Romano Prodi ohlásil vítězství italské levice v parlamentních volbách. Pravice to zpochybňuje. | foto: Reuters

Italská levice ovládne Sněmovnu i Senát

  • 55
Lídr italské levice Romano Prodi ohlásil v úterý nad ránem vítězství v parlamentních volbách. Podle oficiálních výsledků zvítězil s velmi těsným náskokem necelé desetiny procenta. Dosavadní premiér Silvio Berlusconi výsledek zpochybnil a žádá důkladné přepočítání hlasů.

Prodiho koalice získala 49,81 procenta hlasů, zatímco uskupení pravého středu v čele s dosavadním premiérem Silviem Berlusconim 49,74 procenta. Tyto výsledky jsou oficiální a konečné, potvrdilo je italské ministerstvo vnitra.

Těsnou většinu získala levice také v italském Senátu. Prodiho lidé obsadí 158 křesel, na opozici jich zbylo 156. Sečtení všech hlasů trvalo dlouhých 28 hodin.

"Zvítězili jsme," oznámil Romano Prodi davu stoupenců koalice levého středu, kteří zaplnili náměstí v centru Říma. Podle oficiálních konečných výsledků to bylo vítězství velmi těsné.

Prodi přislíbil lidem kabinet, který bude kvalitní politicky i odborně. "Bude to vláda pro všechny Italy, i pro ty, kteří pro mne nehlasovali," řekl Prodi. Vyjádřil naději, že finanční trhy a mezinárodní společenství přijmou novou vládu příznivě. V zahraniční politice se pak chce zaměřit prioritně na Evropu a se Spojenými státy chce vést konstruktivní vztahy.

"To je nepřijatelné. Co to je? Převrat? Připomíná mi to Jižní Ameriku. Sám vyhlásit vítězství odporuje ústavě," řekl dosavadní ministr průmyslu Claudio Scajola, člen Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie (FI).

Bitva o 25 tisíc hlasů
Pravice výsledek zpochybňuje a žádá přísné překontrolování hlasovacích lístků. Podle některých analytiků by se tak v Itálii mohla opakovat situace podobná americkým volbám z roku 2000, které skončily handrkováním o hlasy voličů na Floridě.

S výsledky italských parlamentních voleb by mohly zamíchat desítky tisíc hlasů, které byly označeny za neplatné. Podle ministerstva vnitra se to týká přibližně 83 tisíc volebních lístků, z toho 43 tisíc pro dolní komoru parlamentu.

Pokud by je kasační soud uznal platnými, pak by ještě mohly zvrátit výsledek. Rozdíl mezi koalicí levého středu Romana Prodiho a pravicovým uskupením dosavadního premiéra Silvia Berlusconiho je pouhých 25 224 hlasů.

Berlusconi také tvrdil, že volby provázely neregulérnosti, a to prý zejména při hlasování v zahraničí. Zástupci koalice levého středu výroky Berlusconiho o volebních podvodech ostře kritizovali a vyzvali ho, aby uznal výsledky na základě volebního zákona, který sám prosadil.

Uspokojení nad regulérním a klidným průběhem voleb naopak vyjádřil italský
prezident Carlo Azeglio Ciampi. "Vysoká účast při hlasování je novým důkazem demokratické zralost a smyslu pro občanskou povinnost," řekl.

Podle nových volebních pravidel získá vítěz parlamentních voleb i přes těsné vítězství většinu křesel. Prodiho koalici tak bude patřit 55 procent křesel v Poslanecké sněmovně, to znamená 340 poslanců z celkového počtu 630.

Při tak těsných výsledcích ale analytici pochybují o tom, že se mu podaří realizovat reformy, zejména ekonomické, které země naléhavě potřebuje.

Berlusconi by šel do koalice
Berlusconi v úterý nevyloučil vytvoření "velké koalice" po vzoru Německa, kdy společně do vlády šli křesťanští a sociální demokraté. Prohlásil, že by to byl sice ponižující, ale zároveň realistický čin.

Prodi nicméně dal najevo, že levice bude vládnout sama, a Berlusconiho návrh vyloučil.

K předpokládanému vítězství koalice levého středu v italských parlamentních volbách blahopřáli Prodimu zástupci Evropské unie a také představitelé Francie a Lucemburska. Za dobrou naději pro Evropu to označil předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Kdo je Romano Prodi

Romano Prodi se narodil 9. srpna 1939 v italském Scandianu. Významný evropský politik vystudoval Katolickou univerzitu v Miláně, ale i ekonomii na Boloňské univerzitě.

Do vrcholné politiky poprvé nahlédl v polovině 70. let minulého století. Stačilo pouhých pár let a Prodi se v roce 1978 stal poprvé členem vlády, když v kabinetu premiéra Giulia Andreottiho zaujal post ministra průmyslu.

Osmnáct let poté se sám usadil do čela italské vlády. V roce 1996 vyhrál parlamentní volby, ale jeho kabinet se u moci udržel pouhé dva roky. Rozpad vlády zapříčinili komunisté, kteří kvůli neshodám odmítli další spolupráci.

Pro Prodiho následovala plodná léta v Bruselu, kde v období od roku 1999 do 2004 stál v čele Evropské komise.

Romano Prodi je od roku 1969 ženatý. S manželkou Flavií mají dva syny. Rodina žije v Boloni.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video