Dým během bojů v Džanínu

Dým během bojů v Džanínu - Nad palestinským městem Džanín, obsazeným izraelskou armádou, se během bojů vznáší dým. (4. dubna 2002) | foto: Reuters

Izrael čelí obvinění z válečných zločinů

  • 49
Amnesty International viní Izrael z válečných zločinů. Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv napadá chování vojáků při jarní ofenzívě v Džanínu a Nábulusu na západním břehu Jordánu. Armáda se brání, že pri zásahu proti teroristům uplatnil Izrael právo na sebeobranu. Amnesty International také kritizuje vládu Ariela Šarona, že se zabývala vyšteřováním jen minimálního počtu tehdejších incidentů.

Amnesty International zveřejnila obvinění ve zprávě věnující se ofenzívě, kterou Izrael zahájil v dubnu po několika palestinských sebevražedných útocích. Dokument vyjmenovává řadu případů údajného porušení lidských práv.

Bití paralyzovaného vězně, demolice domů, při níž zahynuli osmičlenná rodina a ochrnutý muž, případ rodící ženy, která musela jít do nemocnice pěšky, protože vojáci zastavili záchranku - to jsou některá z obvinění.

Při dalších incidentech byli podle Amnesty International propuštění Palestinci nuceni vrátit se domů přes zónu bojů, nebo byli využíváni jako živé štíty. Ochránci lidských práv míní, že popsané činy izraelské armády vážně porušují čtvrtou ženevskou konvenci a jsou válečnými zločiny.

"Prakticky žádné z těchto zabití civilistů nebylo důkladně a nestranně vyšetřeno. To vytváří atmosféru, kdy se členové izraelské armády domnívají, že se takových zabití mohou dopustit beztrestně," tvrdí Amnesty International.

"Teroristé si vybudovali infrastrukturu v srdci palestinského obyvatelstva, které využívali jako živé štíty. Naši muži se při akcích snažili nezasáhnout civilisty," hájí postup vojáků mluvčí izraelské armády. Zároveň připomněl, že Amnesty International v minulosti označila sebevražedné atentáty na civilisty za činy proti lidskosti.

FOTOGRAFIE


Izraelští vojáci
 v Džanínu
(jaro 2002)

Izaelská armáda se hodlá zprávou Amnesty International zabývat podrobně. Poté zareaguje na konkrétní obvinění. Dokument však již nyní odmítá například plukovník Daniel Reizer, který ho nepovažuje za objektivní.

Zpráva podle plukovníka přehání v počtu zničených domů v Džanínu a ignoruje fakt, že z těchto objektů Palestinci na vojáky stříleli. "Jsme obviňováni, že jsem zatkli osm tisíc lidí, ale nikde se už neříká, že sedm tisíc z nich jsme propustili," podotkl Reizer.

Z vojenských statistik vyplývá, že palestinští teroristé od září 2000, kdy bylo zahájeno protiizraelské povstání, zabili 646 izraelských civilistů a vojáků. V uprchlickém táboře Džanínu přišlo v dubnu o život 52 Palestinců a 23 izraelských vojáků. Polovina obětí na palestinské straně byli ozbrojenci.

Amnesty International kritizovala už před časem izraelský postup na okupovaných územích. Odmítla izraelská tvrzení, že straní Palestincům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video