Izraelský voják, ilustrační foto.

Izraelský voják, ilustrační foto. | foto: AP

Na Golany dopadla syrská střela, Izrael reagoval výstražnou palbou

  • 57
Izraelská armáda vypálila varovné výstřely směrem do Sýrie. Reagovala tak na to, že na území Izraelem okupovaných Golanských výšin dopadla zbloudilá munice z bojů mezi vojáky syrského prezidenta Asada a rebely.

Podle izraelského rozhlasu je to první "výstřel do Sýrie" od roku 1973, kdy spolu obě země vedly válku. Formálně jsou stále ve válečném stavu.

Izraelský bezpečnostní zdroj podle agentury Reuters uvedl, že armáda židovského státu vypálila směrem na minometný oddíl syrské armády. Ten předtím vypálil střelu, která přeletěla bezpečnostní koridor mezi oběma územími. Vybuchla poblíž židovské osady, nikoho však nezranila.

Golanské výšiny

Za války v roce 1967 Izrael Golany obsadil a část jich pak anektoval. Od dalšího válečného konfliktu v roce 1973 spolu už země nebojovaly. Sýrie vždy případné mírové rozhovory s Izraelem podmiňovala návratem Golan. Za válek v letech 1967 a 1973 z výšin odešlo na 150 000 původních obyvatel. Teď tam žije pod izraelskou okupací 18 tisíc syrských drúzů, ale většina z nich odmítla nabídku získat izraelské občanství. Kromě nich Golany obývá asi 20 tisíc izraelských osadníků.

Zdroj: ČTK

Izraelská armáda v prohlášení k incidentu uvedla, že její vojáci "vypálili varovné výstřely směrem na syrské území". Zároveň Izrael upozornil jednotky OSN, které v oblasti působí, že střelba ze Sýrie na izraelské území nebude tolerována a Izrael na ni odpoví.

Incident vyvolává obavy, aby se konflikt v Sýrii nerozšířil i do sousedních zemí. Izrael se prozatím do situace v Sýrii nijak nevměšuje. Podle některých zdrojů se obává, že režim, který přijde po případném svržení Bašára Asada, bude Izraeli ještě nepřátelštější než ten současný. Mluví se zejména o obavách z toho, že by se k moci mohli dostat radikálové napojení na libanonské hnutí Hizballáh, palestinský Hamas či radikály z egyptské Sinaje.

Podobné přeshraniční incidenty u svých hranic se Sýrií zaznamenaly během 19 měsíců trvajících bojů v Sýrii už i Turecko, Jordánsko a Libanon.

Syrská opozice se sjednocuje

V katarském Dauhá mezitím jednala syrská opozice. Opoziční skupiny podepsaly v neděli předběžnou dohodu o zastřešující organizaci, která má opozici sjednotit. Nová organizace se bude jmenovat Národní koalice opozičních sil a syrské revoluce. Tvoří ji skupiny působící mimo Sýrii i na jejím území.

Večer pak syrská opozice do svého čela zvolila umírněného duchovního šajcha Ahmada Chatíba. Dvaapadesátiletý rodák z Damašku ze Sýrie odešel asi tři měsíce po začátku povstání proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v březnu loňského roku. Předtím ho prý vládní síly dvakrát zatkly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video