Izraelci zaútočili na jižní předměstí Bejrútu. | foto: Reuters

Izraelci rozstříleli dům s úřadovnou šéfa Hizballáhu

  • 373
Mezi Libanonem a Izraelem dál létají rakety i ostrá slova. Hnutí Hizballáh pokračuje v ostřelování měst na severu židovského státu. Samo ale při večerním náletu přišlo o sídlo na předměstí Bejrútu. Izraelský ministr vnitra potvrdil, že armáda má v plánu likvidaci šéfa Hizballáhu.

Izraelsko - Libanonský konflikt

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Izrael bombardoval předměstí Bejrútu i letiště

INFOGRAFIKA:
Izraelské operace v Libanonu

Ostřelováním izraelského území Hizballáh odpověděl na bombardování předměstí Bejrútu a tamního letiště. - více zde

Podle zpravodajského serveru Haaretz dopadlo krátce po poledni několik střel poblíž města Safed. To hnutí ostřelovalo už ve čtvrtek. Dnes bylo při útoku zraněno nejméně osm lidí.

Rakety typu Katuše, vypálené z libanonského vnitrozemí, dopadly i na severoizraelskou Naharíju. Zpravodajský server Jerusalem Post uvedl, že zranění utrpělo pět lidí.

Krátce po 17. hodině SELČ podniklo izraelské letectvo další nálet na libanonskou metropoli. Cílem se stalo sídlo rozhlasové stanice al-Núr, kterou provozuje Hizballáh.

Později se terčem stalo i hlavní sídlo Hizballáhu. Podle televizní stanice, kterou radikální šíitské radikální hnutí ovládá, bylo při útoku zničeno. Šéf hnutí Hasan Nasralláh vyvázl nezraněn. Na audiozáznamu poskytnutém médiím prohlásil, že jeho lidé jsou připraveni k otevřené válce s Izraelem.

Radikálové podle armády chystají další raketový úder na izraelskou Haifu. Tamní média vyzvala obyvatele, aby vyklidili ulice. Haifa byla cílem útoků už ve čtvrtek.

Podle statistiky, kterou zveřejnilo velení izraelských obranných sil (IDF), dopadlo na území židovského státu od středečního zahájení operace na 700 raket a minometných granátů.

Nikdy neuznáme Izrael!
Třetí den trvající izraelský útok na Libanon vyvolal řadu protestů. Desetitisíce lidí vyšly po pátečních modlitbách do ulic jordánského Ammánu. Demonstranti odsoudili "sionistickou agresi" a vyjádřili svoji podporu Hizballáhu a Palestincům.

Také ti vyšli do ulic, například ve městě Gaza. "Nikdy neuznáme Izrael, ani kdyby nás rozdrtili a vymazali ze zemského povrchu," hřímal před davem Palestinců poslanec Hamasu Mušír Masrí. Za jeho slova se mu dostalo bouřlivého aplausu.

Zlikvidujeme Nasralláha, slíbil ministr
Ministr vnitra Ronnie Bar-On potvrdil dřívější slova premiéra Ehuda Olmerta, že izraelská armáda má v hledáčku generálního tajemníka Hizballáhu, šajcha Hasana Nasralláha.

"Odsoudil se sám svými činy," prohlásil Bar-On během návštěvy severu země. "Pochybuji, že by mu dnes někdo uzavřel životní pojistku," citoval server Ynetnews jeho pokus o žert.

Šéf resortu obrany se pokusil vysvětlit tvrdost izraelského postupu. "Libanonská vláda selhala. Když nebyla schopna zastavit akce Hizballáhu, uděláme to my," řekl.

Chirac: Reakce Izraele je nepřiměřená
Americký prezident George Bush podle ČTK dopoledne hovořil s libanonským premiérem Fuádem Siniorou. Údajně mu přislíbil, že bude naléhat na Izrael, aby zastavil své útoky na Libanon.

Francouzský prezident Jacques Chirac izraelskou operaci v Libanonu ostře odsoudil. Prohlásil, že to, co následovalo po ozbrojené akci Hizballáhu (radikálové při ní zabili osm Izraelců a dva unesli), bylo "zcela nepřiměřené".

"Každý se může zeptat sám sebe, zda za vším není nějaká touha zničit Libanon," řekl Chirac v tradičním televizním projevu při příležitosti výročí pádu Bastilly.

O situaci by měla v nejbližších hodinách jednat OSN. Izraelská ofenziva ovlivní i víkendový summit G8, který hostí ruský Petrohrad.

ČSA ruší další lety do oblasti
České aerolinie zrušily kvůli napjaté situaci v Libanonu další lety. Stroje ČSA nebudou na pravidelné lince z Prahy do Bejrútu létat nejméně do 23. července. O dalším postupu rozhodne vedení společnosti příští úterý.

"Pro obnovení letů ČSA je kromě zprovoznění letiště v Bejrútu a zajištění tankování leteckých pohonných hmot důležité také doporučení Ministerstva zahraničí České republiky," vysvětlila iDNES.cz mluvčí společnosti Jana Víšková. Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek doporučilo Čechům, aby do oblasti necestovali. - více zde

Bližší informace o obnovení letů podle ní mohou cestující získat na telefonním čísle +420 239 007 007 nebo v kancelářích ČSA.

Vpády Izraele do Libanonu

  • 5. září 1969: První vpád do Libanonu proti základnám Palestinců poté, co se země v roce 1968 přesunula část palestinského hnutí odporu.
  • 14. března až 13. června 1978: Izrael vpadl kvůli útokům palestinských radikálů do jižního Libanonu. Zahynulo 200 až 400 lidí. Po stažení předal část jižního Libanonu spojenecké Jiholibanonské armádě. Rada bezpečnosti OSN mj. rozhodla vytvořit Prozatímní jednotky OSN v Libanonu (UNIFIL).
  • 6. června 1982 až 6. června 1985: Izrael ve snaze potřít palestinské hnutí odporu opět vpadl do Libanonu a okupoval téměř polovinu země. V říjnu 1982 přišel masakr v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla (na 1000 mrtvých). Celkem zemřelo na 20 tisíc lidí (z toho 600 Izraelců). Vojáci se z Libanonu definitivně stáhli 24. května 2000.
  • 2. až 4. května 1988: Izraelský vpád do jižního Libanonu proti povstaleckému Hizballáhu: zabito 40 Libanonců a tři izraelští vojáci.
  • 25. až 31. července 1993: Série izraelských útoků na pozice muslimských povstalců na jihu Libanonu. V této sedmidenní válce zahynulo v Libanonu 126 lidí.
  • 11. až 26. dubna 1996: Vpád Izraele do Libanonu nepřežilo na 170 lidí.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video