Izrael odvolal odvetu za atentát

  • 7
Ofenzíva izraelských vojáků na pásmo Gazy se prozatím nekoná. Izrael ovšem varoval, že rozhodnutí ustoupit od útoku by si nikdo neměl vykládat jako vzdání se terorismu. Důvody odvolání operace, plánované jako odveta za atentát v Rišon Lezionu, při němž přišlo o život 16 Izraelců, nejsou jasné. Média se dohadují, zda je příčinou únik informací nebo diplomatické úsilí.

Ozbrojený Palestinec v neděli na jihu pásma Gazy zastřelil občana Izraele. Podle izraelských vojenských zdrojů se to stalo ve chvíli, kdy si Izraelec přišel ke kontrolnímu stanovišti pro palestinské dělníky, kteří chodí pracovat do židovské osady. Incident se stal nedaleko Rafáhu, na hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem. Vojáci střelce zatkli.

Proč se nekoná izraelská ofenziva?
Novináři sledující dění na Blízkém východě tvrdí, že proti útoku byli někteří generálové, obávající se těžkých ztrát mezi izraelskými vojáky a palestinskými civilisty. "Ponecháváme si právo odpovědět, až budeme chtít a jak budeme chtít - a tečka," řekl izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer.

Objevily se i informace, podle nichž vojenskou operaci ohrozili sami vojenští představitelé, když o ní předem hovořili s novináři, stejně jako dohady, že operací v Gaze, následující tak rychle po rozsáhlé vojenské operaci na západním břehu Jordánu, by Izrael na poli zahraniční diplomacie rozhodně šlápl vedle.

Armáda posílá rezervisty domů
Z odvolání ofenzivy se mohou nejen Palestinci žijící v Gaze, kteří už si připravovali
zásoby potravin na případné obléhání, ale také izraelští rezervisté, které začala armáda posílat domů.

Proti novým vojenským akcím se důrazně vyslovily USA, které patří k tradičním izraelským spojencům, stejně jako řada dalších zemí. Rozhodnutí poslat domů rezervisty povolané k operaci v Gaze pak potěšilo okolní arabské státy, které v něm vidí "důkaz, že americký nátlak na Izrael funguje".

Prezidenti jednali o Blízkém východě
O dalších krocích a především koordinaci postupu v izraelsko-palestinském konfliktu jednali prezidenti Egypta a Sýrie Husní Mubarak a Bašár Asad se saúdským korunním princem Abdalláhem. Znalci považují výsledek této schůzky za velmi pozitivní.

Sýrie se totiž oficiálně přihlásila k formulaci odsuzující násilí na Blízkém východě a k ochotě uzavřít s Izraelem mír, stáhne-li se židovský stát z arabských okupovaných území. Damašek dosud označoval násilné činy Palestinců za legitimní boj proti okupaci a zahrnoval do něj i sebevražedné atentáty.

EU rozhodne o osudu radikálů na Kypru
Na ministry Evropské unie čeká v pondělí rozhodnutí o dalším osudu třinácti palestinských radikálů, kterých se dočasně ujal Kypr a umožnil tak ukončit krizi kolem betlémské baziliky Narození Páně. Mluvčí kyperské vlády oznámil, že mohou na ostrově zůstat maximálně do středy.

Ozbrojenci, jež považuje Izrael za nebezpečné teroristy, se v ní skryli a izraelští vojáci baziliku 38 dní obléhali. Palestinci by měli do středy odjet do čtyř států unie, ovšem ještě je třeba rozhodnout o jejich statusu.

Kardinál sloužil mši v Betlémě
Kardinál Roger Etchegaray vyslaný papežem v neděli sloužil v betlémském kostele svaté Kateřiny mši na usmíření po ukončení obléhání baziliky Narození Páně. Mše se v kostele přiléhajícímu k bazilice, jež stojí na místě, kde se podle křesťanů narodil Ježíš Kristus, zúčastnilo asi 1000 lidí.

"Mír v Betlému symbolizuje mír na celém světě. Chci zde sloužit mši za usmíření, nové vysvěcení a za chválu Boha," řekl Etchegaray, před jehož katolickou mší se konal v bazilice Narození Páně řecký ortodoxní obřad, při němž byla bazilika znovu vysvěcena.

Do baziliky se začátkem dubna ukryli palestinští radikálové. Izraelští vojáci kostel, v němž byli také civilisté a duchovní, obléhali 38 dní. Poté, co byli hledaní teroristé převezeni na Kypr, vojáci z Betléma odešli. Baziliku znesvěcenou podle duchovních alkoholem a kouřením vyčistili mniši a dobrovolníci.

Patriarcha odsoudil izraelskou okupaci
Jeruzalémský patriarcha Michel Sabbah před mší v Betlémě prohlásil, že kořenem zla na Blízkém východě je izraelská okupace palestinských území a že dokud neskončí, násilí v oblasti přetrvá.

Mezinárodnímu společenství podle patriarchy chybí odvaha. "Místo odsuzování jsou zapotřebí akce. Kromě Izraelců a Palestinců potřebujeme další partnery, kteří budou mít dostatek odvahy k vymýcení kořenů zla a ukončení okupace," prohlásil Sabbah.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video