Africké ženy čekají na odvoz z ostrova Lampedusa na Sicílii, kde budou...

Africké ženy čekají na odvoz z ostrova Lampedusa na Sicílii, kde budou přemístěny do jiných táborů pro imigranty (7. října 2013) | foto: AP

Itálie dala utonulým Afričanům občanství. Ti, co přežili, mají smůlu

  • 135
Itálie zůstává v šoku. Středozemní moře vydává další a další mrtvé z vraku lodi, která se minulý čtvrtek potopila u ostrova Lampedusa a politici v Římě začínají volat po tom, aby se přísné imigrační zákony přijaté minulou vládou zmírnily.

V pondělí záchranáři u Lampedusy vytáhli z moře celkem sedmnáct těl a oficiální počet obětí neštěstí se tak vyšplhal na 211. Na lodi se ale plavilo podle agentury ANSA 518 lidí, přičemž nehodu jich přežilo jen 155. Přes 150 těl se tak stále nachází v moři.

Záchranáři dosud vyprošťovali těla z okolí lodi a z jejího můstku, nyní se musí dostat do nákladového prostoru. Trosky leží na dně moře v hloubce asi 47 metrů. Na lodi, která vyplula z libyjské Misuráty, byli hlavně Eritrejci a Somálci.

Italský premiér Enrico Letta v pátek oznámil, že všichni běženci, kteří během tragédie přišli o život, získávají s okamžitou platností italské občanství. Šťastlivci, kteří tragédii přežili, ovšem nadále zůstávají ve svízelné situaci. Podle zákona přijatého minulou středopravicovou vládou jim jako "nezákonným imigrantům" hrozí pokuta va výši až 5 000 euro (asi 125 000 korun).

V neděli přeplněné azylové tábory na ostrově navštívila italská ministryně pro integraci Cécile Kyengová a slíbila, že se zasadí o změnu imigračního zákona. "Pravidla se musí změnit. Nemůžeme imigraci řešit jen represí, potřebujeme ji do jisté míry přijmout," prohlásila podle webu EUobserver první černošská ministryně v dějinách Itálie a slíbila, že kapacitu italských imigračních center ztrojnásobí na 24 000 míst.

"Chytali jsme se mrtvých těl"

Evropská i světová média nadále přinášejí děsivá svědectví o jedné z největších lodních katastrof v Středozemním moři posledních let. Například třicetiletý Germani Nagassi říká, že na to, co viděl, nikdy nezapomene.

"Pět hodin jsme plavali v moři. Abychom se ve vodě udrželi, používali jsme mrtvá těla druhých lidí. Není nic horšího. Bylo tam mnoho dětí, matka se čtyřmi dětmi, matka s kojencem, všichni ztraceni v moři. Hluboce mě to zasáhlo, cítím se hrozně," popsal Nagassi, jehož cituje zpravodajská televize CNN.

Italská pobřežní stráž se již stala terčem kritiky za to, že jednala příliš pomalu a dost dlouho jen záchrannou akci natáčela, místo toho, aby zachraňovala více životů. Osmnáctiletý Hamid Mohammad popsal, že kolem nich proplula italská loď, která viděla, že mají problémy, ale neudělala nic. "Dvakrát nás objeli, a pak jeli pryč. Proto lidé začali panikařit," uvedl Mohammad.

Kapitán lodi následně řekl pasažérům, aby zapálili své oblečení a deky, aby přitáhli pozornost záchranářů. "Shromáždil nějaké oblečení a povlečení a zapálil ho. Jenže barel s benzínem explodoval," dodal Mohammad. Oheň se začal rychle šířit a většina cestujících se kvůli tomu nahromadila na jedné straně lodi, ta se proto začala potápět.

Italská pobřežní stráž se ale kritice brání s tím, že její muži byli na místě neštěstí 20 minut poté, co obdrželi první nouzový signál. "Když nás v sedm hodin ráno zavolal rybář, ihned jsme začali zasahovat a koordinovat záchranné práce," říká mluvčí pobřežní stráže Filippo Marini.

Podívejte se, jak potápěči prohledávali vrak potopené lodi:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video