Izraelský bezpečnostní kabinet, ve kterém zasedá zhruba polovina ministrů, rozhodl zmírnit blokádu hlavně kvůli nedávnému zásahu vojáků židovského státu proti konvoji lodí s humanitární pomocí. Při květnovém incidentu zemřelo devět propalestinských aktivistů z Turecka a Izrael za to sklidil vlnu kritiky. (o zátahu čtěte více zde)
V Gaze se bude moci stavět, Izraelci povolí dovoz cementu
"Dohodli jsme zmírnění režimu, díky čemuž se do Gazy dostane více zboží," píše se v novém vládním materiálu, o kterém bezpečnostní kabinet začal jednat ve středu.
V seznamu nově povoleného zboží jsou podle palestinského koordinátora pro humanitární pomoc Raída Fattúha takřka všechny druhy potravin, hračky, kancelářské potřeby, kuchyňské náčiní, matrace nebo ručníky. Hlavně však i dosud zakázané stavebniny.
Blokádu odsoudili europoslanciEvropský parlament vydal usnesení, v němž žádá okamžité ukončení blokády, která "ochromila obnovu a hospodářství v Gaze a vedla k humanitární katastrofě a radikalizaci obyvatelstva". Poslanci navrhují, aby hraniční přechody do Gazy byly mezinárodně monitorovány, píše EP v tiskové zprávě. Hnutí Hamas vyzvali k propuštění židovského seržanta Gilada Šalita. (europarl.europa.eu) |
Námořní blokádu Izraelci neuvolní
Zástupci bezpečnostního kabinetu se také shodli, že zachovají "dosavadní bezpečnostní procedury, které zabraňují přísunu zbraní a válečného materiálu do oblasti". Mezi zakázanými položkami tak zůstane nejméně 120 výrobků a materiálů, o nichž si Izraelci myslí, že jsou využitelné k vojenským účelům.
Židovský stát navíc neuvolní námořní blokádu Pásma Gazy. Hamas proto označil izraelské opatření za pouhou "mediální propagandu", napsala agentura Reuters.
Vláda prý jen reaguje na kritiku, kterou sklidila za květnový vojenský zásah proti humanitární flotile pro Gazu. Do Izraele se kvůli incidentu a přísnému embargu pustil před několika dny i mezinárodní Červený kříž. Podle něj vláda trestá tamní civilní obyvatele za činy, za které nenesou žádnou zodpovědnost. V oblasti žije asi 1,5 milionu lidí, z nichž životy 80 procent závisejí na mezinárodní pomoci.
Červený kříž v červnové zprávě zkritizoval i islamistický Hamas, který už téměř čtyři roky drží v zajetí židovského vojáka Gilada Šalita, zatím bez naděje na propuštění. (o kritice Červeného kříže více zde)
BLOKÁDA GAZYV roce 2007 se vlády v Pásmu Gazy zmocnil radikální Hamas, který usiluje o zničení Izraele. Izrael odpověděl blokádou, jejímž hlavním účelem je zamezení dodávek zbraní do Gazy. Izraelská rozvědka totiž zjistila, že se do Gazy pašovaly zbraně nebo materiál pro výrobu raket, kterými členové Hamasu ostřeluje izraelské území. Izrael podle svých slov pouští každý týden do Gazy 15 tisíc tun humanitární pomoci. Podle OSN je to však pouze čtvrtina potřebné pomoci pro 1,5 milionu Palestinců v pásmu. V Gaze jsou závislé na humanitární pomoci čtyři pětiny obyvatelstva. |