Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Italským novinářům hrozí náhubek, varují evropští vydavatelé tisku

  • 2
Italským novinářům hrozí podobný náhubkový zákon, jaký nedávno začal platit v Česku. Na švédské předsednictví EU se proto obrátili vydavatelé novin z Evropské asociace, italského svazu i Češi, kteří mají obavu o budoucnost svobody slova na starém kontinentě. Návrh italské vlády znepokojil i tamní soudce.

Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA), Unie vydavatelů ČR a italský vydavatelský svaz zaslaly dopis švédské ministryni kultury Leně Adelsohn Liljerothové. Popisují v něm obavy z náhubkového zákona, který začátkem letošního roku předložila italská vláda. 

"Obracíme se na Vás, neboť se obáváme dalších kroků proti svobodě tisku, s nimiž by mohly podobným způsobem přijít vlády dalších zemí. Máme veliké obavy, že bychom záhy mohli být svědky podobných problémů po celé Evropě, kdy by se jedna země stala příkladem pro ostatní," píší vydavatelé nynější šéfce kultury v EU. Připomínají, že Itálii hrozí situace, která v dubnu nastala v Česku.

Novináři z Apeninského poloostrova nebudou moct podle návrhu tamních ministrů zveřejňovat policejní odposlechy, zprávy o soudním procesu by mohly vycházet ve značně osekaném rozsahu a až poté, co se s jejich obsahem seznámí obvinění a jejich advokáti.

Jako bývalá novinářka nám musíte rozumět

Vydavatelé argumentují tím, že zákaz by mohl mít "vážné důsledky pro žurnalistiku, zejména pak žurnalistiku investigativní". Italským žurnalistům hrozí za porušení zákona až měsíc vězení nebo pokuta pět tisíc eur. Vydavatelům italští ministři navrhují exemplární tresty až do výše půl milionu eur.

Autoři listu apelují na novinářskou minulost Leny Adelsohn Liljerothové a žádají političku o osobní schůzku, kde by jí k problematice řekli další podrobnosti. Upozorňují ji také na zvláštní internetovou stránku k náhubkovému zákonu www.prisonforjournalists.com.

"Jak díky své novinářské zkušenosti jistě uznáte, zveřejňování informací ze zdrojů, které národní úřady pokládají za "tajné", by měla být věnována velice bedlivá pozornost. Právo novinářů zveřejňovat informace, jež jsou ve veřejném zájmu, by v Evropě mělo být lépe chráněno," píší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue