Po obětech zemětřesení pátrají záchranáři. Šance na přežití lidí pod sutinami se zmenšuje každou vteřinou.

Po obětech zemětřesení pátrají záchranáři. Šance na přežití lidí pod sutinami se zmenšuje každou vteřinou. | foto: Reuters

Italský vědec se snažil varovat před zemětřesením, úřady ho umlčely

  • 69
Italský vědec Giampaolo Giuliani na základě výzkumu úniku radonu už týdny před tragédií upozorňoval úřady, že oblasti kolem města Aquila hrozí zemětřesení obrovských rozměrů. Někdo ho udal na policii kvůli šíření poplašné zprávy a úřady ho donutily stáhnout z internetu všechna zjištění.

Jeho předpovědi se však vyplnily. Otřesy nepřekvapily ani další odborníky.

První zemětřesení zaznamenali obyvatelé oblasti Abruzzi už v polovině ledna. Menší otřesy se pak opakovaly až do dnešního dne, kdy přišel ten největší, který dosahoval síly kolem šesti stupňů Richterovy škály a zabil více než sto lidí.

ZEMĚTŘESENÍ V ITÁLII

Vše o tragédii v oblasti kolem města Aquila čtěte zde

Italský vědec Giampaolo Giuliani z italského institutu nukleární fyziky v Gran Sassow zaznamenal v oblasti větší koncentraci radonu a začal místní úřady upozorňovat na hrozící nebezpečí už před několika týdny, píše britský server Timesonline.

Vědec žádá od úřadů omluvu

Před měsícem vyrazila do oblasti auta s tlampači, která upozorňovala místní obyvatele, aby se z nebezpečné oblasti evakuovali. Vědce pak někdo udal na policii za šíření poplašné zprávy a úřady ho donutily stáhnou z internetu všechna zjištění.

ZEMĚTŘESENÍ V ČÍSLECH

Dnešnímu zemětřesení, které mělo sílu 5,8 stupňů Richterovy škály, předcházelo několik nočních otřesů o síle až 4,6 stupně. Zemětřesení bylo podle civilní ochrany v hloubce asi pěti kilometrů pod Aquilou a jeho epicentrum leželo asi 85 kilometrů severovýchodně od Říma. Tam bylo otřesy také cítit. Řím bývá přitom zřídka postižen seizmickou aktivitou.

Jediný důkaz o jeho varování zbyl na videoserveru YouTube (v italštině). Na vědcova slova nakonec došlo a Giuliani nyní očekává od úřadů omluvu.

Enzo Boschi z italského Národního geofyzikálního ústavu Giulianiho předpovědi odmítá. "Po zemětřesení se vždy objeví někdo, kdo tvrdí, že je předpovídal," říká Boschi. "Z toho, co víme, toto zemětřesení nikdo přesně nepředpověděl. Zemětřesení není možné předpovídat," dodal podle britského serveru Timesonline.

Na rozdíl od obyvatel v kraji Abruzzi odborníci zemětřesením zaskočení nejsou. Oblast leží uvnitř středomořského regionu, pro nějž jsou výrazné tektonické pohyby typické. Region se navíc otřásal už v minulosti. Velké zemětřesení podle italského tisku v oblasti zaznamenali naposledy v březnu.

"Celý tento region středu Itálie až ke Kalábrii na jihu je protkán mnoha zlomy, které způsobují, že se jedna část terénu vůči druhé propadá," říká Robert Lacassin z fyzikálního ústavu pro výzkum Země v Paříži.

Podle něj oblast zapadá do systému západního Středomoří, jehož okraje jsou seizmické, stejně jako je tomu na severu Afriky, v Alpách, ve Španělsku anebo na jihu Francie.

"Není to žádné velké překvapení, že k zemětřesení takové intenzity došlo na Apeninách. Není příliš vzdáleno otřesům o síle sedmi stupňů Richterovy škály, které v roce 1915 zabily 30 tisíc lidí," připomíná pro agenturu ČTK Roger Musson z britského geofyzikálního ústavu v Edinburghu.

Apeninský poloostrov podle Mustaphy Megraouiho z fyzikálního ústavu ve Štrasburku tvoří okraj tektonické desky. Stejný okraj prochází severní Afrikou, Sicílií a Kalábrií a stoupá vzhůru podél Apenin.

K velkým zemětřesením v této oblasti došlo hlavně v roce 1980 v Neapoli a v roce 1997 v Umbrii, kde bylo poškozeno množství památek, včetně proslulé baziliky svatého Františka v Assisi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video