Itálie podporuje brzký vstup Česka do EU

Předsedové vlád Itálie Giuliano Amato a České republiky Miloš Zeman soudí, že by Česká republika měla vstoupit do evropského společenství co nejdříve. "Shodli jsme se v hodnocení Evropské unie i na nastávajícím vstupu České republiky do EU v době co nejkratší," řekl novinářům v Římě po setkání s českým protějškem Amato. Italský premiér se zmínil o 1. lednu 2003, k němuž chce být Česko připraveno na vstup do EU, jako o termínu, který je k přijetí možný.


Zeman k tomu dodal, že si váží postoje Itálie, která podporuje vstup republiky do EU jako plnohodnotného člena. To podle něj vyžaduje perfektní přípravu.  "Je to odpovědnost, kterou z nás nikdo nemůže sejmout," zdůraznil Zeman.

Oba politikové rovněž shodně odmítli teorii velkého třesku, podle níž by měla najednou vstoupit do EU většina kandidátských zemí, avšak v pozdějším termínu. Odpor proti velkému třesku je podle Zemana odporem proti odkladu přijetí lépe připravených zemí.

"Dřívější přijetí těch států, které budou připraveny rychleji, by bylo spravedlivější," řekl k tomu Amato a  poznamenal, že institucionální podmínky pro rozšiřování unie by měla připravit Mezivládní konference EU ve francouzské Nice.

O vztazích mezi Českem a Itálií se dá podle Amata hovořit u těstovin
Na bilaterální vztahy mezi Itálií a ČR se podle předsedy italské vlády ještě nedostalo. Jak však poznamenal, tyto vztahy jsou tak dobré, že o nich mohou česká a italská delegace hovořit "nad talířem těstovin".

Oficiální návštěva Itálie a pobyt ve Vatikánu, které český premiér zahájil v neděli 22. října, jsou především pokračováním dialogu o evropské integraci a o její bezpečnostní dimenzi.

Zemanova cesta na Apeninský poloostrov má také přispět ke zvýšení aktivit italských investorů v České republice.

Zájem Italů o investice stoupá
Zájem Italů o investice v České republice podle premiéra Miloše Zemana stoupá. Italští podnikatelé chtějí investovat v energetice, italská banka Unicredito privatizovat zbytek bankovního sektoru, řekl Zeman v Římě po setkání se svým italským protějškem Giuliem Amatem. Podotkl, že se o úmyslu Unicredito účastnit se privatizace v ČR zmínil při společném obědě i Amato.

O privatizaci české energetiky se podle Zemana zajímají dvě italské energetické společnosti ENI a Edison. "Takže bude bratrovražedná konkurence i mezi italskými investory," žertoval viditelně spokojený Zeman. Zmínil ještě, že italská společnost Candi chce zahájit v ČR stavbu nového závodu na výrobu "bílého zboží" (ledniček).

Zeman, kterého rovněž přijal italský prezident Carlo Azeglio Czampi, řekl, že o investicích hovořil především s premiérem, zatímco s hlavou Italské republiky mluvili o podpoře Itálie ČR při vstupu do Evropské unie a o situaci na Balkáně.

O úspěších při získávání Italů pro investice v ČR hovořil i generální ředitel agentury pro zahraniční investice CzechInvestu Martin Jahn. Firma Radici Group podle něj podala například písemnou žádost o investiční pobídky pro expanzi svého závodu na výrobu textilních vláken v Podbořanech na Žatecku. Jde podle něj o investici větší než 200 milionů korun, která by měla přinést práci 60 až 70 lidem v kraji s vysokou nezaměstnaností, dodal.

V běhu jsou podle něj rovněž jednání s firmami vyrábějícími automobilové komponenty. Jedna z italských firem projevila zájem o nákup ČKD Blansko, firmy, která je nyní v konkursu. Střední italské firmy mají zájem především o vstup do podniků s českými partnery, dodal. Italská firma Triton podle Jahna již zakoupila areál v Příbrami, kde chce provozovat velké lobbistické centrum. Lobbistické operace pro italské společnosti, které vyvážejí zboží do ČR, by zaměstnaly dalších několik set českých lidí, uzavřel šéf CzechInvestu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video