Izrael se mstí za vraždu osadníka

Nedělní brutální vražda židovského osadníka Palestinci v pásmu Gazy vyvolala řadu bouřlivých reakcí v celém regionu. Obyvatelé židovské osady Kfar Jam, odkud zabitý muž pocházel, v pomstě zapálili domy, pole a skleníky v sousední palestinské vesnici Al-Mavasí. Izrael rovněž v odvetě znovu uzavřel pásmo Gazy, včetně letiště a hraničního přechodu s Egyptem Rafáh. Izraelsko-palestinské rozhovory, plánované na pondělí, byly zrušeny.
Vražda vážně narušila úsilí ukončit víc než 15týdenní izraelsko-palestinské násilí.
Ehud Barak

Poté, co Židé zapálili palestinským sousedům pole, vypukla mezi oběma stranami divoká hádka.

"Dokud Židé nebudou moci v klidu pracovat ve svých sklenících, nebudou v bezpečí ani Arabové na polích," prohlásil osadník Ajala Azan. "Kde je ten mír, když se lidé chovají takto?" volala palestinská účastnice potyčky.

Brutální vražda židovského osadníka
Skupina Palestinců odvlekla podle izraelské armády dvaatřicetiletého osadníka Roniho Calacha v neděli večer ze skleníku do jeho automobilu. Tam ho zabili, auto odvezli do palestinského uprchlického tábora Chán Júnis, kde ho před budovou extremistické organizace Hamas před radujícím se davem spálili. Později byl vrak odvlečen na Izraelem kontrolované území. Calachovo tělo bylo nalezeno v pondělí ráno.

Navzdory jednání o Clintonově mírovém plánu násilí pokračuje

Za první palestinské intifády (lidového povstání) v letech 1987 až 1993 bylo za podezření z kolaborace popraveno několik set Palestinců.
Tři maskovaní muži v Brukínu na západním břehu Jordánu zastřelili čtyřicetiletého Palestince Muhammada Músu Abdar Rahmána, který údajně kolaboroval s Izraelem. V sobotu palestinská policie popravila dva Palestince odsouzené za kolaboraci. Tresty smrti byly v sobotu vyneseny nad dalšími dvěma muži a dva byli odsouzeni k doživotí.

Rozsudky v pondělí kromě Izraele kritizovala také Evropská unie, která vyzvala Arafata, aby tresty smrti zmírnil. Barak tyto praktiky ostře odsoudil a vyjádřil politování nad tím, že palestinská samospráva, která usiluje o mezinárodně uznávaný stát, se uchyluje k praktikám, jež patří do nejtemnějších období historie.

Izraelsko-palestinská schůzka byla zrušena
Izraelský ministr zahraničí Šlomo ben Ami se měl v pondělí sejít s předsedou palestinského parlamentu Ahmadem Kurájou a jednat o Clintonově plánu. Jeho podstatou je územní vymezení budoucího palestinského státu, který má zahrnovat také arabské čtvrtě východního Jeruzaléma. Za to Izrael a USA žádají, aby se Palestinci zřekli práva na návrat téměř čtyř milionů uprchlíků.

Podle izraelského rozhlasu se zrušená schůzka uskuteční v úterý.

O Clintonově mírovém plánu v Damašku v pondělí jednali za zavřenými dveřmi prezidenti Sýrie a Egypta Bašár Asad a Husní Mubarak. Předmětem jednání měla být rovněž koordinace arabských států po nástupu Clintonova nástupce George Bushe do funkce 20. ledna.

Nejspornějším bodem Clintonova plánu je osud palestinských uprchlíků
Libanonský prezident Emil Lahúd v pondělí prohlásil, že nebude-li všem uprchlíkům zaručen návrat do původních domovů, bude Blízký východ uvržen do nekonečného konfliktu. V diaspoře, zejména v arabských státech, žijí podle odhadů na čtyři miliony Palestinců, kteří opouštěli domovy po izraelsko-arabských válkách.

Izraelští vojáci běží kolem hořících polí u palestinské vesnice Al-Mavasí, která zapálili obyvatelé židovské osady Kfar Jam v odvetě za vraždu jejich osadníka. (Reuters 15. ledna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video