Izrael hledá teroristy v palestinském městě

  • 2
Izraelské oddíly za podpory vrtulníků a desítek tanků vstoupily do palestinského města Tulkarm. Při útoku zemřel devatenáctiletý mladík, střely zasáhly dalších devět Palestinců. Izraelci, kteří chtějí zůstat ve městě "několik dnů", prohledali domy a zatkli na 20 Palestinců, z toho tři aktivisty hnutí Hamas. Jde o největší akci Izraele za posledních 16 měsíců bojů.

"Město slouží jako středisko pro teroristické aktivity," zdůvodnil akci v Tulkarmu mluvčí izraelské armády.

Jeden z devíti zraněných Palestinců v městě na západním břehu Jordánu je podle palestinckých nemocničních zdrojů "klinicky mrtev".

Izraelská armáda oznámila, že zatkla v Tulkarmu tři významné členy Hamasu a několik dalších podezřelých. "Operace potrvá bezpochyby několik dnů, dokud nepozatýkáme hledané teroristy. Nemáme ale v úmyslu zde zůstat," oznámil jeden z izraelských velitelů, plukovník Yair Golan.

Palestinci žádají zasedání Rady bezpečnosti OSN

Palestinská samospráva žádá o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Slibuje si od něj "zastavení nebezpečné izraelské agrese" po opětovném obsazení Tulkarmu. Operací v Tulkarmu "překročili izraelci veškeré meze", řekl podle Reuters v Ramalláhu předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat.

"Je to velmi nebezpečná věc. Je to realizace izraelského plánu agrese vůči palestinské samosprávě," tvrdí Arafat. Izraelci podle něj překročili akcí v Tulkarmu všechny hranice a palestinský lid nad tím nemůže zavírat oči.

Výhrady měl vůči vojenským akcím své vlády proti Palestincům v neděli také izraelský vicepremiér a ministr zahraničí Šimon Peres. O víkendu kromě toho znovu odmítl výzvy ministrů z pravicového bloku Likud, který je hlavním partnerem jeho Strany práce v koaliční vládě národní jednoty, k Arafatovu vypovězení mimo palestinská autonomní území.

Izraelský vpád do Tulkarmu je nejnovějším útokem ze série odvetných opatření po smrtícím útoku palestinského ozbrojence, při kterém v půli ledna zemřelo na židovské slavnosti v severoizraelské Hadeře šest lidí a na 40 bylo zraněno. "Také pachatel tohoto atentátu přišel z Tulkarmu," tvrdí mluvčí izraelské armády.

K útoku v Hadeře se přihlásila jedna z frakcí hnutí Fatah palestinského prezidenta Jásira Arafata, která se tak pomstila za zavraždění jednoho ze svých vůdců.

Izraelští vojáci v sobotu zlikvidovali budovu palestinské televize a rozhlasu s odůvodněním, že vysílala propagandistické pořady proti Izraeli. Obě média začala během několika hodin vysílat z náhradních prostor.

V Palestině se poté rozhořely masové protesty proti židovskému státu. Do ulic vyrazily tisíce Palestinců. Ti chtěli vyjádřit podporu vůdci autonomie Arafatovi, kterého v jeho domě střeží několik izraelských tanků.

Palestina vyzvala mezinárodní společenství, aby vyhlásilo vůči Izraeli sankce. Počet obětí násilností trvajících už přes 16 měsíců se blíží číslu 1200.

Konflikt IZRAEL - PALESTINA v roce 2002

20. 1. 2002

Arafata podpořily tisíce Palestinců

20. 1. 2002

Palestina válčí na zdech pomocí graffiti

16. 1. 2002

Radikálové se chtějí mstít Izraeli

14. 1. 2002

Palestinští extremisté hrozí odvetou

11. 1. 2002

Izraelské buldozery se vrátily na letiště v Gaze

10. 1. 2002

Izrael přerušil styky s Palestinci

10. 1. 2002

Izraelské tanky ničily domy Palestinců

1. 1. 2002

Zástupce USA se vrací na Blízký východ

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video