Italské úřady našly v českých termoskách z Tescomy rakovinotvorný azbest. | foto: Tescoma.cz

Italové objevili v českých termoskách azbest

  • 81
Italské úřady zakázaly prodej devíti druhů termosek zlínské firmy Tescoma. Laboratorní testy totiž prokázaly, že obsahují rakovinotvorný azbest. Životu nebezpečná látka se v Evropské unii prakticky nesmí používat. Vedení Tescomy tvrdí, že je zákaz nesmyslný.

Laboratorní testy prokázaly rakovinotvorný azbest ve formě takzvaného krocidolitu i chrysotilu. Na výskyt vláken modrého a bílého azbestu v termoskách upozornil varovný systém RAPEX.

Vedení Tescomy se domnívá, že se termosky dostaly na seznam nebezpečných výrobků omylem. "Podle vyjádření italských úřadů teoretické riziko hrozí pouze při rozbití skleněné vložky vdechnutím zakázané látky, což považujeme za nereálné a absurdní," sdělil iDNES.cz jednatel firmy Petr Chmela.

"Do vyřešení situace jsme se rozhodli tyto druhy stáhnout z prodeje a dát je k posouzení," doplnil vedoucí řízení jakosti Ladislav Vaculík.

Technologický postup, při němž se používá i nepatrné množství azbestu, podle něj používá většina evropských výrobců termosek.

Směrnice Evropské unie ale výslovně zakazuje používat azbestová vlákna a výrobky, do nichž byla přidána záměrně. V Česku se smí azbest používat jen při výzkumu, uvedl Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika ze Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ).

Azbest způsobuje rakovinová onemocnění, například rakovinu plic.

"Pokud se potvrdí, že se v České republice skutečně vyráběly termosky obsahující rakovinotvorný azbest, mohlo dojít k závažnému porušení české i evropské legislativy," domnívá se Šuta. Plzeňská pobočka STUŽ se obrátila na státní orgány s žádostí o prošetření tohoto případu.

Zprávu o závadných výrobcích už mají k dispozici i inspektoři České obchodní inspekce. "Začali jsme s prověřováním informace, spolu s hygieniky termosky zkontrolujeme," řekla mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

"Azbest je natolik nebezpečný, že Evropská unie postupně zaváděla jeho regulaci již od 80. let minulého století. Kvůli nebezpečnému azbestu dokonce byla v roce 1991 na více než deset let uzavřena i budova Evropské komise - Berlaymont," připomíná Šuta.

Tescoma měla se svými výrobky problémy už v minulosti. Ministerstvo zdravotnictví před rokem a půl varovalo před používáním některých silikonových pečicích forem tohoto výrobce. Podle testů obsahovaly olovo, které může být pro lidský organismus jedovaté. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video