenní tříhodinový klid zbraní, během něhož mají lidé možnost doplnit zásoby potravin a vody.

Pracovníci humanitárních organizací ale tvrdí, že časové okno je příliš krátké na to, aby se pomoc dostala ke všem potřebným. Velkým zdržením je to, že se tuny nákladů na hranici překládají na palestinské nákladní vozy. Nevládní organizace také kritizují to, že tříhodinová přestávka v útocích není v pravidelných hodinách, ale Izrael ji vyhlašuje každý den jindy.

Ze způsobení humanitární krize v pásmu Gazy včera Izrael obvinila i Rada OSN pro lidská práva. Vydala rezoluci, v níž odsoudila Izrael za systematické ničení palestinské infrastruktury a za útoky na civilisty a zdravotnická zařízení.

John Ging z Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA) dnes označil současnou situaci v pásmu za "test naší humanity a schopnosti chránit 1,5 milionu lidí" podle zásad ženevských konvencí.

Boje se podle něj odehrávají naprosto všude, takže lidé nenacházejí bezpečí doma ani v zařízeních OSN. Obyvatelstvo pásma se podle něj ocitlo v pasti a je naprosto izolováno. Není prý důležité, jaké příměří bude dojednáno, je však třeba za každou cenu ukončit boje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video