Izraelští vojáci, kvůli kterým Židovský stát rozpoutal válku proti Libanonu, jsou možná těžce zranění, jeden nejspíš i mrtvý. Ilustrační foto.

Izraelští vojáci, kvůli kterým Židovský stát rozpoutal válku proti Libanonu, jsou možná těžce zranění, jeden nejspíš i mrtvý. Ilustrační foto. | foto: Finbarr O'Reilly, Reuters

Izrael pochybuje o přežití vojáků, kvůli kterým válčil

  • 145
Dva izraelští vojáci, jejichž únos vyprovokoval v létě měsíční válku mezi Izraelem a libanonským šíitským hnutím Hizballáh, byli při červencové akci ozbrojenců Hizballáhu těžce zraněni. Jeden z nich by teď mohl být mrtev.

Oznámily to ve středu večer izraelské bezpečnostní zdroje vycházející z vyšetřovací zprávy, kterou dosud zadržovala armádní cenzura.

Zpráva vznikla na základě šetření vojenských a lékařských expertů, kteří vyhodnotili důkazní materiál nalezený na pohraniční hlídkové trase, kde byl izraelský oddíl 12. července přepaden ze zálohy.

"Oba unesení vojáci by potřebovali okamžitou lékařskou pomoc, aby přežili," uvádí se v dokumentu.

"Nejméně jeden z nich byl odvlečen v kritickém stavu a možná později zemřel," stojí dále ve zprávě, která byla předložena izraelskému premiérovi Ehudu Olmertovi, ministrovi obrany Amiru Perecovi a náčelníkovi generálního štábu izraelské armády Danu Halucovi.

Pokud by závěry autorů zprávy potvrdil nezávislý zdroj, mohlo by to zmírnit domácí tlak na premiéra Olmerta, aby přistoupil na výměnu unesených vojáků za libanonské vězně držené v izraelských trestnicích, jak to požaduje Hizballáh. Hnutí ovšem odmítá říci cokoliv bližšího o zdravotním stavu unesených Izraelců nebo místě, kde jsou drženi v zajetí.

Při červencovém přepadu izraelské pohraniční hlídky byli dva vojáci uneseni, dalších osm bylo zraněno. Izrael v odpověď na útok zahájil ofenzivu proti základnám Hizballáhu v jižním Libanonu, na kterou bojovníci Hizballáhu odpověděli silným raketovým ostřelováním izraelského příhraničního území. - více zde

Libanon OSN ignoruje
Vojenský střet ukončilo až po 34 dnech příměří zprostředkované OSN.

Hizballáh ale ignoroval výzvu OSN k okamžitému propuštění zajatých izraelských vojáků a trvá na jejich výměně za vězněné Libanonce. Odmítá rovněž žádosti Mezinárodního výboru červeného kříže o umožnění návštěvy zajatců i výzvy zprostředkovatelů o poskytnutí informace o zdravotním stavu Izraelců.

Ačkoliv Olmert veřejně odmítl vyjednávat s Hizballáhem o osvobození vojáků, jeho rozhodnutí vyslat emisary na jednání o výměně vězňů za jiného vojáka uneseného koncem června komandem palestinských radikálů z pásma Gazy vzbudilo spekulace, že by mohl ustoupit i vůči Hizballáhu.

Olmert: O rakve nestojíme
Minulý týden ovšem Olmert řekl, že vůbec nezačne o podmínkách kladených Hizballáhem jednat, dokud šíitské hnutí hodnověrně neprokáže, že unesení vojáci Ehud Goldwasser a Eldad Regev jsou stále naživu.

"Nemáme v úmyslu dát Hizballáhu to, co chce, výměnou za rakve," prohlásil Olmert.

Při minulé výměně zajatců mezi Izraelem a Hizballáhem vůdce hnutí šajch Hasan Nasralláh zachovával mlčení o osudu tří izraelských vojáků, které jeho skupina zajala v roce 2000, a jakoukoliv informaci podmiňoval propuštěním libanonských a arabských vězňů z izraelských věznic.

Později se ukázalo, že všichni tři vojáci byli zabiti během útoku, při němž byli odvlečeni. Izrael v roce 2004 dostal výměnou za zhruba 420 arabských vězňů uneseného izraelského obchodníka a ostatky trojice vojáků. Tehdejší premiér Ariel Šaron za to byl tvrdě kritizován.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video