Izrael pustil Arafata z domácího vězení

  • 110
Palestinský vůdce Jásir Arafat se může volně pohybovat po palestinských autonomních územích. Izrael mu totiž po téměř třech měsích ukončil domácí vězení v Ramalláhu. Palestinci podle premiéra Ariela Šarona splnili podmínku a zatkli šest lidí hledaných v souvislosti s vraždou izraelského exministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho. Arafat ale dále nesmí vycestovat za hranice.

Palestinský minstr informací Jásir Abid Rabbú nepovažuje rozhodnutí o uvolnění Arafatova pohybu za významné. "Je důležité, aby Izrael okamžitě ukončil masakry Palestinců a blokádu palestinských měst," řekl.

Zeevi byl zastřelen loni v říjnu v jeruzalémském hotelu. K útoku se přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Izrael původně žádal nejen zatčení viníků, ale také jejich vydání židovskému státu. O atentátu čtěte více ZDE

NEDĚLE 10. BŘEZNA
Izrael zničil Arafatovu úřadovnu v Gaze
Izraelské vrtulníky v neděli zaútočily raketami na úřadovnu palestinského vůdce Jásira Arafata v Gaze a totálně ji zničily. Komplex budov byl po zásazích zcela srovnán se zemí. Útok byl reakcí na sebevražedný atentát, při němž se mladý Palestinec v kavárně v Jeruzálemu poblíž rezidence izraelského premiéra Ariela Šarona vyhodil do povětří a zabil 10 lidí.

Palestinské vedení zničení Arafatova sídla v Gaze odsoudilo a označilo to za vážný útok na národní svrchovanost. "Palestinské vedení odsuzuje tento vážný útok na národní svrchovanost," uvádí se v prohlášení, které v Gaze zveřejnila palestinská agentura WAFA. Dokument také vyjadřuje politování nad tím, že izraelská vláda tak překročila všechny meze.

Palestinci atentátníka oslavují
K atentátu v kavárně v Jeruzalému se přihlásilo palestinské radikální hnutí Hamas. Příslušníci Hamasu v ulicích Gazy oznamovali tlampači, že oslavují dvacetiletého mučedníka Fuáda Huráního, který atentát v jeruzalémské kavárně Moment spáchal.
V době výbuchu bylo v podniku asi 50 lidí. "Muž vstoupil a vyhodil se do povětří. Jsou tu všude po něm kousky těla. Policie od místa odvádějí lidi. Je to nejpříšernější
pohled, jaký jsem kdy viděl," sdělil izraelské televizi jeden z očitých svědků.

Kavárna je asi 100 metrů od rezidence izraelského premiéra Ariela Šarona, ten ale v té době doma nebyl. Ani Arafat nebyl v úřadovně, kterou srovnaly se zemí izraelské vrtulníky. Je totiž v Ramalláhu na Západním břehu v domácím vězení.

Další incidenty
Jednoho Palestince zastřelili Izraelci nedaleko zátarasu při severním vstupu do Jeruzaléma. Podle palestinských vojenských zdrojů muž odmítl u zátarasu zastavit. Poblíž místa činu byly nalezeny dva granáty.

Izraelské jednotky rovněž vážně zranily Palestince, který odmítl zastavit na jiném zátarasu na severu Jeruzaléma.

Šestnáctiletého palestinského mladíka zastřelili izraelští vojáci východně od Nábulusu na západním břehu Jordánu. Mladík házel s dalšími Palestinci po izraelských vojácích kameny. Uvedly to izraelské nemocniční zdroje.

Dva Palestinci zahynuli při výbuchu automobilu nedaleko izraelské vojenské základny ležící na cestě do palestinské osady Džabar Múkabar u Jeruzaléma. Podle izraelských bezpečnostních zdrojů přepravovali Palestinci v autě bombu přichytanou k protiizraelskému atentátu. Elitní izraelské jednotky auto obklíčily. Podle jednoho z palestinských svědků pálili Izraelci po automobilu také z vrtulníku.

Izraelci i v neděli pokračovali v útocích na sídla palestinských bezpečnostních sil. Izraelské vrtulníky vypálily dvě střely na sídlo palestinské rozvědky v osadě Bajtúníja jižně od Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Útok si nevyžádal žádné oběti, protože Palestinci objekt předem evakuovali. Bojové letouny F-16 bombardovaly v neděli odpoledne také budovy palestinské policie na severu města Gaza.

Palestinci stříleli
Tři palestinští ozbrojenci začali střílet po lidech v severoizraelském městě Netanja. Jedna žena podlehla svým zraněním, dalších pět osob, včetně miminka, je ve velmi vážném stavu. Útočníci, které policie vzápětí zastřelila, zranili nejméně 37 osob. Podle některých zdrojů z místa utekl ještě čtvrtý střelec. K útoku se telefonicky přihlásila ozbrojená složka hnutí Fatah palestinského vůdce Jásira Arafata, Brigády mučedníků od Al-Aksá.

Činitel izraelského ministerstva zahraničí Gideon Meir po atentátech obvinil Arafata, že se snaží dostat Blízký východ do otevřené války. Palestinská strana z úsilí eskalovat násilí naopak obvinila Izrael. Arafat v sobotu telefonicky žádal amerického ministra zahraničí Colina Powella, aby USA intervenovaly proti židovskému státu a zabránily dalším masakrům na palestinských územích.

Šarone, zastavte boj, řekly USA a EU
Evropská unie a Spojené státy se v sobotu dohodly, že společně vyzvou izraelského premiéra Ariela Šarona k okamžitému zastavení vojenských akcí proti Palestincům. Obě strany by se měly vrátit k jednacímu stolu.

"EU a Spojené státy připravují diplomatickou iniciativu adresovanou Arielu Šaronovi, v níž ho naléhavě vyzvou k okamžitému zastavení vojenských akcí; vybídnou také obě strany, aby se vrátily k jednacímu stolu," řekl podle agentury Reuters v Amsterodamu mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí Hans Janssen.

Zástupci EU a USA v Tel Avivu podle něj předloží Šaronovi tento iniciativní návrh asi v neděli dopoledne.

Mluvčí dodal, že mezi představiteli Evropské unie a Spojených států jsou intenzívní kontakty. Brusel a Washington se podle něj shodují v tom, že se vzájemné obviňování na obou stranách vymklo kontrole.

Izraelsko-palestinské násilí si v pátek vyžádalo dosud nejvyšší počet obětí: v bojích padlo 46 osob. V sobotu od rána ozbrojené srážky pokračovaly. Spojené státy v pátek kritizovaly Izrael i Palestince a vyzvaly oba tábory, aby ihned ukončily eskalaci násilí.

Podle izraelských vládních zdrojů je Šaron ochoten ustoupit od své podmínky, že vyjednávání s Palestinci může začít až po sedmi dnech klidu zbraní.

Ministři zahraničí Ligy arabských států (LAS) dnes v Káhiře vyzvali Spojené státy a mezinárodní společenství, aby se zasadily o ukončení izraelských útoků na Palestince.

Jak to vypadá na izraelsko-palestinské hranici
V palestinských městech se lidé krčí zavřeni doma hrůzou před raziemi a bombami. Na druhé straně Izraelci proklínají vrahy svých synů a na autobusových zastávkách vrhají nedůvěřivé pohledy kolem v obavách ze sebevražedných atentátníků.

Hranice mezi Izraelem a palestinskými územími připomínají frontové linie, kde vystrašení vojáci v obležení ochranných bariér považují každého Palestince za potenciálního teroristu. Poté, co se nedávno vyhodila poprvé do vzduchu uprostřed izraelských civilistů Palestinka, osahávají nyní vojáci při kontrolách i břicha těhotných žen, zda tam snad nemají bombu.

Ještě před dvěma lety přitom Izraelci a Palestinci pořádali pravidelně společné bezpečnostní porady. Do Izraele denně směřovaly tisíce palestinských dělníků.

Palestinci měli své letiště a přístav, na jejich území proudily miliony dolarů investic. Vraceli se bohatí Palestinci ze Západu, kteří například otevírali moderní restaurace, jež nedbaly ani na pravidla postního svátku ramadánu. Nové kasino na palestinských územích v Jerichu bylo jedním Izraelci z nejnavštěvovanějších míst o víkendu.

Ještě dlouho po atentátu na izraelského mírotvorce Jicchaka Rabina v roce 1995 to stále vypadalo nadějně.

I opatrný, nijak horlivý stoupenec mírového procesu Benjamin Netanjahu předal Palestincům část okupovaného území.

Znalci poměrů soudí, že příčina dnešního totálního krachu vztahů mezi Izraelci a Palestinci není jedna, ale že jde o celý soubor faktorů. Zde jsou některé z nich:
- zakořeněná nenávist a nepřátelství jsou mnohem hlubší, než si všichni mysleli.

- po smrti Rabina se nenašel nikdo, kdo by byl natolik odvážný, měl takovou autoritu a dokázal jít v jeho stopách.

- palestinská správa v čele s Arafatem chtěla příliš mnoho, licitovala, koketovala s extremisty a radikálními projevy.

- také v Izraeli se dostali ke slovu extremisté.

- premiér Šaron špatně odhadl situaci a nastoupil nesprávný kurz.

- USA se příliš stáhly z Blízkého východu a ztratily pozici neutrálního hráče.

Zničená úřadovna palestinského vůdce Jásira Arafata v Gaze. Budovu zlikvidovaly izraelské vrtulníky poté, co palestinský atentátník vyhodil v Jeruzalému do povětří sebe a dalších deset lidí (10. března 2002)

Palestinské jednotky prohledávají trosky úřadovny palestinského vůdce Jásira Arafata v Gaze. Budovu zničily izraelské vrtulníky poté, co palestinský atentátník vyhodil v Jeruzalému do povětří sebe a dalších deset lidí (10. března 2002)

Palestinský voják prohledává trosky úřadovny palestinského vůdce Jásira Arafata v Gaze. Budovu zničily izraelské vrtulníky poté, co palestinský atentátník vyhodil v Jeruzalému do povětří sebe a dalších deset lidí (10. března 2002)

Izraelští policisté prohledávají kavárnu v Jeruzalému, v níž na svém těle odpálil bombu palestinský atentátník a zabil dalších deset lidí. (9. března 2002)

Zaměstnanci izraelské pohřební služby sbírají ostatky obětí atentátu v kavárně v Jeruzalému, v níž na svém těle odpálil bombu palestinský atentátník a zabil dalších deset lidí. (9. března 2002)

Izraelská policie prohledává spoušť, která zbyla po atentátu v kavárně v Jeruzalému, v níž na svém těle odpálil bombu palestinský atentátník a zabil dalších deset lidí. (9. března 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video