Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navštívil Pásmo Gazy. Na snímku stojí u zdi...

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navštívil Pásmo Gazy. Na snímku stojí u zdi oddělující Izrael od Pásma Gazy. (7. června 2015) | foto: Martin Weiser, ČTK

Izrael torpéduje mírový proces výstavbou osad, míní Zaorálek

  • 233
Výstavbou židovských osad na palestinském území podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Izrael torpéduje blízkovýchodní mírový proces. Řekl to před jednáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Česká republika podle šéfa diplomacie nevidí jinou alternativu než návrat Izraelců a Palestinců k jednacímu stolu a dohodu na dvoustátním řešení mírového procesu na Blízkém východě.

Odmítá proto jakékoli jednostranné kroky, které vytvářejí překážky tomuto procesu.

Netanjahu se před setkáním se Zaorálkem ale ke dvoustátnímu řešení přihlásil. „Rozhovory blokují Palestinci,“ uvedl izraelský premiér, který chce rokování bez předchozích podmínek.

Zaorálek: Izrael dává najevo spíš nezájem

“Pokud dochází k pokračování osídlování oblastí, které patří k palestinské autonomní správě a o kterých nebylo rozhodnuto, že by měly patřit k Izraeli, nebo je to dokonce často naopak, tak to je vlastně přímo torpédování toho procesu vytváření dvou samostatných států,“ uvedl Zaorálek.

08.června 2015 v 10:14, příspěvek archivován: 08.června 2015 v 13:02

V Knesetu jsem se kratce sesel s J.Herzogem,predsedou opozicni Sionisticke unie.Mluvime o povolebni situaci v IZ. pic.twitter.com/5g0Mub0wMD

Týká se to podle něj i výstavby ve východním Jeruzalémě, který Palestinci považují za budoucí hlavní město svého samostatného státu, což ale Izraelci odmítají.

„Je to jedno z těch území, kde pokud výstavba takto pokračuje, tak tím se dává najevo, že my neuvažujeme, že bychom někdy vůbec Palestincům umožnili budovat samostatný stát. A to je to, co my kritizujeme, protože to zhoršuje tu atmosféru a posiluje to atmosféru nenávisti,“ poznamenal český ministr.

Do Izraele na rok bez víza

Češi do 30 let budou moci až rok pracovat v Izraeli a nebudou k tomu potřebovat vízum. Dohodu o tom v pondělí podepsal v Izraeli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jde o dohodu o pracovní dovolené, která ještě musí projít schválením v obou zemích. Dokument český ministr podepsal s náměstkyní ministra zahraničí Cipi Hotovelyovou.

„Ono těch věcí, bohužel, je víc, které se dějí a které nejsou dokladem zájmu o mírové řešení,“ dodal Zaorálek s tím, že tou nejviditelnější je izraelský záměr pokračovat ve výstavbě osad. „To si myslím, že jsou gesta, která jako kdyby dávají najevo něco takového, jako že mi vlastně dvoustátní řešení neuznáváme,“ doplnil Zaorálek.

Netanjahu: Chceme dva národy

Netanjahu v předvolební kampani prohlásil, že bude-li on pokračovat ve vládě, samostatný palestinský stát nevznikne. V pondělí se ale před setkáním se Zaorálkem k dvoustátnímu řešení přihlásil. „Chceme dva státy pro dva národy,“ prohlásil izraelský premiér při vystoupení před novináři. Podle něj jsou to Palestinci, kdo odmítají vyjednávat a pak se snaží o mezinárodní bojkot Izraele.

08.června 2015 v 09:54, příspěvek archivován: 08.června 2015 v 13:02

S izrael.nam.ministra zahr. C.Chotovely jsme diskutovali o blizkovych.mir.procesu,strateg.partnerstvi mezi IZ a CR. pic.twitter.com/bpu1qFw6aZ

Pro Palestince je to podle Netanjahua výhodná pozice. Proč by měli vyjednávat, když jim OSN dá všechno, co chtějí, posteskl si premiér. „Měli bychom se vrátit k jednání bez předchozích podmínek,“ vyzval.

Zaorálek zopakoval pozici Evropské unie, která kritizuje jakékoli jednostranné kroky Izraele i Palestiny. Znovu přitom zdůraznil nesouhlas s dalším budování židovských osad a prohlásil, že pokud by ze strany Izraele přišlo nějaké pozitivní gesto, mělo by to kladné dopady na vztahy mezi EU a Izraelem.

Současně český ministr zdůraznil, že musí přestat ostřelování Izraele raketami vypálenými z palestinských území. Ukončení těchto útoků je podle něj předpokladem jakéhokoli řešení blízkovýchodního konfliktu.

Česko patřilo dlouhodobě k nejbližším spojencům židovského státu ve světě, současná česká vláda ale usiluje o vyvážený přístup k Izraeli a k arabským zemím.

Rivlin v Praze

Tématem pondělních jednání byla také připravovaná návštěva izraelského prezidenta Reuvena Rivlina v Praze letos na podzim. Zeman pozval Rivlina do ČR hned po jeho zvolení izraelským prezidentem loni v červnu. Pozvání dostal také od Zaorálka během jeho listopadové cesty do Izraele. Šéf české diplomacie ho tehdy pozval na připomínky 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Terezíně, které se konaly 17. května.

Rivlin byl rovněž mezi hlavami států pozvanými na počátku roku na mezinárodní setkání k 70. výročí konce holokaustu, která se konala v Praze a Terezíně. Izraelský prezident dal však přednost účasti na uctění památky obětí holokaustu v sídle OSN v New Yorku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue