Ehud Olmert hodlá pokračovat ve vojenské operaci v Gaze. | foto: Reuters

Izrael bude pokračovat v ofenzivě v Gaze navzdory rezoluci OSN

  • 562
Úřad izraelského premiéra Ehuda Olmerta oznámil, že země bude pokračovat ve vojenské operaci v pásmu Gazy. Nehodlá se tak řídit rezolucí, kterou schválila Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek. Ta vyzývá obě strany konfliktu k okamžitému příměří. Rozhodnutí premiéra pak potvrdila bezpečnostní rada státu.

"Armáda bude pokračovat v operaci tak, aby dosáhla hlavního cíle, kterým je změna bezpečnostní situace na jihu Izraele," píše se v prohlášení, které vydala bezpečnostní rada státu po svém jednání. "Armáda se bude snažit zabránit pašování zbraní do pásma Gazy," píše se dále v komuniké.

Kabinet se ale zároveň zaručil, že zajistí humanitární koridor do Gazy. Podle prohlášení vlády bude Izrael i nadále dodržovat sjednané tříhodinové příměří, aby se k lidem dostala humanitární pomoc. Přitom včera sám Izrael tento klid zbraní porušil, když vojáci začali pálit po konvoji OSN, který vezl humanitární pomoc do pásma Gazy. - přečtěte si Izraelci stříleli po autě s humanitární pomocí, OSN zastavuje práci v Gaze

Izrael pohřbil rezoluci OSN

Dnešní izraelské rozhodnutí podle analytiků znamená, že Izraelci ještě rozšíří svoji pozemní operaci v pásmu Gazy a vojáci se vydají i do hustě obydlených oblastí a uprchlických táborů. Zpráva kabinetu není překvapivá. Rozhodnutí naznačil premiér Olmert už ve svém odpoledním prohlášení.

V něm uvedl, že izraelská armáda bude pokračovat v obraně svých občanů a bude dál plnit svou misi. "Dnešní ranní útoky ukazují, že je rezoluce OSN v praxi neproveditelná a vražedné palestinské organizace ji nikdy nebudou dodržovat," zdůraznil Olmert ve vůbec prvním oficiálním prohlášení Izraele od schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

AKTUÁLNÍ DĚNÍ V GAZE

OSN žádá okamžité zastavení bojů v Gaze, Izrael přesto dál útočí

Olmert a po něm i bezpečnostní rada státu tak pohřbil rezoluci OSN, o které hlasovala Rada bezpečnosti v noci na dnešek. Ta požaduje okamžité zastavení bojů a stažení izraelských vojáků z Gazy. Návrh také žádá opatření, která zamezí pašování zbraní do pásma, součástí textu je i žádost o otevření hranic a umožnění distribuce humanitární pomoci v Gaze.

Text rezoluce podpořilo čtrnáct z patnácti členů Rady bezpečnosti. Hlasování se zdržely jen Spojené státy, které podle slov ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové chtějí nejdříve počkat na výsledky mírového úsílí francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a egyptského vůdce Husního Mubaraka. To oba státníci oznámili v úterý večer.

Podle agentury Reuters jsou ale i egyptská jednání ve slepé uličce. Diplomaté se podle zdrojů, které si nepřáli být jmenováni, nemohou s Izraelci shodnout na tom, jak bude zajištěna hranice pásma Gazy, aby tudy nepronikaly do oblasti zbraně pro radikály z hnutí Hamas. Právě kvůli jejich ostřelování jihu Izraele se židovský stát 27. prosince pustil do operace v pásmu Gazy. Po týdnu leteckých operací zahájil i pozemní ofenzivu.

PŘEČTĚTE SI

Guardian: Obama vyvede Hamas z izolace, začne s ním mluvit

Pozitivně se ke snaze mezinárodního společenství o urovnání konfliktu v Gaze nestaví ani radikální hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy. Dopoledne rezoluci odmítlo s tím, že není v zájmu palestinského lidu. "Tato rezoluce nebere v potaz tužby a hlavní cíle Palestinců," řekl představitel Hamasu Ráfat Morra. Předáci Hamasu obviňují Spojené státy z toho, že svým nehlasováním v otázce rezoluce poskytli Izraeli čas na další útoky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video