Střední Itálii zasáhlo zemětřesení, nejhorší důsledky utrpělo město Aquila. (6. dubna 2009)

Střední Itálii zasáhlo zemětřesení, nejhorší důsledky utrpělo město Aquila. (6. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

Italské zemětřesení cítily i české přístroje

  • 2
Ničivé zemětřesení ve střední Itálii pořádně rozkmitalo linku na seizmografech i v západních Čechách. Otřesy, které v 1300 kilometrů vzdálené Aquile dosáhly 6 stupňů Richterovy škály, zabily více než sto lidí a zničily město, zaznamenaly velmi citlivé přístroje v Novém Kostele na Chebsku jako zemětřesení o síle asi 1,5 Richtera.

"A to je málo, to tady těžko někdo mohl pocítit. To by musel být extrémně vnímavý člověk. Ale vyloučit se to nedá," řekl Jan Šílený z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Podle něho je běžné, že zdejší přístroje zachytí i dozvuky vzdálených otřesů. Dnes ráno třeba zapsaly silné zemětřesení z Kurilských ostrovů, které dosáhlo přibližně sedmého stupně Richtera.

"A to už je dost velká rána. Jenže na Kurilách to není nic neobvyklého. Na rozdíl od silného zemětřesení v Itálii, které zasáhlo obydlenou oblast a mělo zvýšené účinky kvůli tomu, že jeho ohnisko nebylo příliš hluboko pod zemí."
 
Chebsko je známé slabými otřesy, které čas od času vrcholí citelným zemětřesením. Epicentrum se většinou nachází pod obcí Nový Kostel. Poslední větší zemětřesení tu děsilo obyvatele několik týdnů vloni na podzim. Nejsilnější bylo 10. a 14. října - pokaždé 3,7 stupně Richterovy škály.
 
Vědci na seizmografech lehce rozeznají, kdy přístroj zaznamenává místní zemětřesení a kdy se jedná o dozvuky otřesů vzdálených tisíce kilometrů. Ten vzdálenější je zapsán jako mnohem delší.

"Je to dané tím, že z ohniska běží různými rychlostmi několik typů seizmických vln. Pomalejší přicházejí později a zápis zemětřesení je dlouhý," vysvětlil Jan Šílený.

Pro Chebsko jsou typické zemětřesné roje, kdy se spousta slabších otřesů odehrává několik týdnů. Lidé tu vloni v říjnu slyšeli silný hukot, řinčely skleničky, hýbaly se skříně, sem tam spadla taška ze střechy.

"Všechno se silně chvělo. Měli jsme strach. Praskliny ve zdech se zvětšily," popsal tehdy události Rudolf Kovařík z nedaleké Šindelové." "Někdy v polovině listopadu to ale ustalo," potvrdil Jan Šílený z geofyzikálního ústavu.
 
Seizmologové pátrají po příčině chvění země na Chebsku. Pomoci by mohly drahé hlubinné vrty s citlivými přístroji. Připravují projekt, aby mohli žádat o dotace. V první fázi by chtěli vyhloubit tři asi osm set až tisíc metrů hluboké vrty.

"V každém by byly dva seizmometry a čidla, která by registrovala teplotu, koncentraci oxidu uhličitého, z vrtů bychom mohli pravidelně odebírat i vzorky vody na geochemické rozbory," vysvětlil Aleš Špičák z geofyzikálního ústavu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video