Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Izrael bojuje s nezákonným obchodem se starožitnostmi

  12:46
- Asael Levi a Zohar Jaakoby pečlivě prohlížejí infračerveným dalekohledem měsíčním světlem zalité kopce poblíž Jeruzaléma, zda nespatří lupiče kradoucí starožitnosti, pozůstatky biblické komunity, která tam kdysi žila. Avšak tito dva agenti izraelského úřadu pro historické památky nevidí žádné zloděje. Neobjevili ani osly, kteří jsou častou využíváni k odvezení kořisti do nedalekých arabských vesnic, píše tisková agentura Reuters.
"Může to tak být celé týdny," říká odevzdaně Jaakoby. Noční průzkum, prováděný několikrát týdně kromě denního sledování, je součástí boje zvláštní jednotky proti složitým operacím lupičů a pašeráků, kteří zbavují Izrael drahocenných starožitností.
Polopolicejní jednotka, součást úřadu pro historické památky, který se obvykle zabývá více vykopávkami než zatýkáním, má právo zadržovat a vyslýchat podezřelé. Letos dosud zadržela 15 zlodějů, stejný počet loni. Tvrdí ale, že plenění se šíří a že ho rozdmýchává hladový mezinárodní trh i rostoucí počet turistů, kteří si v souvislosti s blížícím se začátkem nového tisíciletí chtějí odnést domů prvotřídní kousek Svaté země.
"Loupí se na tisících místech po celé zemi a obchodníci nakupují pro turisty u příležitosti konce milénia. Když to tak bude pokračovat..., ztratíme své dějiny," prohlašuje člen týmu Avi Avganim.
Většina krádeží je dílem organizovaných band čtyř nebo pěti Palestinců působících na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Chytit lupiče, kteří pracují bez požadovaných povolení k vykopávkám, je životně důležité, protože jakmile jsou artefakty odvezeny z místa nálezu, je často nemožné vypátrat jejich původ, říká Avganim.
"Jakmile je vezmou pryč, nevíme, z kterého hrobu, kterého místa pocházejí. Vědecky jsou ztracené," podotýká.
Snadno přenosné věci jako mince a lampy, jejichž hodnota se pohybuje od několika k tisícům dolarů, jsou nejoblíbenější, ačkoli je poptávka také po větších předmětech, jako jsou sloupy.
Desetičlenná protizlodějská jednotka usiluje o dopadení nejen lupičů, ale také nezákonných překupníků a obchodníků.
Více než 50 procent uloupených starožitností skončí v zahraničí. Ale mnohé také končí v Izraeli, v obchůdcích v klikatých uličkách jeruzalémského Starého města.
Vitríny s malými egyptskými figurínami, které měly faraónům ulehčit cestu do jiného světa, dávají obchodu se starožitnostmi Avajdá ve Starém městě ráz evropského muzea. "Je velmi důležité vzbudit dobrý dojem," tvrdí šestadvacetiletý Máhir Avajdá, který pomáhá řídit rodinný obchod.
Přívětivý Avajdá, jeden ze 65 obchodníků, kteří působí legálně s licencí vydanou úřadem pro historické památky, uvádí, že přibližně 50 nezákonných obchodníků vytváří všem prodejcům špatnou pověst.
Na rozdíl od většiny dalších zemí ve světě a na Blízkém východě je v Izraeli obchod s historickými památkami legální na základě řádného povolení. Těm, kdo předpisy poruší, hrozí pokuta až 5000 šekelů (1190 dolarů) nebo tříleté vězení.
Skupiny pracovníků úřadu pro historické památky běžně podnikají ze svého sídla na vrcholu kopce ve východním Jeruzalému prohlídky ve Starém městě, kontrolují zásoby v obchodech, informují prodejce o změnách v zákonech a zabavují ukradený majetek.
Zájem o starožitnosti se projevuje již staletí. Avšak jejich pašování opravdu začalo až po turistické explozi v tomto století. Situace se zhoršila v letech palestinského povstání proti Izraeli v 80. a 90. letech, kdy zloději využívali potíže židovského státu s ovládáním západního břehu Jordánu a za pomoci stále účinnějších nástrojů vyplenili mnoho archeologických nalezišť.
Používání detektorů kovů a buldozerů znamená, že "místa stará 7000 let mohou být zničena za několik minut", upozorňuje Hamdan Táhá z palestinského úřadu pro historické památky. Dodává, že ví o přinejmenším jedné vesnici nedaleko Hebronu, kde jen za jeden rok bylo objeveno přes 200 detektorů kovů.
Palestinská správa, čelící krádežím v oblastech západního břehu a pásma Gazy, které se dostaly pod její kontrolu po podpisu palestinsko-izraelské mírové dohody v roce 1993, uvádí, že za pět let zabavila přes 5000 ukradených historických předmětů a 50 detektorů.
Mnozí palestinští vesničané jsou ochotni riskovat zadržení, protože ekonomické podmínky jsou špatné a lákadlo zisků velké, zvláště s ohledem na vzestup turistiky na konci milénia. Avšak šance na zastavení nezákonného obchodu zmenšuje i hluboká nedůvěra mezi Izraelci a Palestinci.
I když úsilí Palestinců a Izraelců má koordinovat společný výbor, obě strany se shodují v tom, že spolupráce se kvůli potížím v mírovém procesu a vzájemnému podezírání ve skutečnosti snížila na "minimální úroveň", jak říká Táhá.
Izrael obviňuje palestinské úřady, že nepostupují dostatečně účinně, aby zastavily lupiče a pašování. Na druhé straně palestinská samospráva tvrdí, že legálnost obchodu s historickými památkami v Izraeli maří jejich snahy o postihování obchodníků, kteří vědí, že mají ochotné odbytiště pro své zboží v oblastech kontrolovaných Izraelem.
"Je to velký spor mezi archeology - mezi těmi, kdo říkají, že, když je obchod legální, lze sledovat, co bylo ukradeno, a těmi, kdo prohlašují, že zákonnost pouze povzbuzuje krádeže," podotýká archeolog Gideon Foerster z jeruzalémské Židovské univerzity.
Izrael i Palestinci soudí, že příslušné zákony jsou pro boj s loupením příliš zastaralé a "záplatované". Izraelské zákony pocházejí převážně z osmanských dob. Palestinské z roku 1966 a z doby jordánské správy.
Táhá doufá, že připravovaný palestinský zákon, který zpřísní tresty, a informační kampaň zdůrazňující, že "historické památky jsou nedělitelnou součástí našeho bohatství", budou na loupení a pašování působit jako odstrašující prostředek.
Izrael mezitím odhodlaně hledá lupiče, hlídkuje ve Starém městě a snaží se dostat viníky před soud.
Uprostřed noci u jeskyní Hazan nedaleko Jeruzaléma se Asael pátravě dívá na světla vesnic, kde, jak říká, provozuje svou živnost mnoho překupníků a lupičů. "Je to dlouhý boj," říká.
Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...