Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ivan David už není ministrem zdravotnictví

  21:44
- Ivan David ve čtvrtek přestal být ministrem zdravotnictví. Dopoledne po setkání s prezidentem Václavem Havlem oznámil, že rezignoval na svou funkci, a poté splnil všechny formální náležitosti a prostřednictvím premiéra zaslal svou demisi písemně prezidentovi. Ten ji odpoledne přijal.
David tvrdí, že byl k demisi donucen a že jeho odchod nemá se stavem resortu zdravotnictví nic společného. "Tlačili na mě někteří funkcionáři ČSSD, abych odešel, a tlačili také na premiéra," řekl na Pražském hradě.
Prezident před novináře nepředstoupil. "Pan prezident poděkoval panu ministrovi za jeho práci a rozloučil se s ním," řekl mluvčí Hradu Ladislav Špaček.

"Vypracoval jsem zprávu o stavu zdravotnictví, nicméně se ukázalo, že téměř nikoho nezajímá," řekl David.

DAVID, Ivan, MUDr., CSc.
narozen  24. 9. 1952
- vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK
(postgraduální studium tamtéž)
- pracoval ve II.fakultní nemocnici v Praze
- výzkumná práce na FVL UK
- výzkum ve Výzkumném ústavu psychiatrickém a v Psychiatrickém centru Praha
1990 -člen radikálního levicového sdružení Levá alternativa 
1993 - člen ČSSD
- odborný mluvčí ČSSD pro resort zdravotnictví a stínový ministr zdravotnictví
podzim 1996 - neúspěšně kandidoval v senátních volbách v Praze 11 za ČSSD
20. 6. 1998 - člen Poslanecké sněmovny
22. 7. 1998 - ministr zdravotnictví 
Špaček řekl, že prezident si zprávu prostudoval, ale vytkl ministrovi, že nezvládl komunikaci s odbornou zdravotnickou veřejností. "Nicméně práci ministra musí hodnotit jeho přímí nadřízení," poznamenal mluvčí Hradu.

David se odvolával na to, že musel čelit silným lobbistickým tlakům. "Ty skupiny byly kapitálově i politicky velmi silné," řekl, aniž je specifikoval. Prohlásil, že se stále drží hesla, že na první místě musí být pojištěnec a pacient.

Ivan David, který je zároveň poslancem, hodlá nyní aktivně pracovat v parlamentu. "Budu velmi angažovaný poslanec, budu velmi bedlivě sledovat, jak se daří plnit program vlády i program strany v tomto resortu," prohlásil.

Středeční setkání Havel - Zeman
Prezident Václav Havel ve středu po setkání s premiérem Milošem Zemanem oznámil, že ve čtvrtek přijme demisi ministra zdravotnictví Ivana Davida a pověří vedením resortu místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu. Současně také uvedl, že bude jmenovat ministra zahraničí Jana Kavana místopředsedou vlády namísto Egona Lánského, který minulý týden rezignoval.

Prezident řekl, že si na čtvrteční dopoledne pozval ministra Davida a hodlá s ním hovořit o situaci ve zdravotnictví a o míře důvěry, které se ministr těší u lékařů a veřejnosti. "Vyústí-li tato rozprava k tomu, že ve shodě s premiérem - a pokud ministr nabídne rezignaci - přijmu rezignaci, pak bych na premiérův návrh co nejdříve pověřil řízením tohoto resortu místopředsedu vlády Vladimíra Špidlu," řekl prezident po setkání s premiérem.

Uvedl, že Špidlu, který zároveň řídí ministerstvo práce a sociálních věcí, nepověří dočasně, ale že se jeho působení v čele resortu zdravotnictví je politicky domluveno pouze na krátké překlenovací období.

"Nový ministr zdravotnictví bude jmenován do dvou měsíců," pokračoval premiér Zeman. "Výběr se zúžil na dva kandidáty, jejichž jména vám samozřejmě neřeknu," dodal.

Prezident také počítá s tím, že ministra zahraničí Jana Kavana povýší na místopředsedu vlády místo Egona Lánského, který odešel minulý týden. "Pan premiér vyhověl mému námětu je ochoten předsedat vládnímu výboru pro evropskou integraci," poznamenal Havel.

Prezident kritizoval ODS
Prezident Václav Havel také kritizoval ODS - aniž ji jmenoval - za to, že neustále hovoří o vládě ČSSD jako o špatné - a přitom nechce vypovědět opoziční smlouvu, ani nehodlá vyslovit vládě nedůvěru."Když si o této vládě někdo myslí, že je špatná, tak jí má v parlamentu vyslovit nedůvěru, má roztrhat opoziční smlouvu, kterou s ní podepsal a má vytvořit ústavní situaci, která umožní vytvoření vlády nové," zdůraznil. "Mně to celé připadá divné, ujeté, nerozumím tomu," konstatoval Václav Havel.

Za co byl ministr David kritizován

Nedlouho po nástupu Davida do funkce opakovaně ministerští úředníci rozeslali některým nemocnicím chybná stanoviska, že se jejich ortopedická oddělení ruší.
Vrchní ředitelce Davidova kabinetu Soně Pivoňkové   ministerstvo zaplatilo manažerský kurs za 8000 dolarů (přibližně 272.000 korun).
Loni v listopadu odvolal z funkce bývalou ministryni zdravotnictví Zuzanu Roithovou z funkce ředitelky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
S  prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem se neshodli v otázce zdravotnických platů a spoluúčasti pacienta. Situace dospěla k tomu, že Rath opakovaně, vyzval premiéra Zemana, aby Davida odvolal z funkce pro neschopnost.
Letos na jaře se snesla na Davidovu hlavu kritika za pomalé a nedůsledné řešení kauzy takzvaných ostravských transplantací. Ministr tvrdil, že jde o vyřizování osobních účtů, prokázalo se však vážné pochybení lékařů.
Vedení Horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí v létě obvinilo ministra Davida ze spoluodpovědnosti za smrt dvou pacientů. Ačkoli odborná komise v srpnu Davida očistila, zástupci nemocnice její verdikt odmítli.
Poslanecká sněmovna v červnu vyslovila  zásadní nespokojenost s Davidovou prací. Jedním z důvodů bylo, že ministr neřeší kauzu transplantací prováděných v ostravské fakultní nemocnici, kterou ministerstvo zdravotnictví řídí.
David  prohrál u Obvodního soudu pro Prahu 2 spor s bruntálskou nemocnicí. Soud uznal nárok nemocnice na 30 tisíc korun odškodného za Davidův výrok, který zpochybnil regulérnost hospodaření nemocnice za jejího bývalého vedení.
Odboráři Všeobecné zdravotní pojišťovny se v září rozhodli ministra žalovat, protože prý poškodil pověst pojišťovny a jejích zaměstnanců. Odboráři poukazují na Davidův výrok uveřejněný 6. září v deníku Mladá fronta Dnes: "Já trvám na tom, že oni kradou a zákon jim to umožňuje." Ministr podle odborářů hovořil o zaměstnancích pojišťovny jako o zlodějích i přes upozornění, že se neadresnými výroky dotýká všech zaměstnanců.

Ministr David při setkání s prezidentem republiky.

David před novináři.

Poslední tisková konference ministra Davida.

Autor:


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.