Jana Nagyová, dnes Nečasová, na sjezdu ODS v roce 2013.

Jana Nagyová, dnes Nečasová, na sjezdu ODS v roce 2013. | foto: LN - Tomáš Hájek

MF DNES: Ivo Rittig byl s Janou Nagyovou v kontaktu téměř denně

  • 416
Jana Nagyová měla jako pravá ruka premiéra k lobbistovi Ivo Rittigovi blíže, než se vědělo. MF DNES zjistila, že spolu řešili i obsazení funkcí ve státních firmách. Existuje také podezření, že Rittig zaplatil peníze rebelujícím poslancům ODS, aby "byla vláda".

Když měl vloni bývalý premiér Petr Nečas vysvětlit, proč jeho někdejší pravá ruka na Úřadu vlády a dnes manželka Jana Nagyová (nyní Nečasová) spolupracovala s kmotrem Ivo Rittigem, rozohnil se: Není to pravda. Viděli se jen párkrát. Schůzky měly společensko-zdvořilostní charakter.

Ivo, dej mu tu dvojku, ať máme vládu

Podle dozorujícího žalobce Rostislava Bajgera důkazy opatřené v kauze "trafik" pro exposlance ODS "nasvědčují tomu, že Rittig mohl poskytnout určitá finanční plnění 'rebelujícím' poslancům," napsala MF DNES.

V dokumentu, které olomoucké zastupitelství rozeslalo obviněným, je i citace "Říkaj, tak mu, Ivo, dej tu dvojku, ať máme vládu". Státní zástupce Bajger však u citace z odposlechu neuvádí, kdo je autorem věty.

Při domovní prohlídce u Ivana Fuksy, jednoho ze tří rebelujících exposlanců, policie našla 1,7 milionu korun. Jejich původ neuměl Fuksa vysvětlit, píše MF DNES s odvoláním na státního zástupce.

Právní zástupce Petra Tluchoře, dalšího z bývalých poslanců ODS, ale možnost, že by jeho klient vzal od Rittiga úplatek, považuje za scestnou.

Poslanci ODS Tluchoř, Fuksa a Marek Šnajdr se v roce 2012 vzdali poslaneckého mandátu a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních postů ve státních firmách. Stíhání exposlanců s odvoláním na poslaneckou imunitu později zrušil Nejvyšší soud, ale v případu jsou nadále obviněni například expremiér Nečas a bývalá šéfka jeho kabinetu Nečasová, dříve Nagyová.

Nyní se zdá, že nemluvil pravdu. Informace, které olomoučtí žalobci ve čtvrtek rozeslali obviněným a advokátům v kauze Nagyová, totiž dokumentují v určitém období téměř každodenní kontakt Rittiga a Nagyové.

V září až listopadu 2012, tedy v době, kdy byl ještě Petr Nečas premiérem, si vyměnili nejméně 48 textových zpráv. Domlouvali se spolu třeba o obsazování významných postů ve státní správě a firmách.

"Probíhala mezi nimi výměna informací a průběžně byla domlouvána určitá spolupráce... Týkala se i obsazování různých funkcí v orgánech státu a státem kontrolovaných subjektech, když právě v některých z nich se mělo rozhodovat o zájmových veřejných zakázkách," píše státní zástupce Rostislav Bajger v rozeslaném usnesení.

Skupina kolem Ivo Rittiga dokonce údajně na pokyn Nagyové zajišťovala i služby pro samotného předsedu vlády. "David Michal, osoba ze skupiny Ivo Rittiga, domlouvá s Janou Nagyovou předání kryptovacího (šifrovaného) telefonu pro předsedu vlády," popisuje státní zástupce zjištěné informace.

Vztah mezi Nagyovou a Rittigem měl však podle něj i jinou rovinu, a to ještě závažnější – finanční.

"Lze učinit závěr, že Ivo Rittig Janě Nagyové platil peníze a dával drahé dárky," napsal státní zástupce Bajger.

Státní zástupce toto tvrzení dokumentuje na odposleších – třeba když Roman Janoušek řekl: "... Ivo platil tu Janu, každý to věděl..." nebo z rozhovoru mezi Rittigem, jeho advokátem Davidem Michalem a právníkem Tomášem Jindrou. "To má souvislost s prachama, teď se blíží účtování..., (Jana Nagyová) říkala... máme dodat telefon pro Nečase..., ... máme teďka nosit prachy, ideálně nosit prachy, loajálně je podporovat a ještě u toho nebýt vidět a nechodit tam..." cituje státní zástupce části odposlechů.

Obhájce Jany Nečasové Eduard Bruna však popřel, že by Rittig posílal peníze jeho klientce. "Mluvil jsem s ní o tom a naše vyjádření je, že je to nesmysl," reagoval ve čtvrtek Bruna. Nagyová podle státního zástupce šifrovaně mluvila i přímo s lobbistou Romanem Janouškem či dalším pražským zákulisním hráčem Tomášem Hrdličkou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video