Papež Benedikt XVI. odchází po své poslední audienci ve Vatikánu (27. února 2013) | foto: AP

Jste jako kapitán Concordie, prohlásil farář a zapálil papežovu fotku

  • 230
Jeden z italských farářů vzbudil pořádnou vlnu nevole po tom, co na jedné z bohoslužeb zapálil fotografii s emeritním papežem Benediktem XVI. a následně ho přirovnal k Francesku Schettinovi, kapitánovi nechvalně proslulé lodi Costa Concordia. Zástupci církve výroky faráře odsoudili.

Otec Andrea Maggi si svým neuváženým činem nadělal mezi církevními hodnostáři mnoho nepřátel. Na své bohoslužbě v rukách dlouho držel fotografii odstoupivšího papeže Benedikta XVI., následně přistoupil k jedné ze svící a fotografii zapálil. Celé vystoupení završil proslovem, ve kterém rezignaci papeže přirovnává k činům Franceska Schettina, jenž zbaběle opustil havarovanou zaoceánskou loď Costa Concordia (o potopení Concordie čtěte zde).

"Jestli je mi líto, že jsem papežovu fotku spálil? Ne, není. Zachoval se jako Schettino, prostě opustil svou loď," prohlásil sedmašedesátiletý Maggi, který slouží na severu Itálie ve městečku Castel Vittorio. Papež měl podle Maggia zůstat ve funkci až do smrti, a být tak "skutečným základním kamenem církve".

"Pokud tuhle práci nechtěl, neměl ji před osmi lety přijímat," cituje rozzlobeného faráře server Daily Telegraph.

Kontroverzní výroky nemohly zůstat bez odezvy. Do prostořekého faráře se už pustili jeho kolegové z okolních měst. Alberto Maria Careggio označil výrok Maggia za ohavný a zbytečně ofenzivní. "Maggi by si měl hledět svého," prohlásil Careggio.

Církev okamžitě po oznámení odstoupení papeže Benedikta XVI. z funkce uváděla, že se jedná o noblesní gesto. Našly se však i takové hlasy, které papežovu rezignaci kritizovaly. Například australský kardinál George Pell, nejvyšší představitel římskokatolické církve ve své zemi, odstupujícímu Benediktovi XVI. vyčetl, že svým krokem církev destabilizoval a že tím zkomplikoval postavení jeho budoucího nástupce (o Pellově výroku čtěte zde).

Kardinálové ve Vatikánu projednávají termín konkláve

Ve Vatikánu se v pondělí sešlo vůbec první shromáždění kardinálů, kteří v současné době řídí katolickou církev. Úkolem takzvané generální kongregace je stanovení termínu, kdy započne konkláve. Na něm sbor kardinálů mladších 80 let zvolí nástupce papeže. Kongregace se účastní také dva čeští kardinálové - Dominik Duka a Miloslav Vlk. Volit ale bude pouze Duka, který splňuje  věkový limit.

Jednání kardinálů se odehrává za zavřenými dveřmi, dokonce i tlumočníci museli před jednáním podepsat slib mlčení. Pondělní slavnostní chvíli se podařilo narušit jen vtipálkovi z Austrálie. Ten se na malou chvíli dokázal vmísit do davu přijíždějících kardinálů v převleku za biskupa. Ochranka ho však za několik sekund odhalila a vyvedla za brány Vatikánu.

Mluvčí Vatikánu v odpoledních hodinách s předstihem uvedl, že o termínu konkláve se zcela jistě nerozhodne během pondělí. Ke stanovení termínu konkláve je totiž potřeba přítomnost všech 115 volitelů, z tohoto počtu však do Říma dosud nedorazila asi desítka. Jednání kardinálů tak budou pokračovat i v následujících dnech.

Na aktuálně probíhající kongregaci se probírají veškeré detaily konkláve. Mimo samotného termínu se například řeší, kdy se pro veřejnost uzavře Sixtinská kaple. Kardinálové projednávají také ubytování účastníků a celou řadu dalších podrobností. Jednání konkláve je přísně tajné a kardinálové by celou dobu měli strávit v izolaci od okolního světa (více o průběhu konkláve čtěte zde).

Podívejte se, jak probíhala poslední audience papeže Benedikta XVI.

27. února 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue