Etiopští židé z komunity Falaš Mura se modlí v synagoze v táboře u města Gondor (11. ledna 2009)

Etiopští židé z komunity Falaš Mura se modlí v synagoze v táboře u města Gondor (11. ledna 2009) | foto: Profimedia.cz

Izrael přijme tisíce Etiopanů, údajných potomků židů z dob krále Šalamouna

  • 91
Izraelský kabinet umožní osmi tisícům etiopských židů, aby se přestěhovali do Svaté země. Tisíce jejich afrických souvěrců židovský stát přijal už v minulosti. V Etiopii zbyli poslední členové takzvané komunity Falaš Mura, nedařilo se jim totiž dostatečně prokázat židovský původ.

Mnoho z nich žije na severu Etiopie v nuzných podmínkách v tranzitních táborech. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izraelci mají morální povinnost vyřešit tuto humanitární krizi a Svatá země etiopské židy žádající o přestěhování do Izraele během příštích několika let přijme.

Šest stovek jich dorazí už příští rok a během následujících tří let by se mohlo přesunout každý měsíc na dvě stě lidí, upřesnil Netanjahu po jednání kabinetu. "Jsou to semena Izraele - muži, ženy a děti - kteří se v současné době nacházejí v nejhorších životních podmínkách," dodal.

Na imigraci čeká přesně 7 846 lidí, žijí v provizorních přístřešcích u obce Gondor. Jídlo a lékařské ošetření jim poskytuje americká židovská organizace, uvedla agentura Canadian Press.

Etiopští židé z komunity Falaš Mura v táboře u města Gongor (11. ledna 2009)

Etiopští židé z komunity Falaš Mura v táboře u města Gongor (11. ledna 2009)

Izrael už v polovině 80. let a na začátku 90. let minulého století potají přepravil letadly tisíce etiopských židů do Svaté země, další přišli sami. Pak začalo přibývat Etiopanů z komunity Falaš Mura, jejíž členové v 19. století pod nátlakem konvertovali ke křesťanství. Mnozí si ale uchovali židovské zvyklosti a skupina tvrdí, že jejich kořeny lze dohledat v dobách krále Šalamouna.

V každém případě se jejich židovství dalo těžko prokázat a nevztahoval se na ně izraelský Zákon o návratu (židů do Svaté země). Tel Aviv nejprve jejich vazby na judaismus zamítl, po dlouhém váhání jejich židovství uznal a většině z nich dovolil migraci na Blízký východ.

Poté, co poslední Izraelem uznaní židé Falaš Mura opustili v roce 2008 Gondor, objevili se další, jenž se hlásili ke stejné komunitě. Izrael je opět nejprve odmítl přijmout s tím, že nelze jejich původ prokázat, a navíc je podezříval z touhy po lepším životě mimo chudou Etiopii.

Falaš Mura

Příběh etiopské židovské komunity Falaš Mura se táhne hluboko do minulosti, skupina se považuje za kmen židů z dob krále Šalamouna. V 19. století ale pod nátlakem konvertovala ke křesťanství, přesto si mnozí z jejích členů uchovali židovské zvyklosti.

Etiopští židé patří k nejnižším vrstvám izraelské společnosti, ve Svaté zemi jich žije na sto tisíc.

Etiopie (červená značka) a Izrael (modrá značka)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video