Předloni zloději ukradli i nápis Arbeit macht frei nad vstupní branou do osvětimského koncentračního tábora

Předloni zloději ukradli i nápis Arbeit macht frei nad vstupní branou do osvětimského koncentračního tábora | foto: AP

Izraelci ukradli v Osvětimi nůžky vězňů, musí zaplatit příspěvky

  • 52
Polská policie zadržela na letišti v Krakově izraelský pár, který se snažil ze země propašovat předměty, jež náležely vězňům v Osvětimi. Izraelci dostali dvouletý podmíněný trest a do kasy někdejšího koncentračního tábora musí odvést povinné příspěvky.

Devět předmětů, mezi nimiž byly nože, nůžky, lžíce nebo porcelánové zátky do lahví, objevili polští policisté u páru při rutinní kontrole zavazadel na krakovském letišti. Šedesátiletý muž a o tři roky mladší žena se s nimi snažili odletět do Izraele.

Krádeže v Osvětimi

V květnu policie na krakovském letišti zadržela muže z Francie, v jehož zavazadle našla kus ostnatého drátu z Osvětimi. Loni v červnu se zase dva učitelé z Kanady snažili odnést uvolněné hřeby z železniční trati, po které do Osvětimi přijížděly transporty smrti. Vysvětlovali, že si je chtěli vzít na památku.

Předloni vyvolala rozruch krádež nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z brány osvětimského tábora. Policie nápis po několika dnech našla rozřezaný a ukrytý v lese nedaleko Toruně na severu Polska. Švéd, jenž si krádež u polských zlodějů objednal, byl odsouzen ke 32 měsícům vězení.

Autor: ČTK

Pár se přiznal, že věci našel v někdejším vyhlazovacím táboře v Osvětimi, který je dnes muzeem. Policisté je tedy podle BBC vzali zpátky a Izraelci je zavedli na místo, kde předměty, jež si chtěli odvézt domů, našli.

Pracovníci muzea potvrdili, že na místě za druhé světové války stával sklad se zabavenými věcmi lidí, kteří měli v továrně na smrt zahynout. "Můžeme s jistotou říct, že předměty, které ukradli, byly originály z té doby," řekl mluvčí muzea Jaroslaw Mensfelt.

Dvouletá podmínka a povinné příspěvky

Policie potom pár obvinila z krádeže věcí mimořádného kulturního významu, za což v Polsku hrozí až deset let za mřížemi. "Dobrovolně přijali dvouletý podmínečný trest a souhlasili, že zaplatí povinné příspěvky na údržbu památníku," řekl zástupce žalobce Mariusz Slomka.

Nepřiblížil ale částku, kterou musí Izraelci na účet osvětimského muzea věnovat. Vedení muzea připouští, že i když je areál tábora střežený, není možné rozsáhlý prostor celý uhlídat a pro návštěvníky není problém si něco nepozorovaně odnést.

Nacisté v koncentračním táboře v Osvětimi zavraždili 1,1 milionu lidí, především Židů, ale též Poláky, Romy a sovětské válečné zajatce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video