Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Itálie bude mít první kněžku. Vysvětí ji nedaleko Vatikánu, který je proti

  • 113
Příslušnice starokatolické církve Maria Vittoria Longhitanová se už příští sobotu stane první italskou kněžkou. Pětatřicetiletá vdaná učitelka chce rozpoutat v katolické církvi diskuzi o roli žen. Vatikán je proti.

Longhitanová bude vysvěcená v anglikánském kostele Všech svatých u Španělských schodů. Mluvčí kostela ale upozorňuje, že nebude vysvěcená jako příslušnice anglikánské církve.

"Náš kostel nabízíme, protože starokatolická církev nemá pro obřad v Římě své vlastní prostory," řekla mluvčí listu The Times. "Náš kostel využívají i pro pravidelné bohoslužby," dodala.

Nedaleko bran Vatikánu se tak odehraje obřad, který katolická církev dlouhodobě odmítá. Kritizuje ho současný papež Benedikt XVI. a Jan Pavel II. podle BBC dokonce zakázal oficiální diskuzi na toto téma.

Italka chce vyburcovat diskuzi, které Vatikán brání

Když se sedm žen v roce 2002 odvážilo k neoficiálnímu vysvěcení, byly okamžitě exkomunikovány z římskokatolické církve. Vatikánu bude podle odborníků obřad vadit i přesto, že se Longhitanová nestane římskokatolickou kněží.

Svatý stolec totiž starokatolickou církev neuznává. Roztržka mezi církvemi se odehrála v 19. století, kdy starokatolíci odmítli některé katolické doktríny jako například neomylnost papeže. Starokatolíci světí ženské kněží od roku 1996.

Vystudovaná filozofka a teoložka doufá, že svým činem vyburcuje mezi katolíky diskuzi o roli žen v církvi. Její krok by podle odborníků mohl posloužit i jako precedent do budoucna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video