Libanon po nedělním útoku izraelské armády

Libanon po nedělním útoku izraelské armády | foto: Reuters

Izrael nabídl příměří s „ale“, Hizballáh chce bojovat

  • 712
Boje mezi hnutím Hizballáh a Izraelem pokračují. Při útoku na židovské město Haifa zemřelo devět lidí. Izraelci naopak bombardovali jižní část Libanonu a předměstí Bejrútu. Útoky si vyžádaly téměř 40 mrtvých. Izrael nabídl příměří, když Libanon vydá zajatce a stáhne se z pohraničí.

Izraelsko - Libanonský konflikt

ČTĚTE TAKÉ:
Sýrie a Írán hrozí v případě útoku Izraeli tvrdou odvetou

Podmínky pro klid zbraní vzkázal Izrael Libanonu po italském premiérovi Romanu Prodim. Ten je vyložil libanonskému předsedovi vlády Fouadu Siniorovi v telefonickém rozhovoru.

Na izraelský přístav a třetí největší město Izraele Haifu dopadlo v neděli okolo dvaceti raket Katuše. Izrael věří, že střely byly vyrobeny v Sýrii nebo v Íránu, které Hizballáh v bojích proti židovskému státu podporují. Země to ale odmítly. - více zde

Jedna z raket dopadla do blízkosti železničního nádraží. K útoku se v televizi Hizballáhu Al-Manar přihlásila ozbrojená složka šíitského hnutí Islámský odpor.

Rakety zasáhly také nedaleký přístav Akko a město Naharija, kde žije početná arabská komunita.

Podle premiéra Ehuda Olmerta bude Hizballáh za tento útok pykat. Vůdce Hasana Nasralláha se však zatím zlikvidovat nepodařilo. On sám popřel v arabské televizi Al-Džazíra zprávy, že by byl při ranním náletu na Bejrút zraněn a deklaroval odhodlání k dalšímu boji.

Příště zapálíme sklady paliva
Během dne také poprvé od začátku konfliktu v televizi osobně vystoupil šéf šíitského hnutí Nasralláh, aby ujistil, že se Hizballáh nevzdává. Nedělní útok proti izraelské Haifě je podle něj "jen začátkem", příště napadne třeba petrochemické podniky.

Šéf hnutí, který zasedá v libanonské vládě, také vyzval Araby a muslimy po celém světě, aby podpořili jeho bojovníky. Armádě židovského státu pak pohrozil blíže neupřesněnými "překvapeními".

Jak uvedla agentura Reuters, izraelský trh cenných papírů reagoval na nedělní útoky prudkým propadem o celá tři procenta.

Útočí i Izrael
Cílem nedělního izraelského bombardování byl podle televize Al-Manar most spojující bejrútskou čtvrť Hazmíja se silnicí vedoucí k letišti. Izrael také v ranních hodinách bombardoval elektrárnu Džijá asi dvacet kilometrů jižně od hlavního města. Útoky mají na svědomí třináct lidských životů a šestatřicet zraněných.

Nejméně šestnáct civilistů zemřelo během dalšího nedělního náletu na libanonský přístav Súr na jihu země. Armáda tu zasáhla budovu záchranářů. Mimo mrtvých zůstalo na místě mnoho zraněných lidí.

Navečer udeřilo izraelské letectvo na dům v jiholibanonské vesnici. Zabilo osm civilistů, z nichž pět mělo údajně mimo libanonského i kanadské občanství. Uvedl to libanonský ministr zdravotnictví. Kanadský ministr zahraničních věcí však později uvedl, že během útoku zahynulo osm kanadských občanů.

Kolem deváté hodiny večer zaútočili Izraelci ještě na palivové nádrže na bejrútském mezinárodním letišti.

G8 vyzývá k míru na Blízkém východě
Čelní představitelé sedmi hospodářsky nejvyspělejších států světa a Ruska na summitu v Petrohradě vyzvali Izrael k jisté zdrženlivosti.

"Naším poselstvím adresovaným Izraeli je: 'Podívejte se, braňte se, ale přitom mějte na zřeteli následky', takže vás vyzýváme ke zdrženlivosti," prohlásil americký prezident George Bush. - více zde

Libanonský prezident Emil Lahúd podle agentury AP obvinil Radu bezpečnosti OSN z oddalování intervence na Blízkém východě, aby tak údajně poskytla Izraeli další čas "přinutit Libanon se vzdát".

"Jsme vystaveni skutečnému vyhlazování prováděnému Izraelem," uvedl dokonce ministr informací Ghazí Aridí po nedělním mimořádném zasedání kabinetu. "Izrael používá proti civilistům mezinárodně zakázané zbraně."

Jaké zbraně to jsou, ministr nijak neupřesnil. Podle neověřených zpráv použil Izrael během ofenzivy v Libanonu fosforové zápalné bomby a vakuové bomby, které vysávají vzduch z budov a způsobují tak jejich zřícení.

Z Libanonu utíkají cizinci

Kvůli stupňující se izraelské ofenzivě v Libanonu organizují evropské země horečně evakuaci svých občanů. Do Prahy v neděli ráno přiletělo prvních jedenáct Čechů z konvoje, který české úřady vypravily ve spolupráci s Italy (více zde). Spolu s dalšími státy EU připravuje české ministerstvo zahraničí další evakuaci pro české občany na pondělní ráno. Má prý asi 80 zájemců.

Velká Británie vysílá do oblasti své dvě válečné lodě, transport občanů do vlasti v neděli zahájilo také Švédsko. Druhou operaci připravuje vláda v Madridu, evakuaci svých občanů z palestinských území a z Libanonu chystá také Rusko.
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video