Izrael staví nový 240 kilometrů dlouhý úsek plotu mezi Sinajským poloostrovem a Negevskou pouští. Výstavbu urychlily jednak příhraniční střety z loňského léta, při nichž bylo zabito osm Izraelců, jednak zvyšující se příliv imigrantů, kteří hledají azyl v židovském státu.
Až bude tento úsek dokončen, bude Izrael obklopen železem, betonem a ostnatým drátem, všímá si britský The Guardian. Jediným prostupným úsekem tak zůstane pouze jižní hranice s Jordánskem mezi Mrtvým a Rudým mořem. A i tu možná v budoucnu čeká stavba bariéry.
Oplocený IzraelIzrael-Pásmo Gazy Izrael-Libanon Izrael-Sýrie Izrael-Jordánsko (sever) Izrael-Západní břeh Izrael-Jordánsko (jih) Izrael-Egypt |
Podle izraelské vlády je stavba bariéry kolem státních hranic jediným způsobem, jak zabránit terorismu a nelegálním přistěhovalcům. Regionální otřesy posledních let v podstatě utvářely izraelskou identitu a zabarikádování státu ze všech stran to jen ilustruje.
Stejně jako slova ministra obrany Ehuda Baraka, který Izrael ve vztahu k sousedům přirovnává k letní vilce dlící uprostřed džungle.
Imigranti v práci
Stavba další části bariéry jistě překoná vyhrazený rozpočet. Zatím je na konstrukci vyčleněno 1,3 miliardy šekelů (asi 6,5 miliardy korun). Na výstavbě betonového hada podél izraelských hranic se podílejí soukromé firmy.
Ty si paradoxně často najímají dělníky, kteří přes hranice nedávno do Izraele uprchli. The Guardian zmiňuje případ jednoho Súdánce, který pracuje na stavbě zdi zhruba v místech, kde sám před časem pomocí sinajských beduínů hranice překročil.
Právě převádění imigrantů je hlavní důvod této části skládačky. Podle podplukovníka Yoava Tilana překonalo jen za loňský rok hranice na 16 tisíc imigrantů z Eritreje či Súdánu. Druhým dechem dodává, že dalším důvodem je samozřejmě každodenní hrozba terorismu a pašování drog.
Národní psychická porucha
Ne všem se ale taktika drátů a betonu zamlouvá. Izraelský respektovaný analytik Aley Fishman si před časem posteskl: "Stal se z nás národ, který sám sebe vězní za plotem. Národ, který se vystrašený tísní za obranným systémem. (...) Trpíme národní psychickou poruchou," napsal pro Jediot Achronot, nejprodávanější deník v zemi.
Podle analytika je snaha bránit se už přirozenou vlastností izraelské psychiky. "Každá ta zeď, každý ten plot byly postaveny z určitých důvodů. Byla to rozhodnutí, která byla správná v danou dobu," popisuje Fishman pro britský deník The Guardian.
"Ale je to jako se skládačkou puzzle. Když začínáte, nevíte, jaký obrázek vznikne. A když ho potom vidíte, jste v šoku," děsí se analytik.
"Jsme národem za plotem. Víte, já jsem veliký patriot. A tohle zklamání vychází právě z mého patriotismu. Ta bariéra je znak slabosti. Ukazuje současnou mentalitu našeho národa," uzavírá.
