Izrael zahájil odvetu za atentát

  • 215
Izraelské vrtulníky zabily v Gaze předáka Hamasu Ismaila Abú Šanába. Ve voze, který zasáhly uprostřed města čtyři rakety, zahynuli spolu s ním dva bodyguardi. Izrael přitvrdil po úterním atentátu v Jeruzalémě. Představitelé Hamasu ihned oznámili, že "vraždou" Šanába skončilo dočasné příměří.

"Sionistický nepřítel zabil s Abú Šanábem i příměří a stal se zodpovědným za důsledky tohoto zločinu," oznámil představitel Hamasu Ismail Hanja. Konec sedm týdnů trvajícího klidu zbraní ohlásil také Islámský džihád.

Palestinský premiér Mahmúd Abbás odsoudil akci v Gaze jako "odporný zločin", který přibrzdí úsilí palestinské vlády zkrotit radikály.

Třiapadesátiletý Abú Šanáb strávil deset let v izraelském vězení za podíl na založení hnutí Hamas. V poslední době se účastnil jednání o příměří s představiteli palestinské samosprávy, kteří ho považovali za jednoho z umírněnějších členů Hamasu.

Izrael odpověděl teroristům
Židovský stát zahájil nové operace v reakci na sebevražedný útok v Jeruzalémě, při němž zemřelo dvacet lidí. Už v noci vstoupila armáda do několika palestinských měst.

Do Tulkarmu za tmy vjela desítka obrněných vozidel. Vojáci zastřelili palestinské bratry ve věku 15 a 16 let. V Nábulusu byli zatčeni tři aktivisté a zabaveno značné množství výbušnin. Přestřelka se rozhořela rovněž v Džanínu.

Izraelský kabinet rozhodl na tříhodinové noční schůzce o odvetných akcích proti extremistům. Premiér Ariel Šaron řekl, že cílem vlády je zajistit bezpečnost občanů.

Podle izraelských bezpečnostních představitelů Jeruzalém prozatím nechystá zásadní vojenskou ofenzivu, ale bude pokračovat v cílených útocích proti extremistům.

Kdo byl Ismáíl abú Šanab

Ismáíl abú Šanab se narodil v roce 1950 (podle jiných zdrojů v roce 1955) v palestinské Gaze. V Egyptě a na univerzitě v Coloradu (USA) vystudoval strojírenství. V březnu 1996 se stal předsedou nově vzniklé Islámské strany národní spásy (INSP), založené členy Hamasu, a zároveň v Hamasu zastupoval duchovního vůdce hnutí Ahmada Jasína.
Za roli spoluzakladatele Hamasu se ale o tři roky později ocitl v izraelském vězení. Po propuštění koncem roku 1996 se angažoval v profesních organizacích a hnutí Hamas ho pověřilo úkolem pozorovatele při ústřední radě Organizace pro osvobození Palestiny.
V poslední době přednášel rovněž na strojní fakultě Islámské univerzity v Gaze. Mluvil plynně anglicky, byl ženatý a otcem 11 dětí.

Arafat odmítl tvrdší postup
O dalším postupu jednali v noci v Ramalláhu také palestinský premiér Mahmúd Abbás, Jásir Arafat a další čelní představitelé.

Abbás předložil několik požadavků a údajně pohrozil i demisí, pokud se je nepodaří prosadit. Většinu jich smetl ze stolu Jásir Arafat, neboť se obává, že by mohly vyvolat občanskou válku.

Samospráva se sice zavázala ke kontrole zbraní a zákazu veřejných demonstrací militantních organizací, Abbás měl ovšem podle AP požadovat zmrazení jejich bankovních účtů či rozpuštění ozbrojených křídel Hamasu a Islámského džihádu.

Rovněž se chtěl zasadit o to, aby veškeré palestinské bezpečnostní složky přešly pod kontrolu ministerstva vnitra. Namísto toho se účastníci schůzky pouze obecně zavázali plnit závazky, které jim ukládá blízkovýchodní mírový plán.

Palestinská policie alespoň zakázala členům radikálních skupin Hamas a Islámský džihád hovořit s médii, uvedla AFP. "Jakékoli porušení bude potrestáno," řekl agentuře policejní zdroj.

Izraelský tank vjíždí do Nábulusu na Západním břehu. (21. srpna 2003)

Palestinci v centru Gazy hasí vůz, který zasáhly izraelské rakety. (21. srpna 2003)

Chlapec sleduje izraelský buldozer, který srovnává se zemí dům v Tulkarmu na Západním břehu. Na jeho místě vyroste bezpečnostní plot. (21. srpna 2003)

Palestinci v centru Gazy prohledávají vůz, který zasáhly izraelské rakety. (21. srpna 2003)

Kouř stoupá z místa dopadu izraelských raket, které zabily předáka Hamasu Ismaila Abú Šanába. (21. srpna 2003)

Předák Hamasu Ismail Abú Šanáb na snímku z června 2003.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video