Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael obsazuje palestinská území

  8:17aktualizováno  8:17
Palestinská autonomní území čeká zřejmě další izraelská ofenziva. Židovský stát se totiž rozhodl pomstít úterní útok palestinského sebevraha v Jeruzalémě, kde po explozi bomby v autobusu zemřelo 19 lidí. K atentátu se přihlásilo hnutí Hamas. V úterý večer vjely izraelské tanky do palestinského Džanínu. V noci do Nábulusu a Kalkílije. Akce v Nábulusu skončila zatčením tří Palestinců. Dalších pět mužů, po nichž Izraelci pátrali v souvislosti s teroristickými útoky, bylo zadrženo v Hebronu.

V Kalkíliji, která leží velmi blízko izraelského území, byl okamžitě vyhlášen zákaz vycházení.

Operace v Nábulusu, které je největším palestinským sídlem v severní části západního břehu Jordánu, skončila zatčením tři Palestinců, po nichž pátraly izraelské bezpečnostní služby.

Operace ale pokračují v autonomním městě Džanín a v přilehlém uprchlickém táboře. "Zatím byli zadrženi čtyři hledaní," sdělil mluvčí.

Vpád Izraelců do Džanínu nastartoval palestinské střelce. Kolona zhruba desítky tanků a dalších obrněných vozidel mířila podle svědků k sídlu starosty města. Nad Džanínem navíc létaly dvě izraelské vojenské helikoptéry a byl údajně zaznamenán i přelet stíhaček F-16.

Palestinští ozbrojenci z tamního uprchlického tábora začali podle svědků izraelská vojenská vozidla ostřelovat. Izraelci údajně střelbu neopětovali.

Izraelská vláda vydala několik hodin po úterním atentátu prohlášení, v němž uvedla, že jako odvetu za útok obsadí znovu palestinská území. Armáda zůstane podle izraelské vlády na palestinských územích tak dlouho, dokud bude pokračovat "teroristická politika palestinské samosprávy". Po dalších teroristických atentátech bude následovat obsazení dalších oblastí, uvádí se v prohlášení.

K atentátu se přihlásila militantní islámská organizace Hamas. Jako útočník byl identifikován dvaadvacetiletý mladík z uprchlického tábora v Nábulusu, jehož otec prohlásil, že je šťasten, že se jeho syn stal sebevražedným atentátníkem.

Palestinský ministr místní správy Saíb Irikát řekl, že samospráva násilí na izraelských civilistech odsuzuje. "Odmítám, aby byla odpovědnost připisována palestinskému vedení. Pozbyli jsme všechny prostředky k zásahu proti teroristům," řekl v úterý CNN Irikát.

Znamení smutku

Tisíce autobusů izraelské dopravní společnosti Egged budou ve středu jezdit s rozsvícenými světly na znamení smutku po úterním atentátu na autobus v Jeruzalémě.  Autobusy v Jeruzalémě budou mít navíc na zpětném zrcátku černou stuhu jako vzpomínku na řidiče autobusu, který při atentátu zahynul. Zástupci společnosti Egged vyzvali úřady, aby byly vytvořeny zvláštní jednotky pověřené ochranou autobusů, proti nimž jsou nejčastěji namířeny protiizraelské atentáty.

Šaron: Proti teroristům budeme bojovat dál
Izraelský premiér Ariel Šaron ihned přijel na místo atentátu. Bylo to poprvé od voleb, co se vydal k tragédii coby premiér. Prošel kolem řady mrtvých a slíbil, že vláda bude dál bojovat proti teroristům.

"Ta hrůza tady je silnější než jakákoli slova. Zajímá mne, jaký druh státu hodlají Palestinci vytvořit. O čem vlastně mluví? Palestinský teror pokračuje a budeme proti němu bojovat," prohlásil po úterním útoku Šaron.

Poté premiér, ministr obrany Benjamin ben Eliezer a zástupci armády rozhodli, že Izrael na atentát odpoví. Ministr zahraničí Šimon Peres kvůli tragédii přerušil zahraniční cestu do Bulharska a Slovinska.

Palestinský ministr informací Jásir Abid Rabbú je přesvědčen, že Izrael útoku využije jako záminky pro další ofenzívu proti palestinské samosprávě. "Největší prospěch z této operace má Šaron a izraelské extremistické síly," míní Rabbú.

"Operace poslouží Šaronovým agresivním plánům. Veřejně odmítá mezinárodní diplomatické úsilí a zavedl apartheid," dodal Rabbú s poukazem na obranný plot, který začal Izrael budovat kolem západního břehu Jordánu. Palestinci vyzvali mezinárodní společenství, aby do oblasti urychleně poslalo mírové síly.

Po atentátu se objevil černý mrak kouře
Svědci hlásili v jižní části Jeruzaléma velký výbuch, po němž se nad městem vynořil černý oblak dýmu. "Je to velký útok s mnoha zraněnými," monitoroval situaci rozhlasový reportér.

"Byl to hrozivý útok," potvrdil jeruzalémský policejní šéf Mickey Levy. Zemřelo 19 lidí, na třicet jich bylo zraněno. Na lince 32A, která zajišťuje dopravu mezi Jeruzalémem a přilehlou osadou Gilo, bylo mnoho mladých lidí na cestě do středních škol.

Bomba vybuchla v úterý nad ránem v době dopravní špičky u nákupního střediska ve chvíli, kdy se autobus blížil k rušné nákupní zóně ve čtvrti Pat. Autobus byl zcela zničen. Ambulance rozvezly zraněné do místích nemocnic.

Rozvědka atentátu nezabránila
K explozi došlo i přes zvýšenou ostražitost. Policie s vrtulníky pátrala i po dalších pěti sebevražedných atentátnících, kteří byli podle rozvědky v Izraeli a chystali další útoky. Velitel jeruzalémské policie Mickey Levy oznámil, že jsou mezi nimi i dvě ženy. Pětice byla zatčena v Hebronu.

Rozvědka na sebevrahy upozornila ještě před atentátem v jižním Jeruzalémě. Levy přiznal, že se atentátníka nepodařilo včas odhalit, ačkoli policie měla o chystaném útoku k dispozici zprávu nejvyššího stupně naléhavosti. Byla prý však příliš obecná a neposkytovala přesné údajně o místě, kde chce atentátník zaútočit nebo kde se zdržuje.

V minulých šesti týdnech se prý podařilo předejít třem sebevražedným útokům. Dva teroristé byli zatčeni v Jeruzalémě a třetí na vojenském stanovišti u Betléma.

Navrhne Bush vznik Palestiny?
Atentát zřejmě ovlivní obsah projevu, v němž americký prezident George Bush hodlá oznámit nový plán řešení blízkovýchodního konfliktu. Jeho součástí má být právě nabídka zřídit přechodný palestinský stát, jehož hranice budou dojednány později. Bush chce návrh podmínit reformami palestinské samosprávy.

Bushův plán počítá se vznikem Palestiny v provizorních hranicích na čtyřiceti procentech území západního břehu Jordánu. Američané podle panarabského deníku Al-Haját chtějí, aby stát vznikl v takzvaných oblastech A a B západního břehu, tedy na teritoriu, nad nímž mají Palestinci buď plnou, nebo částečnou kontrolu.

Izrael začal stavět ploty
Izraelská vláda se vybudováním celé soustavy bezpečnostních zařízení pokouší zamezit pronikání palestinských teroristů na své území a páchání atentátů na civilní izraelské cíle. Jen za uplynulých dvacet měsíců spáchali Palestinci v Izraeli 70 sebevražedných atentátů, které si vyžádaly stovky mrtvých.

Jde o kontroverzní stavbu, která je přijímána s pochopením, ale i s odporem. Zatímco 80 procent Izraelců výstavbu hráze podporuje, největšími kritiky jsou kromě Palestinců paradoxně i židovští osadníci.

Palestinci se obávají, že by jednostranně vymezená bariéra mohla později určovat i politickou hranici, navíc se kvůli ní nebudou moci stýkat příbuzní z palestinských území a Arabové žijící v Izraeli a zkomplikuje se život i těch Palestinců, kteří dosud pracovali v Izraeli.

Osadníci se pak bojí, že jim ochranná bariéra přinese hlubší izolaci a vystaví je ještě většímu nebezpečí. Západní svět naopak považuje vybudování plotu za lepší řešení než permanentní trestné vojenské nájezdy na palestinská území.

"Plot" bude přibližně kopírovat hranice takzvané zelené linie, na některých místech však bude výrazněji zasahovat do území Západního břehu Jordánu - především tam, kde bude chránit i židovské osady v těsné blízkosti hranice.

Tři metry vysoká zeď
Izraelské buldozery už začaly srovnávat zemi u palestinské vesnice Kfar Sálim. První, přibližně 110kilometrový úsek bariéry má být vybudován do jednoho roku a náklady jsou odhadovány na 200 milionů dolarů.

Ochranná hráz odřízne od Izraele významné bašty palestinského odporu - města Džanín, Tulkarm, Kalkílija a také Nábulus. Povede od severu na jih až k palestinské obci Kfar Kásim asi 20 kilometrů východně od Tel Avivu.

V nejexponovanějších místech bude mít bariéra podobu tři metry vysoké betonové zdi. Z obou stran pak budou ještě široké koridory pro průjezd hlídkových vozidel a nakonec hradby ostnatých drátů. Tento systém bude doplněn kamerami, které budou nepřetržitě sledovat situaci.

Izrael dává najevo, že se výstavbou pokouší zajistit zemi to, co se nepovedlo pomocí jednání a mírových dohod - bezpečnost. "Cílem této stavby není nic jiného než přinést maximální bezpečnost obyvatelům Izraele," řekl izraelský ministr obrany Ben Eliezer a dodal, že jde o dočasné opatření, které nemá vytvořit politickou hranici.

Palestinci to však za dočasné nepovažují. "Nebude to fungovat, jen to přinese další problém," uvedl palestinský vyjednavač Sáib Irikát s tím, že jde o snahu rozdělit palestinská území na kantony a zavést apartheid horší než v JAR. "Dobré ploty dělají dobré sousedy, ale špatné ploty dělají špatné sousedy... Tohle zbaví Palestince jakékoli naděje," uvedl Irikát.

Zcela rozčarováni jsou pak židovští osadníci, které ochranná bariéra zanechá odříznuté od Izraele na palestinských územích. 

Izraelský premiér Ariel Šaron navštívil místo útoku sebevražedného atentátníka, který při explozi autobusu v Jeruzalémě zabil 19 lidí. (18. června 2002)

Při sebevražedném útoku na autobus v jižním Jeruzalémě zahynulo nejméně 17 lidí a 30 bylo zraněno. (18. června 2002)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Milán, hlavní město Lombardie
V katalánských stopách. Benátsko a Lombardii čeká plebiscit o autonomii

V Lombardii a Benátsku se v neděli konají referenda o posílení autonomie. Jsou sice právně nezávazná, lze je však také vnímat jako součást odstředivých...  celý článek

Základní škola Rudé armády v čínské provincii S'-čchuan (21. ledna 2015)
Čínští komunisté bojují o dětské duše, ideologická výchova přitvrzuje

Čínská komunistická strana ve snaze udržet si loajalitu nastupujících generací zásadním způsobem reformovala ideologickou výchovu na školách. Učitelé studentům...  celý článek

Andrej Babiš před diskusí TV Nova (19. října 2017)
Českým premiérem bude zřejmě populista, oligarcha a mogul, píší v Německu

V čele české vlády podle všeho po volbách stane muž s velkým egem, populista, oligarcha a mediální mogul Andrej Babiš, píší média v Německu. Šéfa hnutí ANO...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.