Izrael údajně přijal návrh o sdílení Jeruzaléma

Při jednání v Camp Davidu, které pokračuje i v nepřítomnosti Billa Clintona, přijal údajně Izrael kompromisní americký návrh, aby Palestinci a Izraelci společně sdíleli suverenitu nad některými arabskými částmi východního Jeruzaléma. Náročná jednání, která tak po deseti dnech dospěla k prvnímu kompromisu mezi Ehudem Barakem a Jásirem Arafatem, nyní vede americká ministryně zahraničí Madelein Albrightová.
Bill Clinton oznámil pokračování summitu i během jeho třídenní účasti na zasedání skupiny G8 v Japonsku.

Zprávu o přijetí kompromisního řešení v otázce rozdělení Jeruzaléma zveřejnil ministr izraelské vlády Michael Melchior.

"Jednání se vedla o správě města a mělo by dojít i k podpisům paktu suverenity města," řekl izraelský ministr.

Summit pokračuje bez Clintona

Nejtvrdší oříšky summitu v Camp Davidu zůstávají stále nerozlousknuté:

- Hranice nového státu Palestinců a jeho mezinárodní postavení
- Status a suverenita Jeruzaléma
- Osud více než 4 milionů palestinských uprchlíků
- Budoucnost 170 tisíc židovských osadníků na západním břehu Jordánu a v Gaze
"Potvrzuji, že Izraelci zůstávají v Camp Davidu, aby pokračovali v rozhovorech," prohlásil podle AFP vysoký izraelský činitel, který trval na zachování anonymity.

"Prezident Arafat zůstává, neodlétá," citovala AFP také prohlášení představitele Organizace pro osvobození Palestiny ve Washingtonu Hasana Abdara Rahmána, podle nějž "probíhají snahy o obnovu jednání".

Clinton oznámil pokračování rozhovorů i bez něho
Bill Clinton oznámil pokračování summitu během jeho třídenní účasti na zasedání skupiny G8 v Japonsku. "Myslel jsem, že je po všem, ale zjistili jsme, že se nikdo nechce vzdát," řekl Clinton novinářům po devítidenním jednacím maratónu, v němž se snažil oba hlavní protagonisty  přesvědčit o nutnosti dohody.

Mluvčí Bílého domu Joe Lockhart krátce před středeční půlnocí oznámil, že summit skončil nezdarem.

"Rozdíly jsou nadále podstatné, ale přece jen se dosáhlo pokroku, proto musíme být všichni připraveni ujít nějakou tu míli navíc. Po intenzivních konzultacích se obě strany dohodly, že zůstanou v Camp Davidu, zatímco já odcestuji ...," řekl Clinton před odletem s tím, že v neděli po návratu z Japonska posoudí, kam rozhovory dospěly.

Podle pozorovatelů neshody panují v otázce statusu východního Jeruzaléma. Izraelci nechtějí předat svrchovanost Palestincům, kteří ho chtějí prohlásit za hlavní město svého
budoucího státu. Jeho vyhlášení připravuje Arafat na 13. září.

Clinton odložil odjezd na zasedání skupiny G8
Americký prezident Bill Clinton přitom o den odložil plánovaný odjezd do Japonska na zasedání skupiny G8, aby mohl pokračovat v jednání, která se zadrhla.

"Prezident lituje, že o den odloží cestu do Japonska, kam odletí až v pátek," oznámil mluvčí Bílého domu Joe Lockhart.

Jen dílčí posun
Izraelští a palestinští vyjednavači v úterý 18. července dospěli jen k dílčí dohodě, což Clintonovi nestačilo. Přiblížili se k porozumění ohledně statusu Jeruzaléma, prohlásil nejmenovaný izraelský zdroj.

Status Jeruzaléma je přitom podle pozorovatelů jednou z hlavních podmínek k dosažení mírové dohody.

Toto porozumění ohledně statusu Jaruzaléma spočívá v tom, že území města se rozšíří na některé židovské osady na Západním břehu Jordánu, uvedl izraelský zdroj.

Upřesnil, že připojené osady mají být zcela pod kontrolou Izraelců. Palestinci získají na oplátku "kontrolu" nad arabskými předměstími východního Jeruzaléma. "Nebylo jasné, zda se počítá se svrchovanou, nebo omezenou palestinskou správou," dodal Reuters s tím, že palestinská delegace se k tvrzení izraelského zdroje nevyjádřila.

Šéf palestinské autonomie Jásir Arafat 1. června prohlásil, že naděje na dosažení míru na Blízkém východě jsou marné, pokud se východní, arabská část Jeruzaléma nestane hlavním městem palestinského státu.

Izraelské zdroje v úterý současně vyjádřily obavy z případných násilností, pokud vyjednávání skončí neúspěchem.

"Palestinci se v případě neúspěchu izraelsko-palestinského summitu v americkém Camp Davidu uchýlí k násilí, avšak izraelská armáda bude na jakýkoli útok reagovat silou," sdělil izraelský vojenský činitel agentuře AFP.

Izraelské ozbrojené síly mají podle něj rozkaz vyhnout se napětí. "Ale když budou střílet na naše vojáky nebo osadníky, je samozřejmé, že odpovíme, a to silou," uvedl.

Jednání jsou náročná, přiznává Clinton
Oficiální zástupci stále udržují nad celým summitem informační embargo. Jednání jsou náročná," uvedl americký prezident Bill Clinton v telefonickém rozhovoru pro New York Daily News. Je to nejsložitější záležitost, s jakou jsem se kdy setkal".

Podle izraelských zdrojů dospěli Ehud Barak a Jásir Arafat k dohodám v klíčových bodech, jakými jsou obrysy budoucího palestinského státu, osud palestinských uprchlíků či budoucnost židovských usedlíků na západním břehu Jordánu.

Barak je připraven předat Palestincům 95 procent území, které Izrael zabral ve válce v roce 1967, což je více než nabídl kdykoli předtím. Nabídka ovšem platí jen za předpokladu, že celé území hlavního města Jeruzaléma zůstane pod Izraelskou správou.

Palestinská strana však požaduje všechna území na západním břehu Jordánu a úplné stažení izraelských vojáků z východní části Jeruzaléma, která by měla být po vytvoření nezávislého palestinského státu vyhlášena jeho hlavním městem.

Premiér Barak odmítl přijmout morální odpovědnost za utrpení palestinských uprchlíků, souhlasí však s finanční pomocí, která by umožnila návrat 150 000 Palestinců v rámci humanitárního programu na znovusjednocení rozdělených rodin.

Izraelsko - palestinský summit v Camp Davidu den po dni
11. července - Zahájení summitu za účasti izraelského premiéra Ehuda Baraka, palestinského předáka Jásira Arafata a amerického prezidenta Billa Clintona. Do USA odmítl odletět izraelský ministr zahraničí David Levy. Na jednání bylo uvaleno přísné informační embargo. První třístranné rozhovory.
12. července - Barak zrušiil prodej letadel Phalcon Číně, se kterým USA nesouhlasily. Izraelský ministr   Ramon řekl, že Izrael je ochoten vyměnit s Palestinci území uvnitř jeho hranic za oblasti na západním břehu Jordánu. První dvoustranné rozhovory Barak-Arafat - prý se shodli na výměně některých území.
13. července - Arafat údajně pohrozil odjezdem ze summitu kvůli americkým návrhům na zprostředkování, které prý pokládal za příliš proizraelské. Clinton návrhy stáhl.
14. července - Washington zakázal třem oficiálním palestinským činitelům, kteří dříve nepodporovali Arafatovu politiku vůči Izraeli, vstup do Camp Davidu. Druhé třístranné jednání Arafat-Barak-Clinton.
15. července - Rozhovory se kvůli židovskému šabatu zpomalily.
16. července - Dosažen údajně významný pokrok v otázce Jeruzaléma (později popřeno), podle Clintona dosažen "jistý pokrok".
17. července - Clinton zamýšlel ukončit jednání ještě před svým odjezdem na vrcholnou schůzku G8 , prohlásil rozhovory za "nejtěžší věc, jakou kdy zažil". Vedení palestinského Hnutí islámského odporu vyzvalo palestinskou delegaci, summit opustila.
18. července - Na summitu prý došlo k sblížení v otázce Jeruzaléma: území města se mělo rozšířit o některé židovské osady na západním břehu Jordánu výměnou za palestinskou kontrolu nad arabskými předměstími východního Jeruzaléma.
19. čerevence -   Barak se rozhodl summit opustit s tím, že Palestinci nejsou "skutečným partnerem pro mír". Clinton odletěl na summit G8.
20. července - Summit pokračuje pod patronátem americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové.

Prezident Bill Clinton jedná s izraelským premiérem Ehudem Barakem v Camp Davidu (17. července 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video