Italský premiér Silvio Berlusconi

Italský premiér Silvio Berlusconi | foto: AP

Itálie přijala reformní zákony. Berlusconi rezignoval, jak slíbil

  • 228
Dolní komora italského parlamentu schválila reformní zákony, které kvůli zadlužení země požadovala Evropská unie. Italský premiér Silvio Berlusconi rezignoval, odchod totiž podmínil právě schválením zákonů. Rezignací umožní vytvořit vládu národní jednoty.

Poslanci otevřeli debatu ve 13:30 hod., zákony přijali krátce před šestou. Silvio Berlusconi, který odhlasováním reforem podmínil svou rezignaci, již ráno svolal na šestou večer mimořádnou schůzku vlády. Hned po ní složil funkci do rukou prezidenta Giorgia Napolitana, který ji přijal.

Očekávaný sobotní odchod 75letého Berlusconiho, který hluboce poznamenal italskou politiku v posledních 17 letech, označují místní i zahraniční komentáře za velkou událost. Berlusconi sám sebe prohlašuje za nejlepšího premiéra novodobé italské historie. Mnoho italských politiků a obyvatel však tohoto tiskového magnáta obviňuje, že svou politikou i chováním podkopal důvěryhodnost země.

Předpokládá se, že novým premiérem se z pověření prezidenta Napolitana stane 68letý bývalý eurokomisař Mario Monti, se kterým Berlusconi v sobotu poobědval.

Nová vláda bude známa do pondělního odpoledne

Podle Reuters by nová vláda měla být oznámena v neděli večer, nejpozději v pondělí dopoledne. Jednání politických stran o sestavení vlády ale provázejí spory, především kvůli obstrukcím dosavadních členů koalice z řad nacionalistické Ligy severu a Berlusconiho pravicové strany Lid svobody.

"Dnes padá opona nad dlouhou a bolestivou stránkou našich dějin," prohlásil Dario Franceschini z hlavní opoziční formace, levicové Demokratické strany, která má vstoupit do nové koaliční vlády nazývané "kabinetem záchrany". 

"Za všechno zlato světa nebudu nikdy součástí vlády, ve které budou představitelé levice," prohlásil dosavadní ministr obrany Ignazio La Russa.

Naopak Berlusconi dnes vyjádřil Montimu a jeho případné vládě podporu a dal najevo přesvědčení, že jeho strana udělá nakonec totéž. Podle agentury Reuters vyvrcholí jednání politických stran v neděli.

Prezident vyzval místní politiky, aby dali přednost národním zájmům před svými partajními a místními ambicemi. "Všechny politické síly se musejí chovat zodpovědně," prohlásil Napolitano, jehož země zažívá hlubokou ekonomickou a finanční krizi a je pod silným tlakem zahraničních partnerů, aby přijala potřebná opatření.

Reformy v sobotu odhlasovala dolní komora parlamentu, horní komora tak učinila již v pátek. Zákonodárci tak otevřeli cestu k vytvoření vlády "národní jednoty", která má realizovat schválený program hlubokých reforem, které zasahují důchodový systém, pracovní právo a celou státní správu a mají vrátit důvěru v italskou ekonomiku.

Americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy a šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová uvítali poslední vývoj v Itálii a vyjádřili naději, že nová vláda bude vytvořena brzy. Především Lagardeová přitom již vyslovila podporu předpokládanému novému italskému premiérovi Montimu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video