Izraelský nálet na Pásmo Gazy (10. srpna 2014)

Izraelský nálet na Pásmo Gazy (10. srpna 2014) | foto: AP

Palestinci mohou hnát Izraelce do Haagu, OSN přijala jejich žádost

  • 83
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přijal žádost Palestiny o začlenění země do jurisdikce Mezinárodního trestního soudu (ICC). Palestina bude pod něj spadat od 1. dubna. Palestinci chtějí před soudem obvinit Izraelce z válečných zločinů.

Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr předložil oficiální žádost Palestiny o začlenění do jurisdikce ICC minulý týden v pátek. Na půdě OSN odevzdal soubor dokumentů, který obsahoval také Římský statut. Ten o dva dny dříve na mimořádném zasedání palestinského vedení v Ramalláhu podepsal palestinský prezident Mahmúd Abbás.

ICC

Mezinárodní trestní soud je první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Od roku 2002 sídlí v nizozemském Haagu.

Palestina se stane 123. státem, který pod něj spadá. Jak nicméně soud zdůraznil již ve svém pondělním prohlášení, přijetí jurisdikce soudu „automaticky neznamená, že dojde k vyšetřování“. Žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová musí nejprve stanovit, zda jsou splněna veškerá kritéria k tomu, aby bylo vyšetřování zahájeno, dodal mezinárodní soud.

OSN ve svém prohlášení uvedla, že generální tajemník oznámil přijetí dokumentů s tím, že Římský „statut vstoupí pro Stát Palestina v platnost 1. dubna 2015“ v souladu s procedurou soudu. Jak generální tajemník dodal, jedná „ze své funkce opatrovníka“ ratifikačních listin. Římský statut totiž ve svém článku 125 stanovuje, že „listiny o přístupu budou uloženy u generálního tajemníka Organizace spojených národů.“

Haagský soud tak bude moci od začátku dubna vykonávat svou jurisdikci týkající se válečných zločinů nad kýmkoli na palestinských územích, upozorňuje agentura AP. Izrael i Spojené státy Římský statut sice již v minulosti podepsaly, nicméně neratifikovaly ho. Jejich občané by ale mohli být souzeni za zločiny spáchané na palestinském území.

Kromě Římského statutu předal velvyslanec Mansúr OSN ještě dalších 17 mezinárodních dohod, včetně těch o válečných zločinech a zločinech proti lidskosti.

Mahmúd Abbás hrozil připojením k ICC již od roku 2012, ale dříve se k tomu neodhodlal s ohledem na nátlak USA a Izraele. Po padesátidenní válce mezi Palestinou a Izraelem na území Pásma Gazy loni v létě se ale dostal pod silný tlak radikálního křídla palestinského vedení. Palestina už požádala o retroaktivitu, tedy zpětnou působnost jurisdikce ICC. Chce tak prý dosáhnout potrestání údajných zločinů Izraele právě během loňské letní války.

Přičlenění k Mezinárodnímu trestnímu soudu je součástí širší diplomatické strategie Palestinců. Svým tlakem chtějí donutit Izraelce, aby se stáhli z okupovaných území a odsouhlasili existenci palestinské státnosti.

Izraelská vláda reagovala na palestinskou žádost o přičlenění k ICC již minulou sobotu zmrazením měsíčního převodu daní vybíraných pro palestinskou samosprávu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue