Izrael a Palestince dnes dělí ještě větší propast

J e r u z a l é m, P r a h a - Zatímco americký prezident Bill Clinton přijíždí do Izraele a Gazy slavit mírovou dohodu, napětí v oblasti se nadále stupňuje. A někteří odborníci vidí budoucnost ještě černěji, protože nálada Palestinců je výbušnější než kdy jindy a pozice izraelského premiéra Benjamina Netanjahua je nejistá.
"Právě nyní se zdá, že propast mezi námi je zvlášť široká," soudí izraelský ministr vědy Silvan Šalom.
Navíc včera se objevily informace, že palestinský vůdce Jásir Arafat je vážně nemocen. "Nevím, zda mi do konce života zbývá jeden rok či dva," prohlásil Arafat před několika dny při schůzce s pracovníky Ústavu pro politiku Blízkého východu z Washingtonu.
Už delší dobu se spekuluje, že palestinský vůdce trpí Parkinsonovou nemocí a neurologickými problémy a prý by chtěl odejít do důchodu už v únoru příštího roku.
Experti se však domnívají, že v případě jeho odchodu z politické scény by mohli velmi posílit extremisté z hnutí Hamas, kteří mírové dohody s Izraelem odmítají.
Hluboký příkop mezi Izraelci a Palestinci zcela paradoxně "vyhloubila" i nadcházející návštěva amerického prezidenta Billa Clintona, který chce jejich spory urovnat. Clinton přiletí na Blízký východ v sobotu večer a kromě Izraele navštíví i nové letiště v Gaze a hodlá promluvit i k palestinské politické a intelektuální elitě v palestinském zákonodárném shromáždění.
Izraelci se domnívají, že tím de facto uznává jejich snahy o vyhlášení nezávislého státu, což Jeruzalém zatím absolutně odmítá. "Toto je nevhodná návštěva. Clinton by měl zůstat doma," prohlásil izraelský ministr zemědělství Rafael Ejtan. Přidalo se k němu i dalších osm členů kabinetu. Premiér Netanjahu reagoval lakonicky: "Jestli chce přijet, přijede, jestli nechce, nepřijede."
Ministr zahraničí Ariel Šaron však předpokládá, že návštěva vzbudí u Palestinců "falešné naděje" na pomoc ze strany Washingtonu. "Je nebezpečné, když si nyní palestinská samospráva začíná myslet, že má za sebou Spojené státy. Povede to k dalšímu násilí," dodal.
Benjamin Netanjahu včera ještě přilil olej do ohně, když v rozhovoru pro místní rozhlas řekl, že armáda musí zastavit násilné akce Palestinců "železnou pěstí".
Tento týden je přitom celý západní břeh Jordánu zmítán nepokoji. Izraelci při jejich potlačování používali slzný plyn, gumové projektily i ostré náboje.
V úterý byl po zásahu gumového projektilu zabit i synovec Saiba Arikata, šéfa palestinského vyjednávacího týmu, což vzbudilo jenom novou vlnu rozhořčení a neklidu, protože Arikat je považován za umírněného politika schopného kompromisu.
Také izraelský list Haarec nešetřil kritikou na premiéra Netanjahua: "Slovní násilí namířené na Clintona, jehož přátelský vztah vůči Izraeli nemá obdoby, jen dokresluje portrét namyšleného ministerského předsedy a vlády, která už dávno ztratila směr a vizi v důsledku politikaření a Netanjahuových snah udržet se v křesle."
Opozice proto stále častěji volá po nových volbách. To by sice přineslo na určitý čas zdržení mírového procesu, ale potom by mohla být situace jednodušší.
Americký list International Herald Tribune, který je většinou Izraeli nakloněn, šel ve svých úvahách ještě dál, když citoval jednoho člena americké vlády: "Říká se mi to těžko, ale je to pravda. Nenávidíte myšlenku, že by Palestinci mohli mít vlastní důstojnost."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video