Hotelový komplex na březích Rudého moře v izraelském městě Ejlat. (28. 4. 2013)

Hotelový komplex na březích Rudého moře v izraelském městě Ejlat. (28. 4. 2013) | foto: Profimedia.cz

V izraelských hotelech nemá kdo pracovat. Země nabídla místa Jordáncům

  • 106
Izrael opět zlepšuje své vztahy s Jordánskem. Občanům sousední země nyní umožnil, aby pracovali v hotelích v prázdninovém letovisku Ejlat u Rudého moře. Jordánci mají povoleno pracovat pouze jako uklizeči, přijet smí jen s tím, co mají na sobě, a zemi musí každý den opustit do osmi večer. I tak se jim však cesta přes hranice vyplatí.

V izraelské prázdninové destinaci Ejlat mohou nyní hosté hotelů narazit na jiný personál, než jsou zvyklí. Uklizeč jménem Ahmed nebo pomocník v kuchyni jménem Mohamed. Roky bylo v Ejlatu něco takového nemyslitelné, izraelští Arabové totiž o tamní práci neměli zájem a Palestinci ze Západního břehu by museli cestovat relativně daleko. Nyní však platí nová dohoda, která povoluje Jordáncům jezdit do Izraele za prací.

Během posledních šesti měsíců majitelé hotelů v tichosti dojednali, že Jordánci mohou překračovat hranice a pracovat za minimální mzdu v jejich hotelích. Prvních 172 přijelo už loni v listopadu a pozdravit je přijel přímo ministr vnitra Silvan Šalom. „Tohle je slavný den pro izraelsko-jordánskou spolupráci... upevníme pouta mezi Izraelem a Jordánskem, vylepšíme služby v ejlatských hotelích a zabráníme ilegálním migrantům, aby pracovali v Izraeli,“ cituje tehdejší proslov ministra web Times of Israel.

Biblické město

Město ležící na březích Akabského zálivu je jediným spojením Izraele s Rudým mořem. V historii býval známou metropolí. Ejlatem údajně prošli Izraelité při pochodu z egyptského zajetí. Uvádí ho také několikrát Starý zákon. V době Římské říše býval důležitým přístavem. Jeho význam však postupně klesal a dnes v městě vtěsnaném mezi egyptské a jordánské hranice žije jen něco okolo 50 tisíc obyvatel. Přesto se krátký úsek pláže u Akabského zálivu plní každé léto turisty.

Od té doby využilo šance pracovat v sousedním státě celkem sedm set pracovníků a dalších osm set by do Ejlatu mělo ještě přijet. „Jordánci potřebují práci a my potřebujeme pracovníky,“ řekl webu Washington Post šéf Ejlatské hotelové asociace Šabtaj Šaj.

Ačkoliv leží jordánské pobřežní město Aqaba jen sotva dva kilometry od Ejlatu, trvalo tři roky zdlouhavých jednání s deseti izraelskými ministry, aby Jordánci dostali povolení pro překročení hranic. „Byl to nesplnitelný úkol,“ řekl Šaj. Izraelská strana měla výtky ohledně bezpečnosti, prověřování, checkpointů i toho, jak se budou izraelští turisté cítit, pokud je budou obsluhovat muslimové.

„Nikdy bych nevěřil, že se dožiju toho, že uvidím jordánského pracovníka u nás v hotelu,“ uvedl Šaj. V Ejlatu je však celkem 40 hotelů s 12 tisíci pokoji, které musí někdo udržovat. Hotely potřebují devět tisíc pracovníků a Izraelci o tuto práci především kvůli malému platu už zájem nemají.

Práci letušky vyměnila za mytí nádobí

Pětadvacetiletý Jordánec Ahmed Riaši je za ni však rád. V hotelu Isrotel Royal Garden myje nádobí a nestěžuje si. V Izraeli bere dvakrát tolik, kolik měl v hlavním jordánském městě Ammánu jako číšník. Stejně to vidí i 33letá Eman Saleemová. „Dělám tohle pro sebe. Pro svůj život,“ řekla bývalá letuška a zdravotnice, která si v Izraeli mytím talířů vydělá víc.

Minimální mzda za čištění bazénů, stlaní postelí či mytí nádobí je v Izraeli pro všechny stejná - v přepočtu asi 28 648 korun. Poté, co zaplatí poplatky náborové agentuře, dopravu a daně, stále jim zbyde okolo 16 700 - 19 000 korun.

Problém nemají ani s lidmi v izraelských hotelích. „Když jsem sem přijel, byl jsem překvapený, ale v dobrém slova smyslu,“ řekl Riaši. Někteří Izraelci si s ním dokonce chtěli vyfotit selfie. Problémy nejsou ani na izraelské straně. „Neměli jsme jedinou stížnost od zákazníků,“ řekl Etty Krichly, šéf personálního oddělení Isrotelu, který nyní zaměstnává 170 Jordánců.

Do osmi hodin musí být zpátky v Jordánsku

Přijet smí jen v oblečení, které mají na sobě, a s otevřenou krabičkou cigaret. Zavřené balíčky nejsou povolené, Izrael chce totiž zabránit pašování cigaret z Jordánska, kde jsou cigarety levnější. Všechny, kteří se do unikátního programu chtěli zapojit, prověřily také nejprve izraelské úřady a poté ještě tajná služba.

Podle dohody smí Jordánci do země v šest hodin ráno a zpátky od Jordánska se musí vrátit do osmi večer. Nemají dovoleno cestovat kamkoliv mimo Ejlat a stejně tak nesmí změnit zaměstnavatele bez příslušného povolení. Zaměstnání mohou získat pouze jako uklízeči nebo jako výpomoc v kuchyni. Nemohou vařit, obsluhovat hosty nebo pracovat na baru.

Někteří Izraelci se přesto ozvali na sociálních sítích, že země otevírá dveře teroristům. Jordánci zase musí někdy snášet posměšky od kamarádů, kterým se nelíbí, že pracují pro Židy. Většina lidí však s aktuální fází izraelsko-jordánského přátelství nemá problém.

Izraelská vláda totiž v nové dohodě vidí ještě jeden bonus. Hotely, kterým zoufale chyběli zaměstnanci, zaměstnávaly v minulých letech uprchlíky z Eritreje a Súdánu. Nyní by chtěla vláda Afričany dostat pryč. Za každého Jordánce, kterého hotely zaměstnají, tak musí jednoho Afričana vyhodit. Stačí přitom jediný násilný incident, aby se celá dohoda o zaměstnávání Jordánců smetla ze stolu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video