Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Izrael chce ztrátu svých vojáků pomstít

  21:27aktualizováno  21:27
Tažení proti Palestincům nepřináší Izraelcům jen samá vítězství. Armáda se naopak po úterku musí smířit se zatím největší ztrátou. Nastražená bomba v budově uprchlického tábora Džanín na místě zabila 13 izraelských vojáků. Devět dalších bylo zraněno. Večer izraelské stíhačky F-16 podle svědků bombardovaly část starého Nábulusu. Jde o poslední baštu odporu palestinských ozbrojenců v tomto městě.

Podle svědků, na které se odvolává agentura AFP, je to vůbec poprvé, co se izraelské stíhačky zapojily do protipalestinské vojenské ofenzívy. Ta začala 29. března.

Cílem útoku se stala čtvrť Al-Jasmína, kde se po čtyřech dnech prudkých bojů s izraelskými vojáky stále brání skupina palestinských ozbrojenců. Informace o rozsahu případných škod či obětech zatím nejsou k dispozici.

Izrael: V táboře zabíjel atentátník
Izraelské zdroje tvrdí, že nálož v uprchlickém táboře Džanín odpálil sebevražedný atentátník. Armáda chce v uprchlickém táboře zůstat, dokud se všichni jeho obyvatelé nevzdají.

Všichni mrtví vojáci byli rezervisti, které Izrael povolal do protipalestinské ofenzívy na západním břehu Jordánu. Palestinci potvrdili, že do budov v Džanínu nastražili výbušniny, aby zpomalili postup izraelských vojáků.

Jeden z obyvatel uprchlického tábora uvedl, že viděl vstoupit do budovy asi dvacet vojáků a poté se ozvala detonace.

Palestinští oficiální činitelé odhadují, že v bojích v uprchlickém táboře v Džanínu bylo za poslední týden zabito více než sto Palestinců. Podle deníku Haarec tuto vojenskou operaci odsoudil i izraelský ministr zahraničí Šimon Peres, podle něhož jde o "masakr".

Budeme pokračoval, oznámil Šaron
Izraelský premiér Ariel Šaron po zprávě o ztrátě vojáků oznámil, že armáda bude v ofenzívě proti Palestincům pokračovat. "Dnešek byl těžkým dnem," prohlásil v úterý Šaron v izraelské televizi poté, co dostal zprávy o incidentu v Džanínu.

"Je to tvrdá bitva. Budeme v ní pokračovat, abychom naplnili vládní rozhodnutí zničit teroristickou infrastrukturu a poté obnovit politický proces, který by mohl, jak doufáme, vyústit v mírovou dohodu. Tohle je bitva o přežití židovského lidu, o
přežití státu Izrael."

Šaron povolil Arafatovi návštěvu
Izrael ráno alespoň na chvíli ustoupil. Palestinský vůdce totiž může po čtrnácti dnech izolace přijmout návštěvu. Izraelský premiér povolil čtyřem palestinským zástupcům schůzku s Jásirem Arafatem v jeho sídle v Ramalláhu.

Ariel Šaron setkání povolil po schůzce s americkým vyjednavačem Anthonym Zinnim. Povolení k setkání dostali podle izraelského rozhlasu hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát, muž číslo dvě Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Mahmúd Abbás, velitel bezpečnostních sil v pásmu Gazy plukovník Muhammad Dahlan a předseda palestinského parlamentu Ahmad Kurája.

Palestinská delegace se sejde i s americkým vyslancem Anthonym Zinnim. Jak oznámil nejvyšší palestinský vyjednávač Saíb Irikát, schůzky se uskuteční během 24 hodin.

"Palestinská delegace se sejde s generálem Zinnim, aby uvedla do praxe to, co bylo dohodnuto mezi Zinnim a Arafatem na páteční schůze," upřesnil Irikát. Na časovém harmonogramu se pracuje. 

Bush: Splňte povinnosti

Americký prezident George Bush stále čeká na výsledky své žádosti, aby Izrael bez prodlení stáhl své vojáky z oblastí pod palestinskou správou. Bílý dům tak reagoval na stažení izraelské armády ze dvou palestinských měst, kde její vojáci už údajně dokončili svůj úkol.

Izraelští činitelé přiznali, že odsun byl přímým důsledkem silného politického tlaku Spojených států. "Prezident věří, že všechny strany nadále mají své povinnosti a stále čeká na výsledky," prohlásil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. Izraelskou povinností je podle jeho slov "stáhnout se z palestinských území a udělat to nyní".

Povinností arabské strany je uplatnit státnické vedení, odsoudit terorismus, přestat podporovat teroristy a zastavit mediální podněcování nenávisti vůči židům, dodal Fleischer.

Izrael pokračuje v tažení proti Palestincům
Podle agentury AP vjely do Dury ležící nedaleko Hebronu krátce v úterý před svítáním izraelské tanky a obrněné transportéry. Akci kryly ze vzduchu bojové vrtulníky. Ve městě byla údajně slyšet střelba. Podle světových agentur byli zabiti tři Palestinci.

Zhruba ve stejnou dobu se začaly izraelské jednotky stahovat z měst Kalkílija a Tulkarm. Podle agentury AFP se kolem čtvrté hodiny ráno tanky a ozbrojené transportéry stáhly už z 80 procent území Tulkarmu. Podle náměstkyně izraelského ministra obrany Dalii Rabinové-Filosofové tak izraelská armáda učinila na nátlak USA.

"O přemístění jednotek bylo rozhodnuto s ohledem na to, že armáda splnila svůj úkol v těchto dvou městech," uvedl v pondělí večer izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer. "Armáda zasadila teroristickým infrastrukturám v těchto městech těžký úder, zatkla větší počet údajných palestinských teroristů a zabavila mnoho zbraní."

Palestinci označili stahování za podvod vzhledem k tomu, že izraelští vojáci
setrvávají nadále v dalších palestinských městech a vesnicích.

Už druhý týden pokračuje izraelská armáda také v obléhání baziliky Zrození Páně v Betlémě, kde se skrývá asi 200 Palestinců a na 30 františkánů.

Powel přijíždí zažehnat krizi
Za povzbudivý, ale nedostačující, krok izraelské vlády označil odsun vojáků z Kalkílije a Tulkarmu americký ministr zahraničí Colin Powell v marocké Casablance. Powell v pondělí odletěl na diplomatickou misi, aby se oživil izraelsko-palestinská jednání o příměří.

Svá jednání zahájil v Maroku. Tam se mu dostalo jen chladného přijetí, přičemž marocký král Muhammad VI. Powella kritizoval, že nejel rovnou do Izraele. 

V úterý zamířil do Egypta a do Španělska, aby se koncem týdne zastavil v Izraeli a na palestinských územích. Nedají se vyloučit schůzky v Jeruzalémě. V plánu má i schůzku s Jásirem Arafatem.  Řekl, že s ním se sejde, pokud to okolnosti dovolí.

Pondělní události:
Odejděte z palestinských měst, zopakoval Zinni
Americký emisar Anthony Zinni se v pondělí večer setkal s izraelským premiérem Arielem Šaronem, kterému předal poselství prezidenta USA. George Bush naléhá na Izrael, aby okamžitě zahájil odsun jednotek z obsazených palestinských území. Schůzku v úřadu izraelského premiéra potvrdil bez dalších podrobností Šaronův mluvčí.

"Prezident soudí, že musejí bezodkladně zahájit stahování svých vojáků," prohlásil před schůzkou mluvčí Bílého domu Ari Fleischer na palubě prezidentského letounu při Bushově cestě do Tennesee. "Prezident řekl, co si myslí. Očekává od Izraele, že začne jednat," podotkl Fleischer. Bush ve svém projevu v Knoxville rovněž vyzval přední arabské představitele, aby odsoudili terorismus a postavili se proti němu.

V Džanínu terčem uprchlický tábor
Izraelské vrtulníky v pondělí ostřelovaly palestinský uprchlický tábor v Džanínu poté, co jeho obyvatelé odmítli opustit své domy a shromáždit se na náměstí. Podle svědků vypálili Izraelci na tábor ležící západně od Džanínu 25 raket.

Podle svědků vstoupily do tábora izraelské oddíly a buldozery srovnaly se zemí už několik desítek budov. Asi 150 mužů z tábora složilo zbraně, tvrdí izraelská armáda. Palestinci však poznamenávají, že tábor opouštějí zatím jen ženy, děti a starci a že všichni muži jsou připraveni bojovat do posledního dechu.

V táboře, který je součástí oblastí, které Izrael prohlásil za uzavřené vojenské zóny v rámci vojenské kampaně, kterou před 11 dny vojáci zahájili s cílem zastavit palestinské sebevražedné atentáty, žije kolem 12 tisíc lidí.

Nábulus vydává mrtvé
Těla tří mrtvých Palestinců, kteří byli zabiti při střetech s izraelskou armádou, byla nalezena v centru Nábulusu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na palestinské nemocniční zdroje. Podle týchž zdrojů se dalších deset těl mrtvých Palestinců stále nachází v místní nemocnici, kde také leží 50 zraněných, z toho 13 těžce.

Další dva mrtví jsou hlášeni z uprchlického tábora Askar u Nábulusu. Jednou z obětí je i dvanáctileté dítě, uvedly palestinské nemocniční zdroje.

Dokončíme naši misi, volá Šaron
"Izraelská armáda se z palestinských území nestáhne, dokud neukončí svou misi," vzkázal izraelský premiér Ariel Šaron. Cílem tažení je podle něj rozbít teroristické skupiny a zabránit dalším sebevražedným útokům Palestinců na izraelské civilisty.

Vyzval světové společenství, aby přimělo Palestince ukrývající se v betlémské bazilice Zrození páně, aby se vzdali. Dodal, že obléhání baziliky bude pokračovat, dokud se Palestinci nevzdají.

Izraelský premiér Ariel Šaron je připraven sejít se s vůdci arabských zemí a jednat s nimi o míru. Oznámil v projevu k poslancům Knesetu. Bude o tom jednat i s Colinem Powellem.

Izraelci ostřelovali chrám v Betlémě
Izraelské jednotky ostřelovaly křesťanskou baziliku od časného rána. Jedno křídlo komplexu, kde se skrývá na 200 Palestinců, pohltily podle místních zdrojů plameny. Podle informací z místa Izraelci bránili hasičům v zásahu. 

Podle agenturních zpráv byl v areálu zabit palestinský policista, který se údajně pokoušel dostat k hořící budově sousedící s bazilikou.

Betlémský starosta oznámil, že na jedno z nejposvátnějších míst křesťanství střílejí nejen vojáci, ale také dva tanky.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Izrael hlásí: 200 mrtvých Palestinců

Izraelci zranili francouzského kameramana

Powell jede uklidnit Blízký východ

Ramalláh - bez vody, proudu, peněz a naděje

Izraelské tanky vjely do Nábulusu

Tanky dál obsazují palestinská města

Izrael se chce zbavit Arafata

další články

Izraelské armádní zdroje tvrdí, že vojáci spustili palbu až poté, co po nich z baziliky Palestinci začali střílet a vrhat granáty a zranili dva izraelské pohraničníky.

Izraelská úřední místa situaci kolem chrámu Zrození Páně odmítla komentovat.

Klášterní komplex s bazilikou přitom patří k nejsvětějším místům křesťanské víry, protože stojí v místech, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus.

V komplexu se kromě františkánských mnichů ukrývají asi 200 palestinských ozbrojenců a civilistů, které chtějí Izraelci zatknout. Operují přitom tvrzením, že Palestinci drží mnichy jako rukojmí. To ale mluvčí řádu několikrát popřel a upozornil, že izraelská armáda chce tímto výrokem legalizovat případný útok na baziliku.

Svět vyzývá Izrael k ukončení bojů
Rada bezpečnosti OSN, která se ve svém newyorském sídle v neděli sešla už počtvrté během posledních osmi dnů, aby jednala o situaci na Blízkém východě, opět vyzvala Izrael k odchodu z okupovaných palestinských území.

"Je nezbytné dosáhnout příměří a Izrael musí bezodkladně stáhnout své díly z palestinských měst," prohlásil ruský velvyslanec Sergej Lavrov po tříhodinové schůzi rady za zavřenými dveřmi.

O víkendovém dění v oblasti čtěte ZDE.

Kouř stoupá z betlémské baziliky Zrození Páně, kterou izraelské jednotky o rána ostřelují, 8. dubna 2002

Stovky studentů mávaly svíčkami na podporu míru na Blízkém východě na demonstraci v brazilském Sao Paulu, 8. dubna 2002

Izraelský tank odjíždí z palestinského Tulkarmu na západním břehu Jordánu, 9. dubna 2002

Řidiči v Tel Avivu zastavili a stejně jako v celém Izraeli si za zvuku sirén dvěma minutami ticha připomněli památku šesti milionů Židů zabitých během holocaustu, 9. dubna 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Americkému vojákovi Bowe Bergdahlovi hrozí za dezerci v Afghánistánu doživotí...
Pět let v zajetí Talibanu. Dezertoval jsem, přiznal americký voják

Americký voják Bowe Bergdahl se u vojenského soudu přiznal, že během svého nasazení v Afghánistánu dezertoval a ohrozil bezpečnost své jednotky. Informovala o...  celý článek

Sebastian Kurz promlouvá po oznámení výsledků voleb (15. října 2017)
Kurz se zřejmě spojí s krajní pravicí. S Visegrádem bude vzdorovat Bruselu

Rakousko se po volbách chystá na pravděpodobnou koalici vítězných lidovců a krajně pravicových Svobodných. Strany sdílejí zejména tvrdý postoj k imigraci. Čeká...  celý článek

Irácké jednotky obsadily Kirkúk na severu země (16. října 2017)
Irácké jednotky obsadily ropný Kirkúk, Kurdové se stáhli bez boje

Irácké jednotky obsadily město Kirkúk na severu země, které bylo v držení kurdských milicí. S odkazem na prohlášení armády o tom informovala stanice...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.