Italský premiér Silvio Berlusconi

Italský premiér Silvio Berlusconi | foto: AP

Italové odmítli v referendu jádro i částečnou imunitu Berlusconiho

  • 137
Italové se ve všelidovém hlasování vyslovili proti návratu k jaderné energii, privatizaci vodních zdrojů i částečné trestní imunitě pro předsedu vlády a ministry. Předběžné výsledky referenda, kterého se zúčastnilo 57 procent Italů, jsou pro premiéra Berlusconiho debaklem.

Silvio Berlusconi, pro něhož bylo referendum dalším testem po nedávném nezdaru v komunálních volbách, porážku uznal. Tři měsíce po havárii fukušimské jaderné elektrárny v Japonsku Italové řekli kategorické ne návratu k jaderné energii.

Program výstavby jaderných elektráren, který byl schválen před třemi lety, byl pozastaven právě v souvislosti s Fukušimou. Berlusconi však doufal, že se země k jádru časem vrátí. Nyní se proti jaderné energii vyslovilo podle předběžných výsledků 94,4 procenta voličů.

Referendum může znamenat konec Berlusconiho

Výsledky referenda, v nichž Italové drtivou většinou - více než 90 procenty hlasů - odmítli zákony schválené Berlusconiho vládou, zasadily velkou ránu premiérovi, který je pod silným tlakem opozice. Ta doufá, že nyní ještě naléhavěji vyvstane otázka Berlusconiho demise. Hlasování se zúčastnil nezvykle vysoký počet obyvatel - 57 procent. Nutné kvórum pro uznání platnosti referend bylo 51 procent zapsaných voličů. Je to poprvé od roku 1995, kdy bylo při podobných hlasováních takové účasti dosaženo.

Autor: ČTK

Jejich "ne" znamená definitivní zastavení projektu Berlusconiho vlády, podle něhož se měly v roce 2014 začít stavět elektrárny a do provozu měly být uvedeny v roce 2020. "Budeme muset říct sbohem jaderným elektrárnám a orientovat se silně na obnovitelné energie," uvedl šéf italské vlády.

Berlusconi burcoval stoupence, aby k referendu nešli

Berlusconi se stejně jako mnozí jeho stoupenci hlasování neúčastnil a k témuž marně vyzýval i občany. Ve dvou referendech týkajících se vody se Italové vyslovili jednak pro zrušení zákona, podle něhož je voda pokládána za zboží, a jednak pro zrušení zákonné normy, která by umožňovala, aby se na prodeji vody vydělávalo.

Ve čtvrtém referendu Italové dali zelenou zrušení zákona, jenž umožňoval premiérovi a dalším činitelům neúčastnit se kvůli pracovní zaneprázdněnosti soudů, které se jich týkají. Podle jednoho z iniciátorů referenda Antonia di Pietra Italové svými hlasy obnovili "svatý princip", podle něhož zákon platí stejně pro všechny.

Hlasování nemohlo přijít v horším čase pro čtyřiasedmdesátiletého premiéra, který je obžalován v několika procesech. Největší pozornost vzbuzuje ten, jenž se týká jeho údajného sexu s nezletilou tanečnicí. Berlusconi se už roky vyhýbá soudním síním.

Italové po skončení hlasování slavili v ulicích nejen jeho výsledky, ale také obrovskou účast, která podle nich znamená, že se Italové probudili a nakonec vzali osud do svých rukou. Podle některých to znamená i začátek konce Berlusconiho.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video