Vlivný lobbista a podnikatel Ivo Rittig odchází z výslechu v souvislosti s

Vlivný lobbista a podnikatel Ivo Rittig odchází z výslechu v souvislosti s případem někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. (18. září 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Lobbista Rittig přijel z Monaka k výslechu, poprvé se ukázal s Rampulou

  • 60
Podnikatel žijící v Monaku se ve středu dostavil k výslechu na pražské policejní stanici v ulici Na Perštýně krátce před devátou hodinou. Poprvé ho doprovázel advokát Vlastimil Rampula, bývalý vrchní státní zástupce v Praze. Policie Rittiga podezírá z korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz, zatím proti němu ale nevznesla konkrétní obvinění.

Rittig přišel v doprovodu své obhájkyně Karolíny Babákové a současného advokáta a bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly.

Ten potvrdil zastupování Rittiga již dříve (více čtěte zde). Podle advokátky Karolíny Babákové byl Rampula přizván do týmu pro jeho rozsáhlé trestně právní zkušenosti. "Byl to můj nápad a spolupráce s ním je velmi podnětná. Jinak mezi panem Rittigem a panem Rampulou žádný vztah není," uvedla Babáková.

Rampula je nyní předmětem kritiky kvůli možnému střetu zájmů. Do kauzy je totiž zapleten také Libor Grygárek, bývalý Rampulův podřízený na státním zastupitelství. Jeho dům prohlížela policie v rámci červnové razie. "Zatím jsem v této věci žádné úkony neprováděl. Vzhledem k tomu, že nevím, jakou souvislost má pan Grygárek s panem Rittigem, nevidím ani důvod, proč bych zastupování osoby, která mě o to požádala, nemohl převzít," řekl Rampula.

Vlastimil Rampula

Rittiga nově zastupuje kromě advokátky Karolíny Babákové také Vlastimil Rampula. Ten loni v červnu skončil ve funkci vrchního státního zástupce poté, co Nejvyšší správní soud uznal kasační stížnost, kterou podal tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Rampulovi vyčítal především průtahy v některých případech, třeba při vyšetřování kauzy gripeny. (více čtěte zde)

Po středečním výslechu Rampula novinářům řekl, že jeho klient vypovídal, jak slíbil.

"Více už vám nemohu říci," dodal Rampula a klestil klientovi cestu k přistavenému audi. Tam lobbista usedl, aniž by předtím jakkoli reagoval na dotazy novinářů.

O moc sdílnější nebyl ani státní zástupce Pavel Komár. I on řekl, že Rittig vypovídal, ale další otázky odmítl s ohledem na taktiku vyšetřování. Uvedl pouze, že lobbistu zřejmě policie ještě jednou předvolá.

Podle advokáta obviněné bývalé šéfky úřadu vlády Jany Nagyové Eduarda Bruny byly schůzky Rittiga s Nagyovou jen společenské, neprobírali spolu nic, co by se týkalo projednávaného případu. Lobbista podle něj neřekl při výslechu žádnou novou, zásadní informaci.

Policie na počátku kauzy Nagyová uskutečnila u Ivo Rittiga domovní prohlídky. Lobbistu zmiňuje policejní usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. To se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu a zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců Úřadu vlády a Nečasovy manželky.

Kriminalisté se podle usnesení k oběma případům dostali, když prověřovali podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů. Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevují jména lobbisty Romana Janouška nebo Tomáše Hrdličky. Detektivové se ale zajímali také o to, zda tyto lidi nekryl bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek.

Zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v polovině června vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách kolem Nagyové - údajné politické korupce a neoprávněného sledování. Nejvyšší státní zastupitelství ale koncem července stíhání exposlanců kvůli verdiktu Nejvyššího soudu zrušilo.

V příštím týdnu chce policie vyslechnout také samotnou Nagyovou a současného šéfa vojenské tajné služby Rostislava Pilce.

,

Video