Jemenští Židé zachránění při tajné operaci v roce 2013. (15. srpna 2013)

Jemenští Židé zachránění při tajné operaci v roce 2013. (15. srpna 2013) | foto: Profimedia.cz

Izrael provedl v Jemenu tajnou operaci, ze země odvezl devatenáct Židů

  • 55
Přežít ve válkou zmítaném Jemenu je čím dál těžší nejen pro tamní muslimy, ale i pro čím dál menší židovskou komunitu. Ta se v noci na pondělí opět zmenšila, když devatenáct jejích členů Židovská agentura pro Izrael během tajné operace odvezla do Svaté země.

O záchraně židovských obyvatel informovala agentura AFP s odvoláním na nejmenované izraelské představitele.

Mezi převezenými byl i rabín Saliman Dahari, který do Izraele dorazil spolu s rodiči a manželkou. Na operaci se podílelo i americké ministerstvo zahraničí, napsal izraelský list The Jerusalem Post. Jemen a Izrael neudržují diplomatické vztahy.

Pětičlenná židovská rodina žila v jemenské metropoli Saná, zbývajících čtrnáct převezených lidí pocházelo z města Rajda asi 50 km na sever od hlavního města.

„Ve skupině z Rajdy byl i rabín, který s sebou přivezl svitek tóry starý pět set až šest let let,“ uvedla ve svém prohlášení Židovská agentura pro Izrael (JAFI), nevládní organizace, která se stará o židovskou imigraci z diaspory do Izraele.

Podle Jerusalem Postu byl v Jemenu před čtyřmi lety při útoku na Židy zavražděn otec jednoho z pondělních převezených, ve stejném roce byla také unesena mladá židovská dívka, kterou pak přinutili konvertovat k islámu a provdat se za muslima. Židovská komunita se tak v Jemenu s probíhající válkou cítila čím dál ohroženěji.

Do roku 1949 žilo v Jemenu přes čtyřicet tisíc Židů. Většinu z nich převezli do nově vzniklého státu Izrael během Operace Létající koberec, jež se uskutečnila od června 1949 do září 1950. Během tajné akce, o které se veřejnost dozvěděla až o několik měsíců později, podnikly americké a britské letouny mezi jemenským Adenem a Izraelem na 380 letů.

Podle odhadů z roku 2010 žilo v Jemenu už jen asi 150 Židů. Posledních padesát židovských obyvatel se tam rozhodlo zůstat, uvedla JAFI.

Krize v Jemenu trvá od září 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni na jaře přidala koalice arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií, díky čemuž se podařilo několik oblastí osvobodit. Loni v létě byl z rukou rebelů zpět dobyt i přístav Aden, kam se pak z exilu v Saúdské Arábii vrátila vláda i prezident.

Občanská válka v Jemenu si už vyžádala nejméně 6 200 obětí, z toho zhruba polovina byli podle OSN civilisté. Tato nejchudší země Arabského poloostrova s asi 25 miliony obyvatel se kvůli válce ocitla na pokraji humanitární katastrofy. Na 2,4 milionu Jemenců přišlo kvůli bojům o střechu nad hlavou.

Jemenští Židé na cestě do Izraele:

21.března 2016 v 07:35, příspěvek archivován: 21.března 2016 v 11:04

הקבוצה האחרונה של יהודי תימן הגיעה הלילה לישראל. הסוכנות היהודית פעלה בחשאי למעלה משנה כדי לחלץ אותם מהמלחמה שם. pic.twitter.com/dsabPLi2gb

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video