Palestinská řidička u židovské osady Guš Ecion na Západním břehu Jordánu najela...

Palestinská řidička u židovské osady Guš Ecion na Západním břehu Jordánu najela autem na izraelského vojáka a lehce ho zranila. Na místě byla zastřelena. (4. března 2016) | foto: AP

Polovina Izraelců je pro odsun Arabů ze země, ukázal průzkum

  • 146
Téměř polovina izraelských Židů si přeje, aby byli izraelští Arabové „vykázáni nebo odsunuti“ ze země. Průzkum rovněž ukázal, že mnoho Izraelců přestalo věřit ve vznik dvou samostatných států coby řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Průzkum veřejného mínění mezi říjnem 2014 a květnem 2015 uskutečnil americký institut Pew Research Center. Vyplynulo z něj mimo jiné, že většina izraelských Židů (42 procent) má za to, že další budování osad na okupovaném Západním břehu Jordánu napomáhá izraelské bezpečnosti. Třicet dva procent považuje tuto aktivitu za škodlivou.

Institut v anketě oslovil 5600 dospělých Izraelců. Autoři tvrdí, že jde o první výzkum svého druhu, neboť zahrnul širokou škálu náboženských, společenských a politických otázek. Autoři se dotazovali izraelských Židů i Arabů.

Podle profesora univerzity v Haifě Sammyho Smúhy, který se dlouhodobě věnuje vztahům mezi Židy a Araby v Izraeli, bylo ale znění otázky o „vykázání nebo odsunutí“ zavádějící a vágní.

Alan Cooperman z Pew Research Center ale řekl listu Haarec, že otázka byla takto obecně formulována schválně a nebyly v ní záměrně zmíněny například kompenzace, koho by se měl odsun týkat a podobně. Smúha to považuje za chybu. Pro odsun Arabů se nicméně vyslovilo 48 procent izraelských Židů, 46 procent uvedlo, že je proti.

Polovina z izraelských Arabů, kteří v zemi tvoří dvacetiprocentní menšinu, soudí, že nezávislý palestinský stát by mohl v míru existovat vedle Izraele, což je podle agentury AP prudký pokles oproti předchozím průzkumům.

Izraelští Arabové se vyslovovali skepticky také ohledně upřímnosti snahy izraelské vlády najít mírové řešení konfliktu, podobně izraelští Židé byli zase skeptičtí ohledně palestinských vůdců. Čtyřicet procent izraelských Židů nicméně také soudí, že vláda nedělá pro zajištění míru dost. Stejné procento izraelských Arabů si myslí totéž o palestinských vůdcích.

Útok ve Starém městě

Napětí ve Svaté zemi v posledních měsících přiživuje nová vlna násilí, během níž od loňského podzimu zemřelo přes 200 lidí. V úterý izraelští policisté v jeruzalémském Starém městě zastřelili padesátiletou Palestinku, která se k nim přiblížila s nožem v ruce a pokusila se je pobodat.

Nepokoje v Izraeli

Útoky, při nichž Palestinci používají hlavně nože nebo auta, začaly loni v říjnu. Zemřelo při nich podle agentury AP nejméně 28 Izraelců a 172 Palestinců, z nichž většina byli útočníci přistižení při činu, ostatní zemřeli při protestech. Bezprostředním důvodem násilí byly spory o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře.

Izrael v úterý navštíví americký viceprezident Joe Biden, který se má odděleně sejít s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Žádný průlom se od těchto jednání ale nečeká.

Vztahy USA a Izraele se v posledních letech výrazně zhoršily, především kvůli kvůli jaderné dohodě světových velmocí s Íránem prosazené prezidentem USA Barackem Obamou. Netanjahu v úterý odmítl pozvánku na jednání s Obamou, které se mělo konat tento měsíc ve Washingtonu.

Bílý dům uvedl, že je tímto rozhodnutím překvapen. Netanjahuova kancelář ale později uvedla, že premiér do USA nepojede kvůli tamní volební kampani (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video