Izrael drží Arafata v kleštích dál

  • 11
Izrael nepatrně uvolnil blokádu palestinského vůdce Jásira Arafata, kterého od prosince drží v "domácím vězení" v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Vláda rozhodla, že Arafat se bude moci ode dneška pohybovat po městě, zatímco dosud musel setrvávat ve svém sídle. Důvodem blokády Arafata je podle Izraele jeho nedostatečný postup proti palestinským extremistům.

Pro zrušení blokády Arafata Izrael požaduje zejména vydání tří teroristů, kteří podle něj loni zavraždili izraelského ministra Rechavama Zeeviho. Palestinská samospráva tento týden tři podezřelé z vraždy zatkla.

Podle izraelského rozhlasu pro zmírnění blokády hlasovalo 12 ze 14 ministrů, dva se zdrželi. V sobotu krajně pravicový ministr národní infrastruktury Avigdor Lieberman hrozil, že pokud vláda blokádu Arafata uvolní, jeho strana Izrael je náš domov z vlády odejde.

Sobotní rozhodnutí vlády znamená, že izraelské tanky by se měly stáhnout z nynějších postavení vzdálených asi sto metrů od Arafatova sídla.

Arafat odmítl nárazníkové zóny
Předseda palestinské samosprávy Arafat v sobotu ostře kritizoval plán izraelského premiéra Ariela Šarona na vytvoření nárazníkové zóny mezi Izraelem a západním břehem Jordánum.

Izrael chce vytvořit nárazníkové zóny

V rozhovoru pro francouzský list Le Monde Arafat k Šaronovu plánu řekl, že nárazníková zóna představuje nebezpečí a je v rozporu se všemi dohodami uzavřenými na mezinárodní úrovni. "Jednostranná separace je nebezpečnou myšlenkou, která může rozvrátit celou oblast," řekl palestinský vůdce.

Izraelský premiér Ariel Šaron ve čtvrtek v projevu k národu ujišťoval, že "nárazníková oblast přinese větší bezpečnost prostřednictvím bezpečnostní separace a přispěje k bezpečnosti všech izraelských občanů". Smyslem nárazníkové zóny je ochránit izraelské hranice před útoky palestinských radikálů.

Dvě desítky Palestinců byly v sobotu zraněny při potyčce, která vypukla po vpádu izraelských vojáků do Rafáhu na palestinském autonomním území na jihu pásma Gazy.
Z 19 zraněných je 11 mladších 15 let, řekl agentuře AFP ředitel nemocnice v Rafáhu.

"Nespálili jsme všechny mosty," tvrdil Arafat v odpovědi na dotaz ohledně budoucnosti obnovení palestinsko-izraelských kontaktů. Podle jeho slov je ovšem nutné zastavit eskalaci vojenských akcí a obnovit jednání.

Arafat v této souvislosti ocenil "návrhy vznesené Evropou a zvláště Francií". Jsou podle něho užitečné, ale Izraelci je "šmahem odmítli", dodal s poukazem na francouzský návrh uspořádat palestinské volby a rychle vyhlásit palestinský stát.

Ohledně postoje Spojených států k blízkovýchodnímu konfliktu, Jásir Arafat řekl, že "očekával něco jiného od prezidenta, který pronesl jméno našeho státu, Palestiny, z tribuny Spojených národů v listopadu loňského roku".

Palestinský vůdce Jásir Arafat zdraví své příznivce při odjezdu z mešity v Ramalláhu. Tam se zúčastnil modliteb u příležitosti nadcházejícího muslimského svátku íd al-adhá (svátek obětování), který patří k nejvýznamnějším svátkům islámského kalendáře, 22. února 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video