(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Jiřička, iDNES.cz

Izrael postaví další zeď proti teroristům. Tentokrát povede pod zemí

  • 163
I přesto, že svět výstavbu zdí určených na ochranu před palestinskými teroristy hodně kritizoval, Izrael v jejich zřizování pokračuje. Kritiku vzbudila především ta, která se rozpíná na hranici s autonomním Západním břehem Jordánu. Nejnovější zábrana vznikne na hranici s Egyptem a povede i pod zemí.

Faktem je, že počet krvavých teroristických útoků bezpečnostní bariéra výrazně snížila. A protože se osvědčila, vznikají další. Jenže ty nad zemí už nestačí. Teroristé, zejména ti z Gazy, se přes hranici snaží dostat tunely v podzemí, když už to nejde po povrchu.

Nejnovější bariéra se začíná stavět na Sinaji, na izraelské hranici s Egyptem. Právě v rohu, kde vede i hranice s Gazou. A bude pod zemí.

Jak na svém serveru nyní napsal izraelský list Jediot Achronot, v první fázi, která má být dokončena během roku a půl, by měla být „podzemní zeď“ dlouhá kilometr. Časem by se měla protáhnout na kilometry tři.

Cíl: ochrana civilistů

Právě severní Sinaj je doslova hnízdištěm islamistů, i když teroristické útoky letos zesílily po celém Egyptě. Zejména na severu Sinaje je však egyptská armáda v boji s islamisty už delší dobu neúspěšná. Prakticky každý týden tam dojde k atentátu. Ať už na egyptské vojáky, nebo civilisty.

Poté, co Islámský stát zabil letos na jaře sedm koptských křesťanů a jeho stoupenci v Egyptě zveřejnili video, ve kterém hrozili, že útoky na křesťany znásobí, křesťané ze severní Sinaje začali utíkat.

Islámský stát však nehodlá cílit jen na křesťany a egyptskou armádu. Na Izrael letos vystřelil několik raket. Terčem bylo především letovisko Ejlat na jihu.

Podle Omera Gadi Jarkoniho, který je v čele rady distriktu Eškol, je podzemní bariéra naprosto nezbytná pro ochranu civilistů, kteří zde žijí.

„Bariéra je nezbytný krok, který zajistí maximální ochranu našim lidem vystaveným válce, která nastává v Egyptě,“ řekl Jarkoni. Dodal, že největší hrozbou jsou právě teroristé, kteří se do Izraele dostávají podzemními tunely.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„V noci se nedá spát. Celou dobu slyšíte, jak v podzemí někdo kope. Netušíte, kam se prokopou a kde na vás zaútočí,“ svěřila se s hrůznou zkušeností před lety paní Jakutielová, která žije přímo u hranic s Gazou v kibucu Nachal Oz.

Pro představu, o jak závažný problém jde, může posloužit číslo zveřejněné před dvěma lety. Tehdy agentura Reuters uvedla, že jen mezi Gazou a Egyptem je na 2 500 tunelů.

Zbourané domy

Izraelská armáda ve čtvrtek zničila ve vesnici Dajr abú Mašal nedaleko Ramalláhu dva domy rodin dvou Palestinců, kteří v červnu v Jeruzalémě zabili policistku. Dům třetího útočníka těsně přiléhá k jiným domům a musel zůstat. Armáda zbourala také dům v Silvádu, v němž bydlel Palestinec, který v dubnu zabil vojáka. Bourání domů je jedním z odstrašujících prostředků, které Izrael používá, kritici jej však odmítají coby kolektivní trest zasahující i nevinné příbuzné teroristů.

Podle listu The Times of Israel zvažuje armáda podobné kroky i v Gaze. Velitel jednotek IDF Eyal Zamir pohrozil Hamasu, který Pásmu Gazy už deset let vládne, že odpálí domy stojící nad podzemními tunely i přesto, že v nich žijí civilisté. Tunely Hamas používá k výpadům do Izraele.

Ty slouží nejen k přesunu teroristů, ale i zboží a zbraní, neboť Izrael se snaží blokádou zabránit tomu, aby se Hamas a jiní džihádisté v Gaze vyzbrojovali. Jen letos v únoru Egypt zničil šest tunelů pod hranicí s Gazou. Jenže jakmile některé zaplaví, brzy jsou postaveny další.

Stavba i na hranici s Gazou

Podzemní bariéra na hranici s Egyptem má být podle izraelských médií kopií té, která se už buduje právě na hranici Izraele a Gazy. Ta bude delší – skoro 56 kilometrů. V podzemí a nad zemí má mít několik pater. Izrael za ni zaplatí v přepočtu 12 miliard korun. Budou na ní i strážní věže a detekční systémy nad zemí i pod ní.

Její stavba byla schválena už před třemi lety, kdy proběhla operace Ochranné ostří, která byla reakcí na tisíce raket vypálených z Gazy na Izrael.

Jde o vůbec největší vojenský projekt v historii státu Izrael. Aby stavba byla efektivnější, vybudovali Izraelci kvůli němu u hranic s Gazou novou betonárku.

To, že se ani teroristé Hamasu neštítí ničeho, potvrdila zpráva agentury OSN pro palestinské uprchlíky, která odsuzovala budování jednoho z tunelů do Izraele přímo pod školou v Gaze.

Díky tunelům už teroristé provedli řadu útoků: mimo jiné se díky nim dostali do Izraele lidé, kteří unesli vojáka Gilada Šalita (na svobodu se výměnou za tisícovku propuštěných palestinských extremistů dostal po pěti letech). Teroristé, kteří pronikli do Izraele tunely, během několika útoků už také zabili zhruba dvacet izraelských vojáků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video