Izrael hlásí: 200 mrtvých Palestinců

  • 213
Zbraně na Blízkém východě neutichají. Náčelník izraelského generálního řádu oznámil, že při současné operaci bylo zabito na 200 Palestinců a na 1500 bylo zraněno. Podle Izraele byly oběti většinou ozbrojení Palestinci. Podle palestinské strany jde v mnoha případech o neozbrojené civilisty. Izraelská operace, která začala 29. března, pokračuje i přes výzvy k zastavení bojů. Stažení z palestinských území po Izraeli žádá prezident USA George Bushe. K míru v oblasti znovu vyzval i papež.

V noci izraelské vrtulníky vysadily vojáky u několika vesnic poblíž Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Ti pak s podporou tanků pronikli do jedné z nich, Bajt Rímá, a prohledávají dům od domu.

Izrael posílil ochranu hranic se Sýrií a Libanonem.

Z Blízkého východu přicházejí zprávy o dalších protiizraelských a protiamerických demonstracích. V Damašku protestovaly proti izraelské operaci desítky tisíc lidí. Demonstrující vyzývali prezidenty Sýrie a Libanonu, aby otevřeli hranice s Izraelem a umožnili dobrovolníkům jít bojovat po boku Palestinců.

Nová demonstrace se konala také v bahrajnské metropoli Manámě, kde v pátek dav napadl americké velvyslanectví. Nedělní akci vyvolala smrt jednoho z účastníků páteční demonstrace, který podlehl zraněním utrpěným při srážkách s policií. V Manámě demonstrovalo několik set lidí, kteří žádali uzavření amerického velvyslanectví.

Betlémská bazilika je stále obklíčena
Pokračuje obléhání betlémské baziliky Narození Páně, kde se skrývá asi 200 Palestinců. Vojáci vyzvali obléhané, aby se vzdali, a slíbili jim důstojné zacházení. Kolem baziliky se během noci ozývala střelba.

Baziliku, v níž se skrývá asi 200 lidí včetně palestinských bojovníků, obléhají izraelští vojáci už šestý den. V chrámu je také asi 30 františkánů. Jejich řád v pátek vyslovil obavy, že Izraelci se chystají zaútočit. Agentura AP v sobotu oznámila, že vojáci prohledávali domy v okolí a odvedli z nich asi deset lidí.

Vatikán popřel sobotní zprávy o tom, že předložil Izraelcům a Palestincům plán, na jehož základě by mohlo být ukončeno izraelské obléhání jednoho z nejposvátnějších míst křesťanství - baziliky Narození Páně v Betlémě. Vyplývá to z prohlášení vatikánského mluvčího Joaquin Navarro-Vallse.

"Izraelci a Palestinci plán znají. Je třeba, aby ho přijali, než se situace zvrhne," citovala v sobotu agentura ANSA mluvčího františkánského řádu ve Svaté zemi Davida Jaegera. Plán by prý umožnil ukončit obléhání baziliky Narození Páně v Betlémě bez krveprolití a při zachování cti obou stran.

Náčelník izraelského štábu: Zemřelo 200 Palestinců

Náčelník generálního štábu izraelské armády Šaul Mofaz v neděli řekl, že při izraelské operaci na palestinských územích bylo zabito asi 200 a zraněno kolem 1500 Palestinců. Izraelská armáda přišla o 13 mužů, dalších 143 bylo zraněno. Mofaz to uvedl ve zprávě, kterou předložil vládě. Izraelští vojáci podle zprávy zatkli během operace přes 1200 Palestinců, z nich asi stovku těch, po nichž Izrael pátral kvůli jejich zapojení do teroristických akcí. Izraelská armáda uvádí, že velká většina obětí jsou ozbrojení Palestinci. Podle palestinské strany jde však v mnoha případech o neozbrojené civilisty.

Bush vyzval Izrael ke stažení
Americký prezident George Bush po jednání s britským premiérem Tonym Blairem vyzval Izrael k neprodlenému a bezodkladnému stažení z palestinských měst na západním břehu Jordánu. Oznámila agentura Reuters.

Izrael na Bushovu výzvu reagoval prohlášením, že se z palestinských měst stáhne  "jakmile dokončí svou práci".  Podle agentury AFP to řekl vysoce postavený izraelský činitel.

"Říkám Izraeli to samé, co jsem říkal před dvěma dny: neprodleně se stáhněte," prohlásil Bush. Přes čtvrteční Bushův požadavek na stažení, Izrael pokračoval v bojích.
 
Bush dodal, že neočekává, že Izrael bude ignorovat jeho výzvu. Také britský premiér je přesvědčen o tom, že Izrael "bude brát zřetel na slova prezidenta Bushe".

Bush prohlásil, že se s Blairem shodli na tom, co obě strany musejí udělat. "Palestinci musí nařídit okamžité a účinné příměří a zakročit proti teroristům," řekl Bush. "A shodujeme se, že Izrael by měl zastavit průniky do oblastí kontrolovaných Palestinci a měl by se začít neprodleně stahovat z měst, které nedávno okupoval," zopakoval.

Zároveň vyzval Arafata, aby také v arabštině odsoudil terorismus a nařídil Palestincům zastavit teroristické násilí proti Izraelcům. "Přinejmenším by měl něco říci," prohlásil Bush a dodal: "Předseda Arafat zklamal jako vedoucí představitel a podvedl svůj lid."

Představitelé USA a Velké Británie se sešli na Bushově farmě v Crawfordu v americkém státě Texas, aby probrali možnosti izraelsko-palestinského příměří.

Bush se obrátil na Šarona a žádá činy
George Bush se rovněž obrátil na izraelského premiéra Ariela Šarona a telefonicky ho přímo výzval, aby se Izrael stáhl z palestinských území. Varoval Šarona, že opačný postup by mohl v regionu podminovat mírovou misi vedenou USA. Během 20minutového telefonátu vyjádřil Bush hluboké znepokojení nad eskalací izraelské ofenzívy v pásmu západního břehu Jordánu.

"Prezident naléhal na Ariela Šarona ohledně stažení, aby mohla mírová mise dosáhnout úspěchu. Řekl premiérovi, že je nezbytné, aby se Izrael neprodleně stáhl. Řekl mu, že Izrael musí prokázat pokrok, aby mohla začít pracovat diplomacie," cituje Reuters vládní zdroj. Stejný zdroj také prohlásil, že prezident upozornil Šarona, že od něj chce činy, nikoliv slova.

Palestinské vedení v komuniké vydaném v Gaze uvedlo, že Bushovo prohlášení "bez okamžité a účinné aplikace v terénu povzbuzuje izraelského premiéra Ariela Šarona a dává mu zelenou k novým válečným zločinům" vůči Palestincům.

Irák vyzval k útokům na Izrael
Irácká vládnoucí Socialistická strana arabské obrody (Baas) vyzvala Araby, aby v reakci na agresi proti Palestincům a Iráku útočili na zájmy Spojených států a Izraele v arabském světě.

Baas v prohlášení vydaném u příležitosti 55. výročí svého založení podle státní tiskové agentury INA také vyzvala Araby, aby se postavili proti mírovým smlouvám, které některé arabské země uzavřely s Izraelem. Strana dále požadovala ozbrojený boj proti židovskému státu.

Arabský svět stojí za Palestinci
Ministři zahraničí členských zemí Ligy arabských států (LAS) v sobotu v Káhiře podpořili palestinské povstání proti Izraeli a šéfa palestinské správy Jásira Arafata. V závěrečném prohlášení také kritizovali blízkovýchodní politiku amerického prezidenta George Bushe.

Izrael ostřeloval Arafatovo sídlo
Izraelské tanky v sobotu ostřelovaly ochrannou zeď komplexu, kde se nachází úřadovna palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Několik budov bylo podle agentury AFP zasaženo.

Palba zranila čtyři lidi. Arafatovi se nic nestalo, sdělil telefonicky jeho mluvčí Nabíl abú Rudajná, který je uvnitř sídla obleženého izraelskými vojáky.

Izraelská armáda oznámila, že Palestinci v oblasti Arafatova areálu stříleli na izraelské vojáky a ti palbu opětovali. Izraelské jednotky obléhají Arafatův hlavní stan v Ramalláhu od 29. března.

Zinni se s Arafatem nesešel

Izrael v sobotu zabránil schůzce Arafata s americkým vyslancem Anthonym Zinnim. Ten se pokoušel sejít s Arafatem v pátek večer nebo v sobotu, avšak izraelské úřady odmítly setkání umožnit s poukazem na bezpečnostní důvody, uvedl zdroj AFP.  Americký zmocněnec s Arafatem jednal v pátek kolem poledne. O jednání čtěte více ZDE.

Boje pokračovaly i v sobotu
Dějištěm zvlášť tvrdých srážek byl Džanín, kde podle Reuters obě strany hlásí těžké ztráty. Jeden palestinský bojovník, citovaný touto agenturou, řekl, že napočítal nejméně třicet mrtvých.

Místní izraelský velitel řekl, že Palestinci, kteří se nevzdají, budou zabiti, a palestinské vedení vyzvalo mezinárodní společenství, aby "zabránilo masakru".

Palestinci oznámili, že v uprchlickém táboře Favvár u Hebronu zabili vojáci třináctiletou dívku a že v Nábulusu se vyhodil do vzduchu 22letý palestinský mladík a zranil při tom čtyři  izraelské vojáky.

Rozsáhlou operaci s cílem zlikvidovat struktury teroristů podnikajících atentáty proti Izraeli zahájily izraelské síly minulý pátek. Od té doby obsadily už šest velkých měst na palestinských územích: Ramalláh, Tulkarm, Kalkíliju, Džanín, Betlém a Nábulus. V Ramalláhu Izraelci od minulého pátku blokují palestinského vůdce Jásira Arafata.

Představitelé palestinských bezpečnostních služeb sdělili, že Arafatovi byla v pátek v noci odpojena elektřina a že Izraelci znemožnili, aby se jeho kancelář zásobila potravinami. Palestinský vyjednavač Saíb Irikát poté oznámil, že Palestinci tak se svým vůdcem zcela ztratili kontakt.

Evropská unie připouští sankce vůči Izraeli
Španělský ministr zahraničí Josep Piqué, jehož země nyní předsedá unii, v neděli v Benátkách připustil možnost sankcí Evropské unie vůči Izraeli, pokud se nestáhne z palestinských měst.

Je to možný scénář, ale musíme o něm diskutovat mezi všemi 15 zeměmi a dosáhnout společné pozice, řekl Piqué při setkání s novináři na okraj mezinárodního kolokvia v Benátkách. "Některé země jsou pro to, aby byly sankce zavedeny velmi, velmi brzy, zatímco jiné váhají. Musíme tedy o tom diskutovat." Unie podle Piquého bude také zvažovat sankce proti palestinské samosprávě, "pokud se nebude stoprocentně snažit o zastavení terorismu" proti Izraeli.

Izraelský premiér Ariel Šaron ve čtvrtek zakázal vysokému představiteli pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU Javieru Solanovi a Piquému sejít se s palestinským prezidentem Jásirem Arafatem.

Belgický ministr zahraničí Louis Michel označil izraelský zákaz schůzky s Arafatem za urážku. Uvedl také, že by unie mohla přehodnotit obchodní vztahy s Izraelem.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Izraelci zranili francouzského kameramana

Powell jede uklidnit Blízký východ

Ramalláh - bez vody, proudu, peněz a naděje

Izraelské tanky vjely do Nábulusu

Tanky dál obsazují palestinská města

Izrael se chce zbavit Arafata

další články

Powell se Arafatem zřejmě sejde
Prudce zhoršenou situaci se má pokusit napravit ministr zahraničí USA Colin Powell, který do oblasti odlétá v neděli. Powell se během cesty bude snažit dosáhnout snížení napětí mezi Izraelem a Palestinci, které se od minulého pátku vystupňovalo. v této souvislosti prohlásil, že Izrael by měl "neprodleně" stáhnout své vojenské síly z palestinských území.

Ministr má v plánu kromě jednání s izraelskými představiteli také setkání s vůdci některých zemí regionu, zejména Egypta, Jordánska a Saúdské Arábie.

Ministr se sejde především s představiteli zemí regionu, které hrály a dosud hrají konstruktivní roli při hledání míru, zdůraznil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. Hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát oznámil, že pokud se Powell nesetká s Arafatem , budou ho další palestinští představitelé bojkotovat.

Irikát oznámil, že se ministr zahraničí USA Colin Powell nesmí sejít s žádným palestinským vyšším státním úředníkem, pokud nezmění své stanovisko nesetkat se s Jásirem Arafatem. "Jestliže se Powell nerozhodne s Arafatem jednat, nesetká se s žádným jiným palestinským představitelem," rezolutně sdělil palestinský vyjednavač s argumentem, že Arafat byl zvolen k tomu, aby zastupoval palestinský lid.

Krátce před odletem na klíčovou mírovou misi na Blízký východ však americký ministr zahraničí Colin Powell v neděli v rozhovoru s televizní stanicí NBC prohlásil, že se s palestinským předákem Jásirem Arafatem sejde, "pokud to okolnosti dovolí", a nabádal Arafata, aby veřejně vyzval k zastavení násilí.

V souvislosti s možným setkáním s Arafatem americký ministr NBC řekl, že tu jsou "problémy bezpečnosti, problémy s časovými termíny a problémy s možným přístupem" k Arafatovi. Powell nicméně zdůraznil, že musí v oblasti mluvit s oběma stranami.

Ujistil rovněž, že na své blízkovýchodní misi stráví jakékoli množství času a vyvine jakékoli nezbytné úsilí, aby se pokusil zmírnit izraelsko-palestinskou krizi. Doufá sice, že by se mu mohlo podařit dojednat příměří, ale neočekává, že by z Blízkého východu odjel s mírovou smlouvou v rukou. "Nejsem si ani jistý, zda budu mít v ruce příměří," řekl.

Izraelští vojáci pronikají do komplexu budov palestinské samosprávy v Ramalláhu na západním břehu Jordánu, kde se nachází úřad jejího předsedy Jásira Arafata (29. března 2002).

Buldozer izraelské armády míjí mrtvého Palestince v ulicích Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Izrael zaútočil na sídlo Jásira Arafata v Ramalláhu, 29. března 2002

Izraelští vojáci patrolují v ulicích Betléma během nové protipalestinské ofenzívy. (3. dubna 2002)

Izraelský tank zaujímá pozici při obsazování města Betléma na západním břehu Jordánu. (2. dubna 2002)

Izraelští vojáci hlídkují v ulicích obsazeného palestinského města Betlém poblíž náměstí Manger. (4. dubna 2002)

Pomocí svíček podpořili američtí Židé ve Washingtonu izraelské obsazování palestinských měst. (4. dubna 2002)

Nad obyvatelem Džanínu přelétá vrtulník izraelské armády, která palestinské město obsadila. (4. dubna 2002)

Izraelská voják v bojové pozici před plakáty palestinského bojovníka. Betlém, 6. dubna 2002.

Izraelský voják svírá svou zbraň nedaleko centra starého města Betlém, 6. dubna 2002.

Černý dým stoupá z místa silné exploze v Betlémě na západním břehu Jordánu, kde pokračovaly prudké boje mezi izraelskou armádou a palestinskými bojovníky, 6. dubna 2002

Plameny stoupají z místa silné exploze nedaleko chrámu v Betlémě na západním břehu Jordánu, kde izraelská armáda baziliku Narození Páně. V ní se skrývá asi 200 lidí včetně palestinských bojovníků, 6. dubna 2002

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video